IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Оптимистично настроените инвеститори загърбват сигналите за тревога

Устремът да се влага кешът на кредитните пазари може би посява семената на следващата криза

13:13 | 20.09.21 г. 9
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

„Има много глупаци, като мнозина правят огромни грешки“, споделя той. Тези глупаци се съгласиха на по-слаба защита, защото толкова много други инвеститори са готови да отпуснат заеми при нужда. Подемът при акциите и спадът в разходите по заемите направи финансовите условия в САЩ безпрецедентно разхлабени и лесни, сочи индекс, съставен от Goldman Sachs, който датира от 1982 г.

Анализаторите от рейтинговата агенция Moody's изчислиха наскоро, че липсата на гаранции за инвеститорите ще накара фондовете за непубличен капитал, които използват пазарите на джънк облигации и заеми с ливъридж, да си изплащат големи дивиденти, за да възстановят парите, които харчат за закупуване на компании.

А непубличният капитал със сигурност е активен. Според Refinitiv изкупуванията с ливъридж вече са достигнали рекордно високо ниво, надминавайки рекорда от 2007 г.

Тук се крие проблем. Анализът на Moody за корпоративното представяне по време на пандемията показва, че компаниите, финансирани с непубличен капитал, са изпадали в дефолт по-често от средната фирма с облигации от неинвестиционен клас. С изключение на нефтения и газов сектор 5,2% от американските компании с джънк рейтинг са изпаднали в дефолт между 2020 и 2021 г. За компаниите, собственост на фирми за непубличен капитал, тази цифра е 8,4%.

Така че защо да давате заеми на толкова ниски лихви, когато инвеститорите знаят как в крайна сметка ще се развие цикълът на дефолти? В предстоящ доклад в Journal of Portfolio Management професорът от Нюйоркския университет Едуърд Алтман и преподавателят от Станфордския университет Майк Хармън твърдят, че инвеститорите отпускат заеми въз основа на „агресивни и силно оптимистични” очаквания.

„Чрез излагане на набор от възможни резултати в бичия край на кривата на вероятностите инвеститорите изглежда правят залог, който е силно асиметричен спрямо обратната страна“, пишат те.

С прости думи: през следващите години тези инвеститори може да отчетат загуби. По време на финансовата криза банките на Уолстрийт бяха ударени от големи обезценки на кредитните портфейли. Но сега по-голямата част от това кредитиране се извършва от кредитни фондове от името на пенсионни схеми, фондации и обикновени инвеститори. Системата може да не се разпадне, но пенсионните спестявания могат да бъдат засегнати.

Опасявайки се от рисковете, когато финансовият свят изглежда толкова розов, някои мениджъри на фондове прибират парите от масата в търсене на по-сигурни залози.

Това може да не е подходът, който е добър в краткосрочен план - особено когато възвръщаемостта от кредитиране на компании с нисък рейтинг изглежда толкова привлекателна в сравнение с всичко друго, което се предлага. Но ако научихме нещо от червения килим на Мет, то е, че не всички залози се изплащат.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:16 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 2 години
ей тия на картинката кога ли ще започнат да работят ... ехххх!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 0
Ivan.r
преди 2 години
подозирам, че "бумтящия" растеж за който слушам от няколко места всъщност е стагнация, защото избива голяма инфлация , чието отчитане от статистиката се забавя и няма да е пълно... Реалната инфлация за 21 в ЕС сигурно ще гони над 10 % , а отчетената - около 4-5 % с "реален" ръст на БВП от 5-6 % (или разликата между отчетената и реалната инфлация). Нещата изглеждат неприятно зле. Успех!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 0
janis
преди 2 години
безплатно промишлено земеделско финансиранеНашата банкова институция с цел подпомагане на земеделските производители и индустриалните промоутъри предлага безплатни кредитни услуги за инвестиране в областта на селското стопанство, животновъдството и промишленото производство.Те са валидни до 1 000 000 евро с лихва 3% годишно.Свържете се с нашата агенция по имейл за повече подробности.Infos***pacific-offshorebank.com
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 2
julian12
преди 2 години
Предполагам тогава централните банки ще въведат дигиталната валута и тотален край на демокрацията ако народа не им избие зъбите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 2 години
нека да дойде да си метне *** в моята кофа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 2
Ernan Kortes
преди 2 години
Очаквам срив до 6 месеца .Причини : масови фалити ,защото индустрията няма да може да оперира с тези цени,съответно и икономиката ,централните банки ще дръпнат рязко,подчертавам рязко ръчната спирачка ,защото няма да имат избор .Шоковата инфлация е продукт за много къс прозорец от време и удря като камшик икономиката която не може да я поеме ,реално Централните банки създадоха бумтящ растеж с голяма скорост,за един прозорец време и също толкова рязко всичко ще се сгромоляса .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 2
julian12
преди 2 години
Както каза Ray dalio cash is a trash. При подобна политика на ниски лихви и хеликоптери пари....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
das
преди 2 години
Днешните новини са си убийствени, а всички очаквахме да има разведряване. Германския PPI за година е вече 12% !!! Въпрос на време е да се пренесе това ниво и към потребителските цени и съответно инфлацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 0
mnz
преди 2 години
Да не би да мислите, че професионалните брокери към инвестиционните фондове имат нвкакъв избор? Нямат. Имат някакви съми, тези съми трябва да се инвестират, брокерите много добре разбират големите рискове, но нямат избор. Добрата новина за тях е, че това е само професия, друг ще опере пешкира накрая.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още