Без съмнение американската икономика страда от високо и нарастващо неравенство и слабо участие на работната сила, като заетостта на хората в най-добра възраст все повече изостава от тази в повечето членове на Г-7. Но тези явления не могат да се дължат на търговията, тъй като САЩ са по-малко отворени от останалите, дори Япония. Истинските обяснения включват появата на ново богатство в иновативните сектори, но също така рентиерско поведение в цялата икономика, както и липсата на подкрепа за доходите и заетостта (особено за майките).
Защо загубите на индустриални работни места са толкова политически изпъкващи? Част от отговора е, че това бяха работни места предимно на бели мъже. Но и защото в САЩ липсата на универсално здравеопазване и почти никаквата подкрепа за преквалификация и търсене на нова работа превръща загубата на работа в загуба на базова сигурност. Съвременната икономика става по-гъвкава, като отделя сигурността от конкретната работа.
При липсата на това, което датчаните наричат „гъвкава сигурност“, протекционизмът може да изглежда неизбежен. Но нищо няма да върне старите индустриални работни места. Роботите ще заменят работниците на производствените линии навсякъде. Промишлеността ще завърши като селското стопанство - фантастично продуктивна, като същевременно няма наети работници в производството. Както твърди Поузен, носталгията просто не е разумна политика.
Освен носталгията и търсенето на сигурност на грешното място, има и ксенофобия. Но дните, когато Китай беше непреодолимата сила в предлагането на евтино производство, отдавна отминаха. Дебатът сега се съсредоточава все повече върху националната сигурност.
Има мнение, например, че пандемията е доказала опасностите от разширените вериги за доставка. Всъщност е точно обратното. След първоначалния недостиг, тъй като търсенето беше толкова неочаквано силно, предлагането нарасна. Разчитането на собствено производство нямаше да реши това. Днес има проблем с доставката на ваксини, но това се дължи на глобалния недостиг на производствен капацитет и силата на търсенето от богатите държави.
Да, има аргументи за запазване на технологичното лидерство в жизненоважни сектори и за сигурността на доставките на основни продукти. Но тези опасения трябва да бъдат дефинирани и разгледани с прецизност. Преди всичко, в икономическата конкуренция с Китай демократичната стабилност и инвестициите в хората, инфраструктурата и иновациите ще бъдат решаващите фактори.
Междувременно непрекъсваемостта на търговията по целия свят не само ще бетонира взаимната зависимост, но и ще подкрепи просперитета, особено за по-бедните страни, както подчертава отличният доклад на Световната банка от 2020 г. в частта за веригите за доставка и развитието. Това също така е съвместимо с борбата с изменението на климата, съгласно правилните политики, договорени глобално. Г-7 е права, че световната търговска система се нуждае от реформа. Но това не трябва да означава разрушаване. Не бива да изхвърляме либералната търговия по грешни причини и по грешен начин.