Федералният резерв планира да затегне кредита, въпреки че прогнозите сочат забавяне на икономическият растеж в САЩ и отслабване на скорошните високи нива на инфлация. Дори при минимални грешки централната банка рискува допълнителна загуба на доверие, пише за Bloomberg Гари Шилинг, регистриран инвестиционен съветник и президент на едноименна консултантска компания.
Входящите икономически данни са под прогнозните до степен, която не е наблюдавана от първите дни на пандемията, въз основа на Индекса на икономическите изненади на Citigroup. Потребителите показват малко признаци за изразходване на стимулиращите пандемични помощи, като са спестили 71% от плащанията за юни 2020 г., 74% от тези през декември и 75% през март тази година, според проучвания на клона на Фед в Ню Йорк. Опитите на Фед да стимулира кредитирането и разходите са безрезултатни. От четвъртото тримесечие на 2019 г. насам той е напомпил паричното предлагане (М2) с 34%.
С приключването на допълнителните федерални помощи за безработица от 300 долара седмично, реалните доходи - вече ерозирани от скорошния скок на инфлацията - ще спаднат допълнително, след като се понижиха с 1,7% от януари до август на седмична база. Силно заразният делта вариант на коронавируса може допълнително да намали икономическата активност, тъй като много компании, включително Apple, Amazon, Wells Fargo, Chevron, Prudential Financial и Microsoft, отлагат пълното връщане в офиса на своите служители. Работните места се увеличиха само с 235 000 през август (най-малкото от януари насам), спрямо ръст от 1,1 милиона през юли.
Въпреки че темпът на инфлация намалява по-бавно, отколкото Фед може би се е надявал, той би трябвало да продължи да се понижава, тъй като смущенията, свързани с отварянето на икономиката, и затрудненията в предлагането отшумяват. Месечният индекс на основните потребителските цени (без храните и енергията – бел. прев.) вече спадна от 0,9% през юни до 0,3% през юли и 0,1% през август.
Очакваните разходи едва ли ще бъдат стимулирани от инфлационните страхове на потребителите. Както обикновено, едногодишните инфлационни очаквания отразяват близкото минало, но през следващите пет години потребителите предвиждат 2,9% годишна инфлация, според проучванията на Мичиганския университет Това очакване без съмнение е твърде високо, но не е изненадващо, като се има предвид човешката склонност да се надценява инфлацията. Ако цените, които потребителите плащат, спаднат, те ще го отдадат на своето умно пазаруване (по точно въздържането от него – бел. прев.), но когато цените растат те се оплакват, че това е поради сили, върху които нямат контрол.
Разликата между доходността по конвенционалните американски ДЦК и тези защитени от инфлацията (TIPS), показва, че трейдърите очакват относително по-високи нива на инфлация през следващите години. Но вградената в цените на ДЦК инфлация от 2,5% годишно през следващите пет години е същата като през 2007 г.
Така че, въпреки забавянето на икономическия растеж и спадащия темп на инфлация, Фед даде сигнал за намаляване на месечните си покупки на активи (80 милиарда долара в ДЦК и 40 милиарда долара в ипотечни книжа), което вероятно ще започне през ноември. Инвеститорите се опасяват от последващо повишаване на лихвените проценти, а разпродажбата на държавните ценни книжа в края на септември върна спомените за пазарната паника от 2013 г. От 22 септември доходността по базовите 10-годишни ДЦК скочи от 1,3% на 1,5%, а по 30-годишните - от 1,8% на 2,1%.
преди 3 години Бойче, издърпай му ушите на тоя. Все дава акъл, господарите на парите какво да правят. Они да не са ***?! Или да?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар