IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Изходната стратегия на Фед си остава основен дългосрочен риск за пазарите

Колкото по-успешни са централните банки във вдигането на оценките на рисковите активи чрез стимули, толкова по-трудно им е да оттеглят тази подкрепа

08:18 | 03.06.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Спокойствието се настани на един от най-влиятелните пазари за всички инвеститори: държавните облигации, пише Майкъл Макензи за Financial Times.

Инвеститорите, опасяващи се от разгръщащ се лихвен шок през 2021 г. с потенциал да „спука гумите” на препускащите акции, жилищния сектор и силно задлъжнелите икономики, напоследък дишат по-лесно.

Благодарение на трайното присъствие на централните банки на облигационните пазари нарастването на разходите по заемите през тази година не предизвика по-голям шок поне засега.

Очакванията за рязко възстановяване на икономическата активност през януари бяха причината доходността по референтните 10-годишния щатски ДЦК да се повиши от под 1% до пик от 1,77% през първите три месеца на годината. След тази бърза пазарна промяна настъпи период на консолидация като въпросната доходност се понижи до около 1,6%.

Настоящият тон на облекчение при облигациите не бе нарушен от данните за по-гореща инфлация в САЩ или намеците от страна на ръководителите на Федералния резерв, че обмислят затягане - намаляване на тяхната изобилна монетарна ликвидност.

Централната банка на САЩ все още купува държавен и ипотечен дълг за 120 млрд. долара всеки месец, а нейният баланс се е удвоил до 8 трлн. от началото на 2020 г. Общите й вложения се очаква да достигнат 9 трлн. долара до 2023 г., или 39% от БВП, според оценки, публикувани наскоро от клона на Фед в Ню Йорк.

Има още едно солидно обяснение защо лихвените проценти на пазара на облигации са стабилни и биха могли да понесат постепенно намаляване на покупките от централната банка. Настоящото ниво на лихвите отразява виждането на шефовете на Фед, че по-големият натиск върху потребителските цени ще се окаже преходен.

Доходността по 10-годишните ДЦК се очаква да се покачи до едва 1,90% в края на тази година и до 2,17% в началото на 2023 г., според икономисти, анкетирани от Bloomberg през май.

Това изглежда ниско при отчитане на траекторията на икономическото възстановяване и продължаващия тласък от стимулите. В резултат на финансовата криза 10-годишната доходност се повиши над 3% и остана там до средата на 2011 г. Днешният облигациoнен пазар изглежда уверен, че всяко евентуално затягане на финансовите условия ще бъде бавно и премерено, което се илюстрира от доходността по 5-годишните ДЦК, която е под 1%.

Но усещането, че нещо не изглежда наред на пазарите може би се обяснява най-добре с това как една финансова система, която се радва на значителна подкрепа от централните банки, е по-малко стабилна по своята същност. И акциите, и жилищата са класове активи, които поскъпнаха значително в средата на евтини разходи по заемите.

Последна актуализация: 02:41 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още