IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Недостигът на работници по света тласка нагоре цените на храните

Екстремното време и поскъпването на суровините допълнително влошават ситуацията, а проблемите няма да се решат с края на пандемията

08:00 | 03.09.21 г. 40
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

В целия свят недостигът на работници разклаща веригите на доставка на храни. Във Виетнам армията подпомага събирането на реколтата от ориз. Във Великобритания фермерите изхвърлят мляко, защото няма камиони, които да го събират.

Събирането на бразилското кафе на зърна робуста продължи 120 дни тази година вместо обичайните 90. Американските фирми, които пакетират месо, се опитват да примамят нови служители със смарт часовници Apple Watch на фона на ръста на цените на бургерите и буритото във веригите за бързо хранене, пише Bloomberg.

Независимо дали става въпрос за берачи на плодове, работници в кланици, шофьори на камиони, складови оператори, готвачи или сервитьори, глобалната хранителна екосистема е разклатена от недостиг на персонал. Това удря по доставките, а някои работодатели са принудени да повишават заплатите с двуцифрени числа в процентно изражение.

Това заплашва да повиши допълнително цените на храните, които и без това се напомпват заради поскъпването на стоките и увеличаването на разходите за товари.

Цените през август нарастват с 33% спрямо същия месец на миналата година, според индекс, изготвен от Организацията на ООН за прехрана и земеделие.

Пандемията от коронавирус предизвика недостиг на работна ръка в много части на икономиката. Въздействието е особено силно в храните и селското стопанство, които са сред най-малко автоматизираните индустрии в света. Сигурността на храните е чувствителен въпрос в много части на света и тънките маржове означават, че нарастващите разходи обикновено преминават към купувачите, според Boston Consulting Group.

Декер Уокър, експерт по агробизнеса в Boston Consulting Group, коментира, че ефектите варират според местата и продуктите, като общото изглежда е, че най-големите проблеми са с работните места за най-неквалифицирани работници, които са и най-малко желани.

цени цени

Има признаци, че недостигът на работна ръка ограничава доставките. В САЩ дистрибутори на едро като Sysco Corp. и United Natural Foods Inc. съобщават за забавяне на производството на артикули – от бекон и сирене до кокосова вода и подправки. В Обединеното кралство някои магазини нямат достатъчно продукти като хляб и пиле, докато McDonald’s Corp. изчерпа млечните шейкове през август.

„Имаме семейни добавки, страхотни работни места, които бяха отворени, но не можахме да ги попълним“, коментира Патрик Крайтезер, главен изпълнителен директор на Tillamook County Creamery Association. Базираната в Орегон млечна кооперация наскоро имаше сериозен недостиг на работници и членове на борда ѝ работеха на полето, вместо да провеждат оперативни срещи. „Инфлацията, която виждаме в бизнеса, и инфлацията, която наблюдаваме на ниво ферма, ще се пренесе и на рафта“, допълва той.

Недостигът засяга фермите, преработвателите и ресторантите. Малайзия, вторият по големина в света производител на палмово масло, е загубила около 30% от потенциалното производство на годно за консумация масло, използвано във всичко - от шоколад до маргарин. Производството на скариди в Южен Виетнам - един от най-големите износители в света, е спаднало с 60% до 70% в сравнение с времето преди пандемията.

Една пета от производството на домати в южната част на Италия е загубена тази година поради жегите и транспортната парализа, според асоциацията на фермерите в страната.

„Занимавам се с този бизнес от 80-те години на ХХ век, но никога не съм виждал подобна ситуация“, казва Микеле Ферандино, фермер във Фоджа. „Доматите са много нетрайна стока. Нямаше достатъчно камиони, които да транспортират реколтата до преработвателните предприятия в тези решаващи дни от събирането на реколтата“, допълва той.

Отменените или забавени доставки принуждават британските млекопроизводители да изхвърлят мляко, докато в магазините има недостиг. Майкъл Кинг, млекопроизводител от Глостършър, изчислява, че е загубил около 20 хил. литра. Според него някои фермери са започнали по-рядко да доят добитъка заради недостиг на персонал.

Дори когато ресторантите и други предприятия се отварят отново в САЩ и някои страни в Европа и търсенето се увеличава, разпространението на делта варианта на коронавируса ограничава първичното производство.

Отделно епидемични взривове има в различни заводи, което налага временно затваряне, а граничните ограничения в много страни пречат на работниците мигранти и работниците, които пътуват.

На някои места ситуацията се усложнява от местни проблеми, като трудни и опасни условия на селскостопанската работа заради горещата вълна. Във Великобритания фактор е и Brexit.

цени цени

В резултат на това работодателите са изправени пред друго препятствие: работниците имат много възможности, а запълването на по-малко желани работни места става по-трудно.

