Изненадващият стремеж на САЩ за промяна на международното корпоративно данъчно облагане обещава нова ера за правителствата, които ще събират по-големи данъци от най-големите в бизнеса - ако останалата част от света се съгласи, пише Bloomberg.
Приветствaщите гласове в Европа за предложенията на министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън предполагат добър старт в разговорите за излизане от дългогодишната безизходица между повече от 135 държави за хармонизиране на корпоративните данъци.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие заявиха тази седмица, че е възможно да се постигне споразумение до средата на лятото.
данъци
Глобален данък
Американските предложения са насочени към две цели - определяне на 21% глобален минимален данък и гаранция, че най-големите компании в света ще плащат повече на местата, където всъщност правят бизнес.
Въпреки че остават въпроси относно приложимостта и това как по-бедните икономики могат да се възползват, инициативата отново дава тласък на процеса, който почти предизвика търговска война по време на управлението на Доналд Тръмп.
„Данъците са основен финансов въпрос и въпрос на суверенитет. А това, което се слага на масата, е истинска данъчна революция“, каза френският финансов министър Брюно льо Мер пред репортери в четвъртък. „Ако постигнем историческо споразумение за глобалния данък, ще имаме глобални компании и глобално данъчно облагане, което е по-справедливо и по-ефективно“, каза той.
Реконструкцията на международното данъчно облагане отдавна е непостигната амбиция на финансовите министри като Льо Мер. Мултинационалните компании, натрупали планини от трудно облагаеми печалби в момент, когато заплатите на работниците се понижават, предизвикват политическо напрежение.
Да накараш повече от 135 държави със собствени приоритети и данъчни системи да се присъединят към стандартизиран набор от правила за корпоративните данъци е огромно предизвикателство. Това също ще бележи рязък обрат в това, което Йелен нарече „надпревара за привличане на компании с по-изгодни условия“. Средната нормативна ставка на корпоративния данък сред членовете на ОИСР е спаднала до 23,3% до 2020 г. от 32,2% през 2000 г., според Министерството на финансите на САЩ. Още през 1980 г. законовите ставки на ОИСР „рядко бяха по-малко от 45%“, заяви Министерството на финансите.
Край на „лудостта“
Зад новия стремеж се крие пандемия, която повиши националните дългове. Предлаганата промяна не е по-различна от промяна за третирането на данъчните убежища като Швейцария, последвала финансовата криза от 2008 г.
„Виждам това като завършване на работата, която започнахме преди 10 години“, каза Паскал Сен-Аманс, директор на центъра за данъчна политика към базираната в Париж ОИСР. „Това слага край на лудостта, при която можете да намалите данъчната си тежест законно, масово и в пълно противоречие с духа на закона“, каза той.
Американската инициатива беше приета по-топло от по-големи страни като Франция, чиято хазна ще спечели най-много, като прибира приходи от световни компании, работещи на доходоносни вътрешни пазари.
Глобална реакция
„Имате групи държави с различни интереси“, каза Робърт Данон, професор по данъчно право в Университета в Лозана, който е и председател на Постоянния научен комитет на Международната фискална асоциация. „Имате големи държави като Германия и Франция, но имате и малки държави като Люксембург и Швейцария, които, разбира се, имат различно виждане“, коментира той.
Люксембургският финансов министър Пиер Граменя изрази ентусиазъм в интервю за телевизия Bloomberg, като обясни, че малките икономики като неговата ще искат да се вземат предвид техните собствени възгледи. Ирландия, с корпоративна ставка от 12,5%, която я направи топ дестинация за глобални инвестиции, изрази резерви към американските предложения.
Според Льо Мер едно от най-големите препятствия пред предложенията на САЩ всъщност може да бъде самата САЩ заради необходимостта от одобрение от Конгреса на каквато и да е сделка, подписана от администрацията на Байдън. „През последните години преживяхме достатъчно студени душове, за да останем предпазливи“, каза той.
Планът на президента Джо Байдън за повишаване на вътрешната корпоративна данъчна ставка до 28%, налагане на 21% глобален минимален данък и затваряне на други вратички за избягване на данъчното облагане, се подкрепя от много демократи от неговата партия. Но идеята не харесва на републиканците и много бизнес групи, според които това ще направи САЩ по-малко конкурентоспособни.
Според ОИСР промените в начина на разпределяне на данъчните приходи биха увеличили глобалните приходи за правителствата с до 100 млрд. долара годишно.
Администрацията на Байдън също предложи компромисен вариант - да се вземе предвид рентабилността на дадена компания при определяне дали по-голяма част от нейните приходи трябва да се облагат от държавите, в които тя прави бизнес.
Въпреки че все още е необходим технически анализ, Льо Мер приветства идеята като „положително и конструктивно предложение“, което трябва да включва всички големи технологични компании.
преди 3 години В САЩ няма ДДС, но има sales tax, което ти е почти същото, с някой различия естествено!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години в гана и индонезия добре ли живеят хората , а са в топ 10 на производителите на злато ... ?! в иран , ирак , алжир добре ли живеят хората , а са в топ 20 на производителите на петрол ... ?! не е само до природни ресурси , а до балансиране на днъчни приходи . в усато няма ДДС ... !! и нито една от двете партии неще да го въведе , щото ще им утечът избирателите ... :))) ... айде разгеле байдън въведе ДДС на международните корпорации в/у операциите извън усато ... според мен първо трябва да си приведът тяхната данъчна система в унисон със световната и тогава да дрънкат за световни данъци ... и да се разберът да чупят по вертикал и хоризонтал големите фирми за да немат ядове ... за швейцария мисля че не си се доинформирал за индустриалната им база ... потърси ... фармация , химия , хранителна , високоточно оборудване ... туризъма спокойно могат и без него ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Или примерно една планинска страна като Швейцария. Няма кой знае каква промишленост, няма петрол, злато .... има само туризъм и услуги. Опита е хубав на Байдън но ще бъде катастрофа :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Тук виждам супер много дупки ! Да вземем държави които нямат природни ресурси и стабилна промишленост например Малта, България, Кипър и сигурно има тон други. Те как биха си осигурили прехрана ако не привлекат инвестиции ? Кое ще накара например Apple да се базира в България ако данъка и е същия в Китай или САЩ ??!??! Това е опит за някакъв вид социализам но много добре знаем,че държавите не са еднакви, нямат еднакви ресурси петрол/газ/злато и съответно това няма как да работи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години има хватки ... ефективната ставка е важна колко е ... у нас данъка е 14,5% а не 10% ... :))) ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Сегашното неправилно въвеждане на долари причинява неограничени щети. Чрез данъчни реформи, правителството на САЩ търси начин да се протипостави на лошите последици от съдбовната държавна грешка.При запазване на злокобната процедура, при всякаква организация на данъците гражданите на САЩ са със съдби на жертви.Предстояящите щети в САЩ ще са последици от неправилно въвеждане на долари.В съответна държава, спасението от нови щети е възможно. Необходимо е подобрено въвеждане на пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години 21%?, в България е 10% и пак трудно се прави бизнес, ако нищо друго не се промени и само данъка се вдигне ще е доста лошо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар