IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Поредната сделка на Джо Байдън, която е и негово поражение

В договорката за инфраструктурния план за САЩ оцеляха много малко от идеите му, макар че той се надява на последващи планове

08:17 | 25.06.21 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>&nbsp;Снимка: Sarah Silbiger/UPI/Bloomberg</em></p>

 Снимка: Sarah Silbiger/UPI/Bloomberg

Това са две думи, които лидерите в бизнеса обичат да казват също толкова често, както и лидерите в политиката: „Имаме сделка!“. „Сделката“ се счита за доказателство за най-високо ниво на артистизма при стресирани преговори. Предшественика на Джо Байдън в Белия дом Доналд Тръмп обичаше да парадира с титлата „майстор на преговорите“, но сега като такъв с гордост се представи Байдън. В рамките на битката за оценявания на стотици милиарди долари план за инфраструктурни мерки той постигна споразумение между своите демократи и опозиционните републиканци.

Около 14:00 ч. местно време в четвъртък Джо Байдън се появи пред пресата в източната стая на Белия дом. Всъщност той трябваше да се качи в хеликоптера, който се насочва на юг в този момент, по пътя към центъра за ваксинацията срещу Covid в щата Северна Каролина. Но американският президент трябваше да обяви непланиран напредък. Това беше пробив, който политическият Вашингтон, предприемачите и инвеститорите чакаха от месеци.

Байдън спомена в този четвъртък мимоходом за „сериозни компромиси“ - но предпочете да подчертае, че „милиони американски работни места“ биха възникнали около модернизацията на мостовете, пътищата, летищата и местния транспорт. 

„Имаме сделка“, каза Байдън, придружен от вицепрезидента Камала Харис, която одобрително кимна. Той заговори за значителни инвестиции в американската инфраструктура, които президентът е договорил със сенаторите от двете партии. „Ние сме САЩ. Можем да постигнем всичко, ако работим заедно“, добави президентът.

Проектът има шансове да премине бързо през Конгреса, дори с подкрепата на републиканската опозиция. С надпартийния пробив в четвъртък необходимото мнозинство от 60 гласа в Сената на САЩ стана по-вероятно от всякога.

През март американският конгрес гласува спешна помощ от почти два трилиона долара за възстановяване от Covid-кризата. „През юли", каза Байдън, сега трябва да се вземе решение за инфраструктурата – за 1,2 трилиона долара – толкова, по думите му, не е инвестирано в тази област в продължение на почти сто години.

Около 600 милиарда долара от тях са напълно нови инвестиции, а останалите ще бъдат преразпределени от вече одобрени фондове. Парите са предназначени за пътища, мостове, местен обществен транспорт, широколентов интернет достъп или станции за зареждане на електрически автомобили. Оловото трябва да бъде отстранено от старите водопроводи, пристанищата да бъдат модернизирани, а електрическите мрежи - да бъдат стабилизирани.

Едва през последните няколко дни няколко бедствия отново показаха наяве остаряващата инфраструктура на САЩ: жилищен блок се срути в мегаполиса Маями и почти сто души се считат за липсващи. Малко по-късно пък пешеходен мост се срути над магистрала пред Вашингтон, за щастие без жертви. В същото време електропреносната мрежа в щата Тексас заплашва да рухне при рекордната топлина.

В това отношение 1,2 трилиона долара за инфраструктурата определено са успех: за президента, който се опита да намери надпартийно решение, и за гражданите, които могат да се надяват на нови работни места и подобрена инфраструктура.

Но в същото време резултатът е поражение за Байдън и неговите американски демократи, които държат и двете камари в Конгреса с малки мнозинства – тъй като първоначално президентът настояваше за около 4 трилиона долара за инфраструктура, защита на климата, социални програми, грижи, образование и грижи за децата. С две свои концепции „American Jobs Plan” и dem „American Families Plan”, Белият дом от месеци насърчава преструктурирането на нацията.

Те са визията на Байдън за справедливо, чисто и конкурентно бъдеще на САЩ след пандемията. За да направи това, президентът искаше да повиши данъците за предприемачите и богатите, да доведе страната до екологичен енергиен преход и по американските стандарти да приложи радикални социални реформи.

Последна актуализация: 12:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
evlogi
преди 3 години
Нанси Пелоси,Елизабет Уорън и Бърни Сандърс-тва са нещо като американските еквиваленти на Мая Манолова, Корнелия Нинова и Румен Гечев или Жна Виденов..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още