IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Силицият поскъпна с 300% и това е поредната лоша новина за пазарите

Неочакваните последици от недостига на електроенергия ще засегнат редица индустрии от чипове и соларни панели до производство на коли

17:24 | 01.10.21 г. 6
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Металът, добиван от втория по разпространение елемент на Земята, става все по-дефицитен, заплашвайки производството на всичко от автомобилни части до чипове, слагайки нов прът в колелата на световната икономика.

Недостигът на силиций, предизвикан от свиване на производството в Китай, тласна цените нагоре с 300% за по-малко от два месеца. Това е и поредната от множество спънки – от забавените вериги на доставка до недостига на електроенергия, които създават опасна комбинация от фактори както за компаниите, така и за потребителите, пише Bloomberg.

Проблемите със силиция също така подчертават и това как световната енергийна криза засяга икономиките по различни начини. Свиването на производството в Китай е само един от резултатите от усилията за намаляване на потреблението на ток.

Силицият, който по тежест е 28% от земната кора, е един от най-многофункционалните градивни елементи, познати на човека. Той се използва във всичко – от компютърни чипове и бетон до стъкло и автомобилни части. Също така може да бъде пречистен до свръхпроводимия материал, използван за преобразуването на слънчева светлина в електричество от соларните панели. Това е и суровината за производство на силикон – устойчив на вода и топлина материал, използван за всичко от медицински импланти до дезедоранти и различни видови уплътнения.

Но за атомобилопроизводителите и химическите концерни последиците от недостига са особено притеснителни.

„Ако има ограничено снабдяване на силиций, то имате проблем“, казва Кийт Уилди, ръководител на звеното за търговия на производителя на алуминиеви сплави Romco Metals. „Все още има известно снабдяване, но се търгува при равновесна цена (при която количеството стоки и услуги, търсени от купувачите, е равна на количеството от стоки и услуги, произвеждана от продавачите – бел. ред.), която очевидно е много висока“, допълва той.

Летен пик

Силицият се произвежда с нагряване на обикновен пясък и кокс в пещи. През по-голяма част от това столетие цената варираше между 8 хил. и 17 хил. юана (1200 и 2600 долара) за тон. Но тогава производителите в провинция Юнан получиха нареждане да намалят производството с 90% под августовските нива от септември до декември заради недостига на електричество. Оттогава цените се изстреляха нагоре, достигайки до 67,3 хил. юана.

Юнан е вторият по големина производител в Китай и отговаря за над 20% от производството. На трето място е Съчуан, където също има ограничения, с 13%. Най-големият производител е провинция Синдзян, където засега нямат големи проблеми с електроенергията.

Заедно с по-високите цени на петрола, както и на метали като алуминия и медта, недостигът на силиций увеличава още проблемите по веригата на доставките, засегнали от производителите и превозвачите до търговците на дребно. Пред тях е изборът: или да затегнат коланите и да поемат удара върху маржовете, или да пренесат проблемите върху потребителите.

Във всеки случай двойният ефект върху инфлацията и растежа увеличава притесненията за стагфлацията в световен мащаб.

Щетите за соларната индустрия

Недостигът на силиций вече предизвиква трудности на соларната индустрия, която превръща силиция в пречистен полисилиций – основен компонент на фотоволтаичните панели.

Цената на полисилиция за соларни нужди поскъпна с 13% до 32,62 долара за килограм в сряда, което е най-високото ѝ равнище от юни 2020 г., като растящото търсене доведе заводите за обработка до максимално изпълнение на капацитета.

„Това е поредното извинение производителите на полисилиций да увеличат цените и ценовата среда за соларните модули е много неспокойна в момента“, коментира Джени Чейс от BloombergNEF.

Ефектът върху цените на соларните панели обаче е по-ограничен. Производителите на полисилиций се радват на високи маржове тази година, което ги поставя в позиция да успеят да поемат повишението на цените по-добре, отколкото други индустрии, посочват в доклад от BloombergNEF.

Продължителен недостиг

Силицият играе ключова роля и при производството на алуминиеви сплави като омекотяващ агент. Той прави металите по-малко чуплив, когато се моделира в различни форми.

„И преди сме минавали през това“, казва Бъди Стемпъл, главен изпълнителен директор на Constellium Rolled Products и председател на борда на Американската алуминиева асоциация, на конференция във Вашингтон. „За щастие фокусът е върху проблемите с веригата на доставките, които могат да се завърнат сред един задоволителен период от време, за да поддържат нещата в движение“, казва той.

Цените се очаква да останат завишени около настоящите си нива и до следващото лято, докато производството не се увеличи през втората половина на годината, смята Янг Сяотин, старши анализатор към Китайската борса за метали. Търсенето расте от сектори като производството на слънчева енергия и електронно оборудване.

„Дори и да нямаше ограничения на енергийното потребление, щеше да има недостиг на индустриален силиций“, смята тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 0 rate down comment 0
0pk
преди 3 години
Нее, според Зелев панелите и вентилаторите ще стават все по евтини на фона на глобалното поскъпване на всичко останало, което ще доведе до масовото им използване навсякъде по света! :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
Valentin13
преди 3 години
силицият расте, литият и алуминият расте - тежки дни за почитателите на зелената религия. предстоят още новини...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 4
zelka007
преди 3 години
един вид , ръсиш ме със светена вода (мъдрости) ега се оправя и фана правият път (православната вяра) ... :))) ... знаех си , че дълбоко в теб се крие човек с голямо сърце ... добър човек ... :))) ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 2
дядя Вова
преди 3 години
Зелка 00, тук бааалъци като тебе колекционират напечатани зелени хартийки. Масово. Ония си печатат, тукашните дават мило и драго да си попълнят колекциите. Не знам как и дъртите си майки не са продали още, но заради коронобесието ще е - не са ликвидна стока. Иначе и душите на повечето са продадени (за черна скрап).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 6
zelka007
преди 3 години
вие в евразийският союз , нали сте на юани , рубли и бартерна икономика ... кво те бърка доларът ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 3
дядя Вова
преди 3 години
Но печатането на долари е манна небесна за целият свят!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още