Както стоят нещата, глобалните данъчни предложения, обявени наскоро от финансовите министри от Г-7 и одобрени на последната среща на групата, пораждат повече въпроси, отколкото отговори. Правителствата от Г-7 казват, че са постигнали съгласие по две свързани инициативи - първо, за определяне на обща минимална ставка на корпоративния данък от поне 15%; второ, да се облагат печалбите, реализирани от някои големи мултинационални компании, според това къде те продават своите стоки и услуги. Дали този план някога ще сработи и какво точно би означавало това, далеч не е ясно, но сделката изглежда подозрителна, пише Bloomberg в редакционен коментар.
Предложенията могат да се разглеждат като сделка между САЩ и останалата част от Г-7. Няколко европейски правителства заявиха, че заслужават по-голям дял от печалбите, които водещите американски компании за цифрови услуги реализират на техните пазари. Те разработиха различни нови данъци за целта, а САЩ заплашиха с мита в отговор. Съобщението на Г-7 предполага, че САЩ са готови да позволят на други държави да облагат печалбите на техните мултинационални компании. В замяна другите правителства ще помогнат на администрацията на Байдън да повиши корпоративна данъчна ставка у дома, като ограничи свободата на другите страни да определят достатъчно ниски ставки, за да отклонят капитал от САЩ.
Два въпроса трябва да бъдат зададени относно това споразумение. Първо, ще направи ли то това, което искат правителствата, като събере повече приходи? Второ, и по-важно, добро ли е то за техните производители и потребители? Отговорите ще зависят от дребния шрифт. Преди да се раздели плячката ще са необходими сложни правила, за да се уточни кои фирми ще бъдат засегнати, как ще се измерват печалбите им и как ще се прилага новата минимална ставка. Преди дори да стигнат до това, много повече държави ще трябва да се присъединят. Някои от тях, особено Ирландия, просперират благодарение на много ниските ставки на корпоративния данък. Те може и да отстъпят под натиска, но няма да го направят охотно.
В крайна сметка целият план може да не доведе до нищо. Но да предположим, че ще продължи при посочените условия. Сключи ли Байдън добра сделка?
На пръв поглед не изглежда така. Министърът на финансите Джанет Йелън казва, че очертаното споразумение за коригиране разпределението на печалбите между САЩ и търговските им партньори ще бъде "до голяма степен" неутрално за амриканските приходи - но това е изненадващо твърдение. Отново всичко зависи от все още нерешени въпроси и някои от тях са повече от обикновени подробности. (В рамките на дни след аплодирането на предварителното споразумение министърът на финансите на Обединеното кралство Риши Сунак призова финансовата индустрия да бъде изключена от базовата формула за разпределение.) Най-големите и най-успешните мултинационални предприятия в света са предимно американски, което предполага, че САЩ ще загубят повече от тези промени в данъчната основа, отколкото биха спечелили. Европейските финансови министри изглежда бяха работили с това допускане.