Последна актуализация: 06:21 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 3 rate down comment 5
zelka007
преди 3 години
абсолютно правилно , имаш подписана трудова характеристика . там много точно е описано , кой какви задължения има и фиш за заплата , който отразява постигнатите резултати от тези задължения ... нещата са силно регулирани у нас по тази тема ... аз през всичките тези години съм имал единици , дето да останат сами след работно време и да довършат нещо малко , дето да не го правят утре ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 3
zelka007
преди 3 години
много правилно си го разбрал ... свет голем , сега е и свободно да се пътува и работи , кой където иска . като не ти харесва нещо гласуваш с краката си ... аз съм "за" , подкрепям такава логика ... справедлива е ... !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 4
bgMan
преди 3 години
Мошенниците работодатели, тарикатите, робовладелците и особено масоните да го д*хат!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 2
mrynmryn
преди 3 години
Преди години работих в една фирма, където всеки оставаше след работа, защото това трябвало да се свърши, естествено, това не се заплаща, повдигнах въпроса пред тоя, който отговаряше за персонала и той ми каза, че не съм длъжен да оставам, та аз бях единственият, който си тръгваше в 5:00.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 1
s3
преди 3 години
Те работниците гласуват с краката си, т.е. като видят че положението в БГ-то скоро няма да се промени, просто емигрират и вършат същата работа за няколко пъти повече пари. Напоследък се наблюдава и друга тенденция, но това е при по-платените специалисти, те просто работят 10-20г. да съберат малко пари после си вземат някоя къща на село или в планината и се пенсионират един вид. Хората просто вече осъзнават че имат 1 живот да живеят и ако 40г. бачкат за лудо просто живота им заминава без да са разбрали.Иначе за нашенските капиталисти, те наистина бачкат извънредно, но те си знаят защо, прибират си печалбата. Докато работниците най-много да получат нещо отгоре върху заплатата си,която е ниска по начало, т.е. нещо върху нещо ниско си е пак ниско.Но реалният проблем е по-скоро в двойния стандарт и печатницата на пари последните 10г. Това демотивира всички, и работници и капиталисти, ако не са на хранилката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 9
zelka007
преди 3 години
игра на нерви е това дето си го описал ... :))) ... кой ще огладнее първи ... колко време работниците ще карат без да работят и без заплата ... ?! ... кой ще издържи повече според твоята логика , един работодател или един работник ... ?! ... и това как някой в БГ съдирал три кожи и искал извънредено да се бачка постоянно и не знам кво си са пълни небивалици . аз за почти 30г като работодател (леле сега направих сметка колко време е това ... :))) ... ) НЕ СЪМ ВИЖДАЛ някой да работи извънредно щото съм му казал че трябва ... !! ... виж като доплатя за извънредното се натискат да бачкат ... и навсякъде е така , при всичките ми познати и приятелчета дето плащат заплати ... извънредно и безплатно си бачкат само работодателите ... :))) ... и това как в БТ-то се сцепвали завалийте да бачкат за мизерни пари е толкова далече от истината ... второто най-голямо врънкане в работата , след ходенетео по лекари е врънкането за пари , то НИКОГА не е спирало , винаги всеки получава незаслужено малко ... !! ... с това те посрещат и с това те изпращат ежедневно ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 1
mnz
преди 3 години
Това което пропускате да коментирате е времевия лаг. защото цените вече 1г. се вдигат, а заплатиет тепърва запичнаха, защото трябва време на капиталиста да разбере, че ако не повиши заплатите при него няма да има кой да му работи, което се разбира като остане без работници, както е казано в статията. което води до спад в БВП-то, което води до още печатница и стимули, което води до още по-високи цени и съответно липса на работници да бъхтят на предишните заплати. Такъв порочен цикъл е възможен заради плановото печатане и подпомагане на компаниите, което разрушава пазарния принцип на икономиката, липсата на фалити и изчистване на гнилите ябълки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 0
mrynmryn
преди 3 години
Пак се връщаме към - работници има, робите свършиха. Щото масата такива статии се обобщават баш с това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 0
Repoman
преди 3 години
Логиката по-скоро е друга. Цените скачат, това всички го виждаме. От там работниците просто не могат да продължат да работят на предишните си нива на заплатите, защото просто няма как да преживеят. То и да има как, едва ли ще следват логиката да затягат коланите докато мине прехода, както е у нас. Съответно вдигат се заплатите за да има кой да работи, от там и цените на стоките, защото тези заплати трябва да се платят с нещо, което води до нов кръг повишения, и така. Инфлационна спирала се вика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 0
s3
преди 3 години
Работници има, но с настъпващата инфлация те вече не са съгласни да работят за предишните си заплати и искат увеличение. Такова не се дава и съответно няма работници за дадените дейности. Долу-горе такова е положението и в БГ-то, търсят се работници, ама ако може да работят извънредно и да вземат половин заплата. Иначе, всичко това тръгва от заливането на пазара с новонапечатани пари, които се разпределят по знаини и незнаини начини, а после работниците трябва да се конкурират със своите пари спрямо тези които просто са ги получили от печатницата ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още