Ашраф Гани имаше шанс да превърне Афганистан в нормална страна, но отдавна го изгуби.
Преди да стане президент през 2014 г., Гани прекарва голяма част от живота си в изучаване на начини за стимулиране на растежа на бедните нации. Стипендиант на Фулбрайт с докторска степен от Колумбийския университет, той преподава в някои от елитните американски академични институции, преди да заеме постове в Световната банка и ООН. По-късно той става съавтор на „Fixing Failed States: A Framework for Rebuilding a Fractured World“, пише Bloomberg.
Гани избяга в неделя, 15 август, а на 18 август (сряда) от Обединените арабски емирства (ОАЕ) съобщиха, че той се намира на територията на страната.
В Афганистан той се превърна в злодей: неговият шеф на централната банка и ключови членове на неговата администрация го изобличиха публично.
В много отношения бързото падане на Гани отразява по-широките неуспехи на САЩ да наложат правителство на Афганистан, което да е спечелило по-скоро силоваците от дългогодишните битки, отколкото избори. Въпреки че е пущун - от доминиращата етническа група в страната, Гани се възприема като аутсайдер, на когото му липсва политическата харизма да обедини различните фракции. Така с времето той стана все по-изолиран.
„Гани не се приспособи към реалностите на функционирането на Афганистан“, казва Кабир Танежа, автор на „Опасността ИДИЛ: Най-страховитата терористична група в света и нейната сянка върху Южна Азия“ и сътрудник на Observer Research Foundation в Ню Делхи. „Той или не разбираше, или не можеше да разбере военачалниците, които по същество са хора, представляващи етническите линии на разлом“, допълва Танежа.
След нахлуването на САЩ през 2001 г. Гани се завръща в Афганистан за първи път от повече от четвърт век и служи две години като финансов министър в администрацията, ръководена от Хамид Карзай. След това Гани стана любимец на света на международната помощ, участваше в Ted Talks, пишеше за големи вестници и говореше по конференции. В един момент той беше смятан за кандидат за генерален секретар на ООН.
След неуспешната му кандидатура за президент през 2009 г. Гани се свърза с няколко видни афганистански политици, вкл. и с влиятелния военачалник, станал вицепрезидент, Абдул Рашид Достум, за да спечели поста пет години по-късно.
Победата му обаче беше компрометирана от самото начало. Джон Кери, тогава най-висшият дипломат на Америка, отлетя за Кабул, за да посредничи за правителство на националното единство. Това даде на основния съперник на Гани позиция, която не фигурира никъде в афганистанската конституция, моделирана от САЩ.
През 2017 г. Гани каза, че има „най-лошата работа на Земята“ в интервю за BBC. Тогава обаче той изрази мнение, че афганистанските сили за сигурност са набрали скорост срещу талибаните и коалиционните сили ще могат да напуснат до 2021 г.
Сметките му бяха грешни. Администрацията на президента Доналд Тръмп започна директни разговори с талибаните в опит да сложи край на най-дългата война на Америка и изключи Гани от процеса. След като президентът Джо Байдън определи краен срок за изтегляне на САЩ от Афганистан на 31 август, Гани се противопостави на призивите към него да се оттегли и да позволи на преходно правителство да поеме властта, тъй като талибаните постигаха военни успехи.
„Гани се преструваше, че е за мир, но в действителност той беше за войната, за да остане на власт, дори ако това струва животи и подтикне талибаните да се върнат към военния вариант“, посочва Омар Самад, бивш посланик на Афганистан в Европа и член на Атлантическия съвет. „Тактиката да забавя процеса разруши шансовете за сделка, която би го отстранила от длъжността, но би проправила пътя за широкообхватен преход“, смята той.
Докато талибаните навлизаха в Кабул през почивните дни, Гани каза на хората, че ще избегне съдбата на бившия крал Аманулла Хан, който абдикира и избяга в Британска Индия през 1929 г. „Няма да бягам“, коментира той на събитие в Кабул на 4 август. "Няма да търся убежище и ще бъда в услуга на хората“, допълни той тогава.
Когато талибаните затегнаха хватката си около Кабул, Гани изпадна в още по-голяма изолация. Във видео, публикувано часове преди да избяга, той призовава министерството на отбраната да създаде телефонни линии за помощ, на които гражданите да се обаждат.
След като избяга, Гани постна във Facebook информация, че е напуснал страната, което вбеси кабинета му. „Те ни вързаха ръцете и разпродадоха страната“, заяви Бисмилла Мохамади, изпълняващ длъжността министър на отбраната на Афганистан, след като Гани избяга. „По дяволите Гани и екипа му“, допълва Мохамади.
Бившият президент на Афганистан Хамид Карзай и други афганистански политици сега водят преговори с талибаните в Доха за създаването на ново правителство. По един въпрос двете страни лесно ще се споразумеят – че презират Гани.
„Ашраф Гани предаде собствената си родина, екип и племе“, коментира Абдул Хак Хамад, член на медийния екип на талибаните, пред афганистанската медия Tolo News. "Подобна измяна винаги ще се помни“, допълва Хамад.