Беларуската опозиция се разпада, а Павел Латушко, бивш дипломат и министър, който сега е в изгнание, обяви създаването на нова политическа партия. Тя все още няма име, но сигнализира, че широкият фронт, създаден от опозиционния лидер Светлана Тихановска, е вече разделен след месеците на безплодни протести, целящи отстраняването на авторитарния лидер Александър Лукашенко от властта.
„Изграждаме многопартийна система, при която гражданите на Беларус ще имат реален избор сред политическите партии“, казва Латушко в онлайн видео съобщение, цитирано от онлайн изданието Politico.eu.
Решението на Латушко идва седмица, след като друг опозиционер - Виктор Бабарико, който в момента е в затвора в Беларус, обяви създаването на собствена партия.
Двамата поставят Тихановска в неудобна позиция. Тя е публичното лице на опозицията, което твърди, че е спечелило президентските избори през август. Официалният резултат даде на Лукашенко 80 процента от гласовете, но този резултат беше широко осъден като измамен.
Обявяването на преизбирането на Лукашенко предизвика мащабни протести в Беларус, които доведоха до жестоки репресии от силите, лоялни на Лукашенко, с хиляди арестувани и поне четирима убити. Опозиционните лидери са или в затвора, или избягаха от страната – Тихановска е във Вилнюс, Литва, а Латушко е във Варшава, Полша.
Опозицията се надява да възобнови масовите протести срещу Лукашенко, които замряха през зимата. В призива си Латушко призовава за демонстрации на 9 май, денят, в който Беларус отбелязва края на Втората световна война.
Напрегнати връзки
И Тихановска, и Латушко заседават в седемчленния Президиум на Координационния съвет за Беларус - неправителствен орган, целящ да улесни демократичния трансфер на властта. Двама души, близки до президиума, казват, че контактите помежду им са намалели.
За Тихановска ключът е да се запазят всички водещи опозиционни политици в единен фронт срещу Лукашенко, който определя лидерите на опозицията като терористи. „Нямаме [друг] избор, освен да останем единни“, коментира тя пред медията. Работим заедно, споделяме една и съща цел. Разбирам, че аз съм обединителят. Павел Латушко, Валери Ципкало, Виктор Бабарико - те имат своите политически амбиции и всичко е наред. Нашата основна цел е да направим Беларус демократичен и затова съм тук“, допълва тя.
Павел Латушко омаловажава разрива с Тихановска. „Тя реши да действа в решаващ момент от историята на нашата нация. Тя получи много гласове и аз изпитвам голямо уважение към нея“, коментира той пред Politico.
В посланието си Латушко призовава за създаването на „парламентарно-президентска република, основана на принципа на многопартийната система за контрол и баланс“. Идеята е да се създаде партийна структура, която може бързо да се намеси и да проведе предизборна кампания, ако условията в страната позволяват. Той също така е отворен за разговори с Лукашенко, като казва, че ако лидерът седне да преговаря, „в този момент ще знаем, че е загубил“.
Тихановска отдавна заяви, че ако й бъде позволено, тя ще работи за свободни и честни избори и след това „ще продължи да бъде полезна на Беларус“.
Много лидери
Движението срещу Лукашенко в Беларус в продължение на месеци до голяма степен е без лидер - организира се спонтанно или чрез онлайн форуми, а това създава трудности на политиците, които твърдят, че ги представляват.
Тихановска стана водещ кандидат на опозицията на изборите през август, след като Лукашенко затвори съпруга й Сергей, популярен опозиционен блогър, както и Бабарико, бивш старши банкер, който се справяше добре в социологическите проучвания.
Не е лесно да се проведе анкета в Беларус, но каквито проучвания съществуват, показват фрагментирана подкрепа за опозиционните политици. Януарско онлайн проучване, проведено от Chatham House, установява, че Виктор Бабарико е най-популярен, с 28,8% подкрепа. Втори е Лукашенко с 12,1%. Тихановска, както и няколко други политици, получават по около 4%.
„Ако [Бабарико] бъде освободен, той ще се превърне в истинско предизвикателство. Правителството разбира това и няма да го пусне на свобода – той ще получи дълга присъда“, коментира Яухени Прайхерман, директор на мозъчния тръст на Съвета за международни отношения в Минск.
Тихановска има претенции за легитимност заради резултата от изборите, но „не успя да превърне символичния капитал в политическо ръководство“, казва още Прайхерман. Въпреки тези съмнения е ясно, че тя се превърна във водещата фигура на беларуската опозиция, среща се със световни лидери, присъства в медиите и взима награди за правата на човека. Много страни я признават за победител в изборите през август.
„Тя успя да събере силен екип, да изгради международна подкрепа и запази инерцията на движението, въпреки препятствията от страна на Лукашенко и неговата пропагандна машина“, коментира Йорг Форбриг, директор за Централна и Източна Европа в Германския фонд Маршал. Това създава трудности за Латушко в желанието му да оглави нова политическа сила, особено когато става въпрос за получаване на одобрение от ключовия съюзник на Лукашенко - Русия.
„Въпреки че е добре уважаван, професионален и има далеч по-дълбоко разбиране за дипломацията от Тихановска, Латушко все още не може да преодолее разделението между ЕС и Москва. Руснаците не го виждат като човек, с когото могат да работят“, допълва Форбриг.