IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кристалина Георгиева: Новите СПТ трябва да се използват възможно най-ефективно

Нужна е отчетност и прозрачност, като възможно най-голяма част се насочи към най-нуждаещите се страни, смята ръководителят на МВФ

21:09 | 24.08.21 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Кристалина Георгиева. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Кристалина Георгиева. Снимка: Bloomberg

От понеделник страните членки на МВФ започват да получават своите дялове от новото разпределение на специални права на тираж (СПТ) в размер на 650 млрд. долара - най-голямото в историята на фонда. Тази инжекция от свежи международни резервни активи е крайъгълен камък в нашата колективна способност да се борим с безпрецедентна криза, пише за Financial Times Кристалина Георгиева, управляващ директор на МВФ.

През 2009 г., по време на световната финансова криза, разпределение на СПТ за 250 млрд. долара помогна за възстановяване доверието на пазара. Този път, докато светът продължава да се бори с пандемията от Covid-19, СПТ са още по-важни. Допълнителната ликвидност ще засили доверието и глобалната икономическа устойчивост.

СПТ могат да помогнат на страните със слаби резерви да намалят зависимостта си от по-скъп вътрешен или външен дълг. А за държавите, които са принудени да увеличат социалните разходи, да инвестират във възстановяване и да се справят с климатичните заплахи, те предлагат ценен допълнителен ресурс.

От решаващо значение е обаче тези СПТ да се използват възможно най-ефективно - при отчетност и прозрачност, като възможно най-голяма част се насочи към най-нуждаещите се страни. 

И така, как можем да се възползваме максимално от новото разпределение?

Първо, чрез бързо предоставяне на СПТ на държавите членки. Със СПТ, разпределени пропорционално на националните квоти в МВФ (тясно свързани с икономическия размер на страните), около 275 млрд. долара ще отидат за развиващите се страни. Страните с ниски доходи получават около 21 млрд. долара - в някои случаи над 6% от съответния брутен вътрешен продукт.

Уязвимите държави ще могат да използват новите СПТ, за да подкрепят икономиките си и да засилят борбата срещу вируса и неговите варианти. В комбинация с грантове и друга насъщна подкрепа от международната общност, това ще помогне да се постигне целта за ваксиниране на поне 40% от населението във всяка страна до края на 2021 г. и поне 60% през първата половина на 2022 г.

Второ, трябва да се положат всички усилия, за да се гарантира използването на СПТ в полза на страните членки и световната икономика. Решението как най-добре да се използват те зависи от страните членки на МВФ. Те могат да ги държат като част от официалните си резерви или да ги използват, като ги конвертират в щатски долари, евро или други резервни валути.

Но макар това да е суверенно решение, то трябва да бъде разумно и добре информирано. Фондът ще работи със своите членове, за да осигури отчетност и прозрачност.

Последна актуализация: 05:25 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 6 rate down comment 0
bgMan
преди 3 години
Политиците ако бяха ефективни нямаше да са политици, а успешни бизнесмени. Никва ефективност не може да се очаква от хора, които извън политиката не стават за нищо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 1
julian12
преди 3 години
Тази жена каза в прав текст, че следващата стъпка зависи от ваксинационните паспорти и те трявба да ссссе въведат на 100%. Изводите са за вас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 3
abdul
преди 3 години
Наглост безгранична.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още