IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Данъчните повишения на Байдън няма да подминат средната класа

Тежестта от увеличението на корпоративнaта ставка ще падне върху работниците под формата на по-ниски заплати

21:38 | 19.03.21 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Идеята, че заплатите намаляват, когато данъците за бизнеса се покачват, е консенсусното мнение на икономистите. Центърът за данъчна политика (съвместна организация на Urban Institute и Brookings Institution) приема в своите икономически модели, че 20% от тежестта на корпоративния данък се поема от работниците. Надпартийната Бюджетна служба на Конгреса заключава, че работниците носят 25% от данъчната тежест.

Шумните и враждебни дебати относно данъчното законодателство от 2017 г. ще затруднят изброяването на плюсовете и минусите в предложението на Байдън сега, тъй като и двете страни на този дебат се придвижиха към политически опорни точки, които омаловажават икономическите знания.

Отнема време, докато промяната в корпоративната ставка се отрази на заплатите, но поддръжниците на данъчните съкращения през 2017 г. твърдяха, че заплатите и доходите бързо ще се увеличат. Някои корпорации отдадоха на съкращенията изплатените от тях еднократни бонуси в края на 2017 г. и 2018 г., вместо на затегнатия пазар на труда, който всъщност бе в основата им. Противниците посочваха обратното изкупуване на акции, твърдейки, че корпорациите не използват правилно своите данъчни спестявания, и игнорирайки ключовия факт, че механизмът, чрез който данъчните промени влияят върху заплатите, е чрез промяна на стимулите за бъдещо поведение.

Този подвеждащ дебат ще оцвети опита на Байдън да повиши корпоративната ставка. Но разговорът ще бъде още по-изкривен от търговските войни на бившия президент Доналд Тръмп. Поддръжниците на предложеното от Байдън увеличение на корпоративните данъци ще твърдят, че съкращенията от 2017 г. не са повишили инвестициите или заплатите. Този аргумент би бил много по-малко убедителен, ако Тръмп не беше ограничил инвестициите чрез търговските си политики, които действаха в посока намаляване на бизнес разходите, неутрализирайки ефекта от данъчното му законодателство.

И все пак качеството и победителят в политическия дебат няма да променят факта, че работниците - до голяма степен и тези с доходи под 400 000 долара - ще понесат понижение на заплатите, ако Байдън вдигне корпоративната ставка. Това е само една причина той да не го прави. Бъдещият просперитет ще бъде засилен, ако САЩ продължават да се разглеждат като място за корпорациите да правят бизнес. Данъчна ставка, която не превишава тези в Европа и повечето други развити икономики, е един от начините да се гарантира глобалната конкурентоспособност на САЩ.

Ако облагате нещо, получавате по-малко от него. Искат ли САЩ по-малко корпоративни приходи? Не мисля така.

Предложението на Байдън да плаща за нови разходи от текущи приходи, вместо да ги финансира чрез трупане на повече дългове, е похвално. Но г-н президент, моля, потърсете други източници.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 1
khao
преди 3 години
тоест твърдиш че увеличението на данъците води до автоматизация... абсурд! Не вярно твърдение...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 1
bozavino
преди 3 години
И без да се увеличават данъците, компаниите, които не инвестират в автоматизация, биват или поглъщани, или изхвърряни от пазара. Бившият ми шеф Безос, така съкращана 2/3 от персонала.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 2
Solar Power
преди 3 години
Относно Байдън .... един от лошите президенти в УСА. Тепърва ще *** рани.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 2
Solar Power
преди 3 години
Много добре си е статията :) Дори се сещам за един вариант как след 3-4 години няма продавачи в големите вериги магазини и дори в макдоналдс.... Всяко увеличаване на данъците ще кара капиталиста да оптимизира разходите чрез автоматизация. Баланса е много тънък и ако нещата работят по добре да не се пипат :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 3
xapoznai
преди 3 години
"По-високата корпоративна ставка намалява възвръщаемостта след данъци на допълнителните инвестиции. По-малкото инвестиции правят работниците по-малко продуктивни, което от своя страна ги прави по-малко ценни. Ако работниците са по-малко ценни, тогава бизнесът ще намали усилията си за привличането и задържането им, оказвайки натиск върху началните заплати и ограничавайки растежа им. Така че тежестта от увеличаването на корпоративния данък ще падне върху работниците под формата на по-ниски заплати."Ако някой вярва на това нещо наистина е много зле. Ако е било вярно в средата на миналия век, време е да си припомним че индустриалната революция свърши... дори и в България. Да не говорим за актуалната обстановка с безкрайно много пари и инвеститори търсещи отчаяно доходност. В този ред на мисли всичко, което носи стабилна перспектива и Положителна доходност едва ли ще се повлияе от подобно увеличение на данъците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още