IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как Си Дзинпин изгуби Австралия

Канбера се върна в орбитата на традиционните си партньори заради опитите на Пекин да я притисне

11:16 | 30.09.21 г. 10
<p>
	Президентът на Китай Си Дзинпин.&nbsp;<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Президентът на Китай Си Дзинпин. Снимка: архив Ройтерс

Преди близо 10 години Австралия смяташе, че е на върха на приятелството си с Китай. Страната отвори икономиката си за Пекин, искаше да преподава мандарин в училищата и покани китайския президент да изнесе реч пред парламента.

Сега всичко свърши, пише онлайн изданието Politico.eu в свой анализ.

Тези дни Австралия купува подводници с ядрен двигател, за да отблъсне Пекин, забрани участието на Китай на ключови пазари и се настрои срещу опитите на китайските власти да сплашат австралийските политици и медии.

Тази промяна частично отразява нарастващата глобална предпазливост от поведението на Китай. За президента на Китай Си Дзинпин това е забележителен пример как неговите неумолими опити да контролира икономическия и културния климат в чужбина могат бързо да се върнат като бумеранг – дори в страна, която първоначално възприе китайските увертюри.

Вместо да подчини Австралия, тактиката на Си Дзинпин върна Канбера към традиционните ѝ военни отношения със САЩ и Великобритания, което струва на Пекин потенциално ценен партньор в региона.

2012 г.: Австралия се готви за „азиатски век“

Когато Си Дзинпин пое контрола над Китайската комунистическа партия през 2012 г., австралийското правителство беше в разгара на геостратегически промени. Тогава Канбера си постави национални цели, сред които бяха преподаването на азиатски езици като мандарин в училищата, укрепване на търговските отношения с Пекин и отваряне на икономиката към Азия.

Т.нар. Бяла книга за азиатския век е част от по-широкото оттегляне на Австралия от нейните колониални корени и позиция в Британската общност, за да се позиционира като лидер в Азиатско-тихоокеанския регион и регионална сила.

Канбера естествено се обърна към Пекин - най-големия играч в региона и най-големия ѝ търговски партньор, за знаково споразумение за свободна търговия и възстановяване на отношенията.

Австралия и Китай приключиха преговорите за търговския пакт през ноември 2014 г., като Си Дзинпин беше поканен да изнесе реч пред австралийския парламент - чест, която обикновено се запазва за главнокомандващите на САЩ. „Трябва да засилим взаимното разбирателство и да бъдем искрени и надеждни партньори“, каза Си Дзинпин пред парламента и добави, че Китай и Австралия „не са обременени от исторически проблеми… Имаме всички основания да преминем отвъд търговското партньорство, за да станем стратегически партньори, които имат споделени визия и преследване на общи цели“, допълни той в речта си.

Някои смятаха, че това е зората на нова ера между двете страни. Само че това не се случи.

2013 г.: Си поиска „господстващо положение“

Докато Австралия се приближаваше към Китай, Пекин си създаваше своя собствена опорна точка: Си Дзинпин все пак произнесе съвсем различно обръщение към своите сънародници преди речта си пред австралийския парламент.

Последна актуализация: 13:46 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 4 rate down comment 4
dakl
преди 3 години
Вярното е точно обратно.Големият губещ е Австралия, а големият печеливш Русия и то благодарение на Джо Байдън! Сега руският експорт на суровини и материали комфортно ще заеме оставените доброволно от Камбера пазари!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 3
evlogi
преди 3 години
Китай си личи че е с много беден опит във външнополитическо отношение.На практика няма истински съюзници , но за сметка на това напоследък все по-усърдно се заобикаля с противници.Пък Си доста уверено се е заел да навре и досегашният им вътрешноикономически напредък в *** г3ъз...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 3
khao
преди 3 години
На практика, докато публично обещаваше искреност и доверие, Си Дзинпин тайно се опита да притисне островната държава. ---Всеки ден научавам нещо ново от Инвестора и високоинтелигентинте му журналисти... островна, островна... колко де е островна тая държава! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 4
дядя Вова
преди 3 години
Как Си Дзинпин изгуби Австралия > потъппо заглавие ското не бях чел. За да изгубиш нещо, значи си го имал. Ако Великобритания загуби Австралия, то би могло да се пише така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 6
дядя Вова
преди 3 години
++1000 Само където малко знаят какъв е терора в Австралия там сега. Но ние сме демократична държава и съответно имаме праведна цензура!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 3 години
В момента в доста китайски провинции има прекъсвания на енергоподаването. Много предприятия са спрели производство. Си реши да накаже Австралия като отказа техните въглища, но не беше подготвил план Б и поне до момента те не са заменени. Австралийските въглища са качествени и пазар за тях има . Никой не е ***, за да твърди сериозно че русия или китай ще фалират. Някой може да го е писал като метафора. Но, те се спихват и това е необратимо. Както между впрочем ще се спихнат и САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 6
terziеv
преди 3 години
До преди 2-3 години четяхме само статии как Русия фалира до две седмици. Сега е малко по-шарено - една статия Русия фалира, в друга Китай фалира, в трета Русия и Китай не е хубаво да са приятели, защото ще фалират заедно. И в същото време в "богатия" Запад опашки пред кухните за бедни, няма гориво по бензиностанциите, а САЩ нямат пари да си обслужват лихвите по заемите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 7
zelka007
преди 3 години
когато започнеш да четеш всеки ден на глас пред телефона си мъдрости на урсула гертруд фон дер лайен , за да се пречистиш ... когато започнеш в 6:30 сутринта да правиш физарядка по половин час , а не да се протягаш на топло м/у чершафите за втори сън ... когато започнеш да бачкаш и в събота на пълен работен ден , а не в петък на обяд да си на път към некоя вила ... тогава ще запчонеш да схващаш на 10% какво е да си обикновен китаец ... :))) ... дотогава е редно на безпросветните да им бъде забранен доживотно достъпа до изявления в интернет ... да четът и наваксват пропуснатото в средното си образование , да - но нищо друго ... !! ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 6
julian12
преди 3 години
Като гледам тиранията в Австралия, Китай ряпа да яде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 8
mrynmryn
преди 3 години
Според мен е 50/50, Австралия колко човека са? 20-30млн, Китай гони сигурно млрд и половина вече. Китай има достъп до доста повече държави, докато Австралия не, а след това с подводниците, не се знае какво ще е настроението на ЕС към тях за бъдещи търговски сделки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още