Второто притеснение за инфлацията е, че американската икономика, задвижвана от отложеното потребителско търсене и огромните държавни разходи, скоро ще достигне инфлационната зона. Възможно е, но има три контрааргумента.
Първо, това притеснение отразява философията на кривата на Филипс, която предполага, че ниските нива на безработица водят до нарастване на инфлацията. Но инфлацията не растеше преди пандемията въпреки равнището на безработица от 3,5%.
Второ, пазарът на облигации не отразява това опасение. Прогнозите за инфлацията, вградени в доходността на облигациите, остават в съответствие с ниската цел на Фед.
Трето, голяма част от екстремните фискални стимули, които стимулират разходите, са преходни. Повечето разходи за облекчаване на пандемията ще приключат скоро и не мисля, че Конгресът ще одобри много повече разходи тази година, които не са финансирани.
Големият въпрос е как ще се развие задържаното потребителско търсене. Американските домакинства са скътали около 2 трилиона долара в банкови сметки, докато пандемията бушуваше. Ако тези пари наводнят икономиката, вероятно ни очаква класическа инфлация от страна на търсенето. Но ако се изразходват постепенно, американският бизнес ще отговори лесно на търсенето.
Третата тревога за инфлацията е по-фина. Повечето тесни места от страната на предлагането, като недостиг на компютърни чипове, са глобални. И все пак инфлацията в САЩ е по-висока, отколкото в други развити икономики. Това доказателство ли е, че сме преминали стагнацията и вече сме в състояние на „гореща“ икономика?
Може би. Но от друга страна, има голям спад в работната сила в САЩ от февруари 2020 г. насам - 1,7 процентни пункта, което съответства на 2,7 милиона потенциални работници. Голяма част от този спад произтича от проблеми, свързани с пандемията, като страх от болестта, затруднения в осигуряването на грижи за децата и щедри обезщетения за безработица, като всички те ще изчезнат с течение на времето, давайки възможност на работната сила да нарасне.
Необходимо е време на една гигантска икономика да се нормализира след огромен шок. САЩ нямат 5%-ен инфлационен проблем. Но може да останем за известно време с инфлация над 2% - може би дори над 3%. Последната прогноза на Фед предполага, че инфлацията ще се забави през следващата година до 2,1%. Не бих заложил на това.
преди 3 години Бе мен сън не ме лови, вие не се тревожете.Айде холан... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ++1000 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Не се тревожим, но сме блокирани отвсякъде. Искам да разширя бизнеса, но нямам гаранция, че след 3 години лихвите по заемите няма да са двуцифрени или пък, че затварянията няма да станат новата нормалност. Не ме тревожи и липсата на служители заради което отказваме поръчки - благодарение на имотния балон демографията е закопана за десетилетие напред. Авторът спи спокойно, но реалността ще го събуди със звучен шамар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Не, опитва се от вувузелата да изкара звуци на флейта.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Тия статии винаги са ми били интересни - автора кой иска да успокои: себе си или читателите си? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Дупката в Титаник не е много голяма. Дори средната и големина за времето на пътешествието е под 10 см. Освен това дупката е само от едната страна, а ако погледнете откъм другия борд - там реално няма дупка. През годините средностатистическата разлика между двата борда е била около 0, макар че с последните няколко часа има леко изместване на тези стойности. Няма място за тревога, защото след още няколко часа разликите в двата борда ще изчезнат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години И не се натягай толкова, много си бял за CNN. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Пеше, то и комунизма щеше да е во веки веков, но се срути за година! Димя малко преди това, но срутването изненада всички. Или поне плебса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар