Поради огромния приток на федерални пари американските домакинства разполагат с огромни запаси от неизразходвани средства. Преди пандемията американските потребители обикновено спестяваха 7,5% от разполагаемия си доход. През 2020 г. процентът на спестяване скочи до 16,3% - норма, която обикновено се свързва повече със Сингапур, отколкото със САЩ. Разликата представлява близо 1,4 трилиона долара излишък от спестявания.
Да не забравяме и монетарната политика. Федералният резерв изстреля всичките си патрони по време на Ковид рецесията, най-очевидното от което беше свалянето на лихвените проценти почти до нулата. Удивително е, че намаляването на лихвите проработи. След мощни, но кратки сътресения, американците отново започнаха да купуват коли и къщи въпреки пандемията. Разходите в тези две категории всъщност нараснаха съответно със 6,3% и 14,3% през четирите тримесечия на 2020 г. Никога не залагайте срещу американския потребител.
Да, рисувам розова картина - на отминала рецесия и начало на бум. Може ли нещо да се обърка? Със сигурност. Ето четири притеснения.
Първо, битката между ваксините и новите варианти на вируса може да бъде загубена. Но епидемиолозите изглежда смятат, че ваксините вероятно ще победят. Основният въпрос изглежда е доколко вирусът ще бъде подпомогнат от отхвърлянето на ваксините и безотговорното поведение.
Второ, огромните бюджетни дефицити предвещават нарастващ държавен дълг. Някои наблюдатели се чудят колко може да нарасне дългът преди глобалните инвеститори да започнат да изискват по-високи лихвени проценти по американските ДЦК. Това е логичен въпрос. Но засега сме добре.
Трето, някои икономисти се безпокоят, че фискалните стимули, съчетани с изключително разхлабената парична политика, ще доведат до инфлация - а след това и до затягане от страна на Фед. Смятайте това за възможно, но не и вероятно.
И накрая, някои консервативни икономисти - и много републикански членове на Конгреса - изложиха обичайната си теза: че увеличаването на данъците ще заличи растежа или по-лошо. Тези прогнози се оказаха погрешни в миналото. Не залагайте на тях.
Като цяло списъкът с притеснения не изглежда толкова тревожен. Насладете се на бума на Байдън.
преди 3 години никакви притеснения ... докат го приберат в някой тих център за болни от деменция и на власт дойде мутантът ... е тогаз ше видите бум ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Вижда се вече!Бидон-я да си легне да си почиваи започва голямото плячкосване -печатари и ИТ-шници ще се сборят за кокала.Мръвката вече я отмъкнаха ВПК-то и печатарите . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Докато дъното не се вижда, всичко е добре :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години тотален бъркоч е цялото положение, цял живот ми набиват свободен пазар в главата, а накрая - държавен цоциализъм, печатане на париАло? Господа? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Интерестно за какъв бум говорят, засега е пълен шит всичко:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години "...Някои наблюдатели се чудят колко може да нарасне дългът преди глобалните инвеститори да започнат да изискват по-високи лихвени проценти по американските ДЦК. Това е логичен въпрос. Но засега сме добре..."Тази констатация доста ми напомня случая с оня дето паднал от 16 етаж, и като стигнал до 3-тия си рекъл, дотук добре... отговор Сигнализирай за неуместен коментар