Политиката се определя от съперничества, но рядко те стават толкова ожесточени като това между най-могъщия човек в Полша и опонента му. За лидера на управляващата партия Ярослав Качински лятното завръщане на бившия премиер Доналд Туск, който оглави опозицията на Полша, възроди една дълбоко лична вражда. Тя включва не само избори през последните години, но и смъртта на брата близнак на Качински - бившия президент на Полша Лех Качински, който загина в самолетна катастрофа край Смоленск през 2010 г., пише Bloomberg TV Bulgaria.
Начинът, по който ще се разиграе тази глава от историята на Полша, ще оформи пътя на страната, която се сблъсква многократно с останалите страни членки на Европейския съюз (ЕС) и сега рискува да провали три десетилетия на хармония с най-големия си съюзник отвъд Атлантическия океан, след като Вашингтон отхвърли новия закон за медиите в Полша, който застрашава американски телевизионен оператор.
Качински се стреми да запази властта на фона на отслабената управляваща коалиция и перспективата за възраждаща се опозиция на Туск. Изборите не се очакват до края на 2023 г., но загубата на подкрепа на по-малката партия заради медийния закон остави партията на Качински „Право и справедливост“ с малцинство в парламента.
Междувременно социологическите проучвания показват, че обществената подкрепа за „Гражданската платформа“ на Туск скача с около 10 процентни пункта след завръщането му до около 25%, което е достатъчно, за да си върне властта, ако обедини сили с други опозиционни групи. Подкрепата за “Право и справедливост” спада до 33%.
Това прави по-важно контролирането на наратива, според бившия полски президент Бронислав Коморовски. Сред управляващата партия пренебрежителното име за новинарския канал в основата на спора със САЩ е „Tusk Vision“. Отношенията със САЩ ще доведат до съпътстващи щети във вътрешния конфликт.
„Качински усеща, че краят на управлението му наближава“, казва Коморовски, президент на страната от 2010 до 2015 г. "Той иска да укрепи позицията си, като заглуши независимите медии, без значение дали ще се стреми да форсира предсрочни избори догодина или да изчака края на парламентарния мандат", добавя Коморовски.
Законът за медиите се отправя за обсъждане към Сената следващата седмица, след като бе приет от Долната камара на 11 август. Той има за цел да предотврати поглъщането на полски телевизионни оператори от руски или китайски компании и е подобен на правилата в други страни от ЕС, казва правителството. Това би принудило Discovery Inc. да продаде най-голямата частна телевизионна мрежа, която включва независимата информационна станция TVN24.
Докато Качински и избраният от него премиер Матеуш Моравецки досега отказват да отстъпят, все още има шанс законопроектът да бъде преразгледан или оттеглен.
Президентът Анджей Дуда заяви на 25 август, че ситуацията е „доста специфична и нашите интереси трябва да бъдат преценени“. Дуда ще има последната дума, след като и двете камари на парламента приключат работата по законопроекта. САЩ също са възразили срещу законодателството, свързано с възстановяването на собствеността на семействата на жертвите на Холокоста.
„Право и справедливост“ обвинява TVN24 в пристрастия към Туск, а също така че излъчва информация за клевети за различни нива на управлението. Държавната телевизия в Полша обича да изобразява бившия председател на Европейския съвет като марионетка на Германия, нежелана от ЕС и принудена да се върне в полската политика. „Туск възкреси „Гражданска платформа“ с пари от Берлин“, гласи едно скорошно заглавие.
Качински и неговата партия смятат, че политическата им позиция е застрашена, каза Тимоти Гартън Аш, професор по европейски изследвания в Оксфордския университет и автор на книги за съвременната полска история. „Поради тази причина те ще направят всичко възможно, за да се противопоставят дори на Вашингтон“, каза той. "Честно казано, в това има някаква лудост."
Всичко се връща към 2007 г., когато „Право и справедливост“ беше на власт и предизвика предсрочни избори. Качински загуби лошо в телевизионен дебат срещу Туск, който смая тогавашния премиер относно цената на основните хранителни продукти и постави под въпрос способността му да комуникира с обикновени хора от задната седалка на лимузината си.
„Право и справедливост“ загуби тогава и беше изпаднала в опозиция за следващите два мандата, докато Качински внимателно съветваше брат си Лех, който тогава беше президент на Полша. След това дойде трагедията с Лех Качински, която завладя Полша през последното десетилетие. Ярослав Качински обвинява Туск за смъртта на Лех при самолетна катастрофа през 2010 г., при която загинаха 96 души по време на официално посещение в Западна Русия. Туск беше премиер по това време.
Качински и неговите поддръжници подхранват култ към конспиративна теория около катастрофата, която според независимите следователи е резултат от грешка на пилота по време на кацане в гъста мъгла близо до пистата в Смоленск. Това спомогна за спечелването на електорат, който все повече се разочарова от неравенството в богатството, което доведе до завръщането на “Правото и справедливост” на власт през 2015 г.
Цялата публикация може да намерите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.