Наскоро петролен танкер, пътуващ през Оманския залив, беше ударен от предполагаем дрон камикадзе, като уби двама членове на екипажа. В отделен случай няколко кораба, пътуващи през близкия Ормузки проток, съобщиха за внезапни извънредни ситуации, докато на друг кораб се качиха оперативни работници, за които се подозира, че са ирански военни.
Тази ситуация поражда сериозна загриженост по света, пише за Politico Елизабет Брау от Американския институт за предприятията.
Глобалното корабоплаване е изключително ефективно, като успява да транспортира 80% от световната търговия толкова надеждно, че потребителите го приемат за даденост. Както показва нещастието на кораба на Mercer Street, корабоплаването също е силно уязвимо към смущения.
Повишената морска агресия може да навреди и на обикновените потребители.
Правителствата на САЩ, Великобритания и Израел обвиняват Иран за нападенията в Оманския залив, като казват, че са сигурни във вината на Техеран за събитията на кораба под флага на Либерия, който е собственост на японска фирма и се управлява от британска компания, принадлежаща на израелския милиардер Еял Офер.
Иран отрича да е отговорен за удара по Mercer Street, но повечето анализатори на корабоплаването подозират страната.
На друг танкер - Asphalt Princess, плаващ под флага на Панама, са се качили въоръжени мъже, за които се смята, че са ирански военни. Инцидентът се е случил в Ормузкия проток. Други товарни кораби също съобщават за внезапни проблеми с управлението.
„Това е конфликт в сянка между Иран и Израел, като корабоплаването е жертва“, казва Кормак Макгари, морски анализатор от глобалната консултантска компания Control Risks.
„Можете да атакувате кораб, собственост на Япония, с либерийски флаг, просто защото е свързан с израелски милиардер. Това е много полезен начин да започнете атака, която да отречете, тъй като не е директно насочена към противника ви“, допълва той.
Всъщност предполагаемата атака срещу Mercer Street и другите атаки са само последните инциденти, свързани с товарни кораби, пътуващи през Оманския залив и Ормузкия проток.
В региона се транспортират огромни количества петрол и други стоки от първа необходимост. Заливът и протокът образуват жизненоважна артерия на глобализираната икономика, по която преминават няколко десетки товарни кораба, собственост на редица компании, много от западните страни, плаващи под знамена на различни държави.