IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще причини ли срещата на Фед „мартенска лудост“ за пазарите?

Пауъл е малко вероятно да бъде конкретен, но това, което каже, може да разтърси и без това нестабилния пазар на облигации

17:27 | 16.03.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Фед ще причини движения на пазарите тази седмица, колкото и да се опитва да го избегне, пише CNBC в свой анализ преди ключовото заседание на централните банкери в САЩ.

С нарастването на лихвените проценти и възстановяващата се икономика разхлабената политика на Фед е в центъра на вниманието и все по-често възниква въпросът кога банката ще обмисли промяна. Председателят Джером Пауъл вероятно ще получи въпроси основно относно политиките на Фед за ниски лихвени проценти и покупките на активи по време на брифинга му за пресата след двудневната среща на ръководството, която приключва в сряда.

Пауъл е малко вероятно да бъде конкретен, но това, което каже, може да разтърси и без това нестабилния пазар на облигации, а това от своя страна може да засегне и акциите. Това може особено да удари тези книжа, които са обвързани с ръста на икономиката, ако доходността на облигациите започне да се увеличава.

„По време на последната пресконференция мисля, че гледах с едно око и слушах с едно ухо. Този път ще бъда внимателен на всяка дума и пазарите ще бъдат следят за всяка дума“, каза Рик Ридър от BlackRock. „Ако Пауъл не каже нищо, това ще измести пазарите. Ако каже много, това ще измести пазарите“, очаква финансистът.

Според Ридър брифингът ще бъде „вълнуващ за гледане“ и предизвикателство за Фед да започне да променя комуникацията относно своята политика. По думите му инвеститорите ще анализират всяка дума. „Това ще бъде мартенската лудост“ за пазарите, каза той, правейки паралел с едно от най-дългоочакваните събития в баскетбола през годината.

Топката е в ръцете на Пауъл и това, което той реши да каже в сряда, ще бъде знак за настървените пазари за това колко скоро Фед може да обмисли да намали обратното изкупуване на облигации и дори да повиши лихвените проценти от нулата.

Отворения пазарен федерален комитет (Federal Open Market Committee – FOMC) ще публикува своето изявление в 20:00 часа българско време в сряда след срещата.

Но Фед публикува и последните прогнози на длъжностните лица за икономиката и лихвените проценти. Няма да е изненада, ако повечето длъжностни лица биха били готови да повишат целевия процент от нулата през 2023 г., а някои членове може дори да са готови да повишат лихвите през следващата година.

„Очакваме те да звучат малко по-оптимистично, но все пак предпазливо. Въпреки това, смятаме, че ще им е трудно да запазят досегашния тон само защото фактите се подобряват“, каза Марк Кабана, ръководител за американската стратегия за краткосрочни лихви в Bank of America. „В резултат на това очакваме, че те ще звучат малко по-малко приспособими, отколкото пазарът очаква. По-вероятно е да предприемат промяна в края на 2023 г.“, коментира Кабана.

Според Ридър Фед трябва да започне да подготвя за промени в политиката както при покупките на активи, така и за лихвените проценти. Фед досега е бил категоричен, че ще осигури достатъчно време между момента, в който започне да говори за промяна и този, в който ще действа.

„Мисля, че е време“, каза той. По неговото мнение, което не е споделяно от масата икономисти, Фед може да започне да намалява обратното изкупуване на облигации през септември или декември и трябва да започне да обсъжда това сега. Фед купува 80 милиарда долара на месец държавни ценни книжа и 40 милиарда долара обезпечени с ипотеки ценни книжа.

Според него Фед също така може да започне да повишава краткосрочните лихвени проценти през следващата година, без да навреди на икономиката. Федералният резерв не прогнозира повишаване на лихвения процент след 2023 г., но това може да се промени в последната му прогноза.

„Те не могат да вдигнат краткосрочните лихвени проценти тази година, но с навлизането във второто и третото тримесечие на следващата година да не го направят би било несъвместимо с техните икономически прогнози“, обясни Ридър.

„Трябва да започнат тази комуникация ... пазарите я чакат“, каза още той и допълни: „Скокът в доходността и  нестабилността на пазара се дължи на това, че все още не сме чули техния план“.

В последната прогноза петима от 17 членове на Фед очакваха повишение на лихвения процент през 2023 г., а само един прогнозира повишение през 2022 г. Ръководството на Фед дава своите прогнози за лихвения процент анонимно под формата на т.нар „точкова графика".

Фед заяви, че ще продължи да купува облигации, докато не постигне „значителен напредък“ към целите си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:05 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още