IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Поколението Y променя корпоративна Америка

Все повече компании в САЩ изказват публично становища по наболели политически, социални и екологични теми

12:27 | 25.04.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс&nbsp;</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс 

Поколението Y (родените в периода 1981-1996 година) и натискът на потребителите променят нагласите в компаниите и те вече са склонни да говорят по политически теми, като например за новия избирателен закон в щата Джорджия, пише Ройтерс.

Преди месец в щата бяха одобрени мерки, които ограничават гласуването извън датата на изборите. Забранява се и предлагането на храни и напитки на избирателите, чакащи да дадат своя глас. Тези правила обаче бяха остро критикувани от компании като Microsoft и Citigroup.

Сред критиците са и Coca-Cola и Delta Air, които са със седалище в Джорджия, а законодателите в щата имат право да повишат корпоративните данъци. Но изпълнителният директор на Delta Ед Бастиан беше категоричен след консултации с представители на лидери и служители, че текстовете могат да бъдат ограничаващи за избирателите.

Да говориш срещу политически чувствителни теми може да се окаже доста рисково за компаниите. Акциите на много компании в САЩ тръгнаха надолу, след като изразиха опасения, че бойкотът срещу Китай може да ограничи достъпа им към широк пазар и да влоши условията на труд.

Но компаниите, които критикуваха закона в Джорджия, нямат този проблем.

Все повече компании в САЩ започват да коментират наболели политически, екологични и социални проблеми, които засягат техните служители и клиенти, отбелязват ръководители на бизнеси. Доскоро това въобще не беше така, но младите хора искат повече от думи - искат действия, казва Дебра Лий, бивш изпълнителен директор на телевизионния кана BET Networks, част от мрежата на ViacomCВS.

Корпоративна Америка се е съсредоточила да удовлетвори своите млади, високообразовани служители, които са политически активни в социалните медии, подчертава преподавателят във факултета по бизнес към Колумбийския университет Шаварам Раджгопал.

Проучванията показват, че поколението Y и поколението Z (родените след 1996 година) споделят много по-либерални възгледи от своите предшественици по редица теми - културно и расово разнообразие и т.н.

И следвайки тези нагласи търговски вериги като Walmart Dick`s Sporting Goods например приеха собствени мерки за ограничаване на продажбата на оръжия, заради масовите стрелби - един доста сериозен проблем в САЩ. Много компании открито критикуваха и коментарите на загубилия Доналд Тръмп, че изборите в САЩ са били "откраднати".

На вълната на протестите срещу расизма в САЩ основният спонсор FedEX поиска смяна на името на отбора по американски футбол Вашингтон Редскинс (червенокожите). По данни на Ройтерс около 330 компании от 500-те в състава на S&P500 направиха публични изявления с искания за социална справедливост в този период.

Но някои защитници на правата на гражданите не очакват тази политика да доведе до сериозна промяна, нито да бъде дългосрочна.  Само преди дни например Ford Motors съобщи, че възобновява политиката си да прави политически дарения. Не са изключени даренията и за републиканците, които гласуваха против назначаването на президента Джо Байдън на 6 януари.

Бившият изпълнителен директор на American Express Кен Шено и група от чернокожи лидери на мнение, поискаха компании да се противопоставят на избирателния закон в Джорджия. Но малко компании са реагирали на този призив.

Все пак 60 големи американски компании са се обявили срещу щатско законодателство с фокус на сексуалната ориентация, отчита още Шено.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:08 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още