IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ESG балонът може да се спука

Инвеститорите дават приоритет на спешните обществени императиви пред чистата бизнес логика и дисциплина

22:00 | 25.10.21 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Стена от пари тласка оценките на акциите към рекордни стойности на всички пазари, подкрепена от пандемичните програми за стимулиране и ниските лихвени проценти, пише за Financial Times Дамбиса Мойо, икономист и не-изпълнителен директор в Chevron. 

Акциите, предпочитани от инвеститорите поради екологични, социални и управленски фактори (ESG), бяха особено облагодетелствани от тази вълна. Активите под управление с етикета ESG се очаква да нараснат до 50 трилиона долара до 2025 г. от 35 трлн. миналата година, според проучване на Bloomberg Intelligence.

Големият обем капитал, преследващ екологични инициативи, сам по себе си не представлява риск, но големите потоци от фондове без традиционната инвестиционна щателност и дисциплина могат да навредят на финансовите пазари, като създадат ценови балони, и да подкопаят усилията за постигане на нетните нулеви емисии и нисковъглеродно бъдеще.

По-специално, с натиска за инвестиране в класа активи, обявен за „чиста енергия“, идва рискът капиталът да бъде насочен неправилно, тъй като инвеститорите дават приоритет на спешните обществени императиви пред чистата бизнес логика и дисциплина.

Този подход на „демонстративни инвестиции“ в подкрепа на екологичните каузи може да бъде оправдан в краткосрочен план, но може да бъде контрапродуктивен в дългосрочен по няколко причини.

Първо, големите „недисциплинирани” финансови потоци във възобновяеми енергийни източници могат да доведат до погрешно определяне на цените чрез завишаване на активите, така че пазарът да изгуби представа какво представлява справедливата стойност.

Това изкривяване в оценките на компаниите от своя страна засяга начина, по който компаниите в сектора издават дълг и собствен капитал, изплащат дивиденти, реинвестират и плащат на служителите. То може също така да навреди на сливанията и придобиванията, тъй като увеличава риска компаниите да надплатят при транзакции.

Има вече доказателства, че стартиращите фирми на ранните етапи от набиране на средства се оценяват на до 15 пъти приходите си. Листнатите компании, в които Борсово търгуваният фонд (ETF) за производители на възобновяема енергия е инвестирал, се оценяват, включително дългa, при съотношение цена към печалба преди лихви, данъци и амортизация от 17 пъти, според консултантска фирма Finerva.

И докато пазарът поставя значителна премия върху „възобновяемите“ активи, той агресивно дисконтира традиционните енергийни източници. От 11-те сектора в S&P 500, само енергията и комуналните услуги все още не са се възстановили до нивата отпреди пандемията.

Последна актуализация: 16:20 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 0
ing5rov
преди 3 години
масур за тебе , отпред и отзад ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 5
zelka007
преди 3 години
ти тва спихване/спукване сигурно от 5-6 години го пророкуваш , все за следващия месец/тримесечие и то все не идва ... митрофанова информира ли ви на оперативка какво да обяснявате , защо аджеба масква е теглила спешно заем от $17млрд от МВФ за да си оправя бакийте и профицитния бюджет и продължава да попродава злато от резерва ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 4
zelka007
преди 3 години
импе , и ти не си виждал финансов отчет , недей така с лошо наред ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 3
дядя Вова
преди 3 години
Пеше, не може, а ЩЕ се спука. Още малко печатане си требе. И не само той!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 2
Императорът
преди 3 години
Така е, когато на пазарите доминират институционални инвеститори, които трупат публичен рейтинг, инвестирайки чужди пари - и орди тотални слабoyмници, които не са виждали финансов отчет в живота си. За пример - такива "инвеститори" - инвестиращи обществени средства, принуждаваха фондмениджърите да продават акции на петролните компании на абсурдно ниски цени - пролетта миналата година. Ако някой, инвестиращ свои пари, бе направил това - сега щеше да се застреля - ама на тия не им пука, нали парите не са техни и никой не им търси сметка? И какви дивиденти точно раздават зелените порове? Щото мене догодина Газпром и Лукойл ще ми донесат 10+ % дивидентна доходност !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още