IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Блокадата на Суец ще създава още хаос от Лос Анджелис до Ротердам

Очаква се до няколко месеца да се разчисти натрупването заради блокадата на канала

10:58 | 09.04.21 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;David Paul Morris/Bloomberg</em></p>

Снимка: David Paul Morris/Bloomberg

На няколко ключови пристанища се образуваха задръствания от контейнеровози, след като бе отпушена близо едноседмичната тапа на Суецкия канал, усложнявайки допълнително затрудненията на международната търговия, съобщават източници от индустрията в материал на Ройтерс.

Десетки контейнери бяха блокирани, след като 400-метровият Ever Given заседна в канала на 23 март, а пускането му отново на вода отне почти седмица.

„Блокадата на Суецкия канал ще увеличи отрицателното въздействие върху международните вериги на доставка през идните седмици, тъй като наличието на празно оборудване, най-вече в Азия и Европа, ще бъде засегнато“, коментира Рейнер Хайкен, главен изпълнителен директор на базираната в САЩ компания Hellmann Worldwide Logistics.

Фирмите за транспорт на контейнери, превозващи всичко от мобилни телефони до дизайнерски продукти, бяха засегнати с месеци от трудностите около коронавирусната пандемия и блокадите. Някои компании се обърнаха към жп транспорта, но тази тенденция не успя да се наложи, тъй като около 90% от световната търговия се извършва чрез транспорт на продукция по море.

Европейските и американските търговци на дребно вече предупредиха за възможни проблеми при доставките заради блокадата на Суец.

Служители на пристанища по основните транспортни коридори на Стария континент посочват, че ефектът ще се усети през идните дни.

Барбара Янсен от пристанището в Антверп заяви, че то и операторите на терминали вече се „подготвят за това, което предстои“.

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

„Ефектът върху международната верига на доставки се очаква да продължи няколко месеца. Просто няма достатъчно свободен капацитет в международния флот на контейнеровозите, за да помогне за справяне с най-лошите ефекти от инцидента в Суец“, посочва Янсен.

Леон Уилемс от пристанището в Ротердам заяви, че се очаква трафикът от контейнери да бъде с около 10% над нормалния през всеки ден на идващите няколко седмици.

„Както пристанището, така и контейнерните терминали правят всичко по силите си, за да сведат до минимум проблемите“, посочва той.

От Maersk, най-голямата компания за контейнери в света, заявиха в бележка до своите клиенти, че плавателните съдове, задържани в Суецкия канал, ще се забавят с няколко дни, преди да стигнат пристанищата по Източното крайбрежие на САЩ. Необичайно за компанията, тя посъветва пристанищата да разчистят терминалите си от останали товари, което ще им позволи да „оперират по-ефективно“.

Източник от южното американско пристанище Савана заяви, че се очаква през идните дни да се разчисти струпването на кораби.

Въпреки че пристанищата по Източното крайбрежие са изложени на по-голям риск от сътресения в Суецкия канал, то ръстът в търсенето на стоки на дребно заля терминалите по Западното крайбрежие през последните месеци.

Юджийн Серока, изпълнителен директор на пристанището в Лос Анджелис, заяви, че има напредък по разчистването на струпванията от контейнери, които може да бъдат премахнати към края на май или началото на юни.

От своя страна Марио Кордеро, изпълнителен директор на съседното пристанище в Лонг Бийч, също очаква струпванията да се разчистят до лятото. „Но поне през следващите няколко месеца ние очакваме продължаващ ръст на наблюдаваните обеми“, заяви той.

Анализаторите на Sea-Intelligence очакват двупосочни ефекти през идните седмици между Европа и Азия, както и някои проблеми при контейнерния превоз.

Бюрото по транспорт и настаняване в Хонконг посочи, че правителството наблюдава ситуацията, въпреки че засега проблемите нямат значителен ефект върху операциите по доставки между Европа и автономния град.

В същото време транспортирането на стоки между Европа и Азия на други места става чрез жп превоз, въпреки че пренасяните обеми остават малки.

Времето за доставка с влак по маршрути от Китай през Казахстан или Монголия до Русия, а оттам още на запад, обикновено отнема между 16 и 18 дни в сравнение с до четири седмици по море и под седмица по въздух.

Датският спедитор DSV, холандският GVT, както и Maersk съобщават за повишен интерес към превоза на стоки с влак между Европа и Азия. „Сухопътният транспорт между Азия и Европа ще може да покрие само малък дял от общия транспортиран обем“, посочва Хайкен от Hellmann.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:03 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още