IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Инвеститорите трябва да се фокусират върху отделни ценни книжа

Необходим е силен и траен растеж, за да се оправдаят повишените цени на активите

21:03 | 17.03.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Здравословна пауза, която освежава или предупредителен знак за много по-значителен предстоящ спад? Това е въпросът за инвеститорите, докато пазарите се възстановяват от спада в началото на годината, при който портфейлите загубиха пари както от акциите, така и от държавните облигации, които обикновено се разглеждат като „безрискови“, пише за Financial Times Мохамед Ел-Ериан, главен икономически съветник на Allianz.

Отговорът е необичайно сложен, включващ несигурност относно подходът „отгоре надолу“ на централните банки и пазарната психология. За щастие има по-голяма яснота по отношение на факторите „отдолу нагоре“, които движат избора на отделни инвестиции. 

Във волатилния старт на 2021 г. високо летящият индекс Nasdaq загуби над 10% между 12 февруари и 8 март, преди да отскочи рязко. В този процес той се представи с цели 12 процентни пункта по-слабо от Dow Jones. Цените на държавните облигации - които се движат в обратна посока на акциите - също спаднаха, добавяйки към неволите на инвеститорите.

За мнозина тези движения се дължат на променящите се икономически перспективи пред САЩ. Те бяха подчертани от по-силни от очакваното данни за работните места, личните доходи и промишлената активност - всичко това преди икономиката да усети въздействието на фискалния пакет за 1,9 трлн. долара, включващ парични помощи за американците. Не е чудно, че ОИСР ревизира прогнозата си за растежа през 2021 г. до 6,5%, необичайно увеличение в хода на годината от 3,3% преди това.

Прогнозите за инфлацията също се повишават. Все по-вероятно е ръстът на цените в САЩ да надхвърли както настоящия пазарен консенсус, така и основната цел на Федералния резерв, тъй като предлагането на стоки и услуги има трудности да отговори на нарастващото частно и публично търсене. Всъщност вече има доказателства за затруднения в доставките.

Това икономическо подобрение обаче само по себе си не хвърля много светлина върху скорошната волатилност на пазара. Всъщност е необходим висок и траен растеж, за да се оправдаят повишените цени на активите. Основният двигател на пазарните движения тази година е загрижеността, че благоприятните ефекти от такава промяна на икономическия режим биха разрушили доминиращия фактор, който управлява пазарите от известно време - изобилната и предсказуема ликвидност.

Едно от две неща ще трябва да се осъществи, за да стане тази загриженост реалност. Първо, Фед да започне да се оттегля от своите изключително стимулиращи политики. Все пак, макар и не невъзможно, ръководителите на Фед тепърва евентуално ще обмислят това, камо ли да се впуснат в него. Това не е защото са слепи за подобряващата се икономика и огромния фискален стимул, а понеже се притесняват, че затягането на финансовите условия би дестабилизирало пазарите и подкопало възстановяването.

Второ, поради променящите се пазарни условия, дори ако Фед запази настоящите си политики, въздействието върху пазарите се променя от полезно към проблематично. Няколко пъти тази година насоките, че паричната политика ще остане изключително разхлабена, тласкаха доходността по дългосрочните държавни облигации нагоре вместо надолу.

Влиятелни гласове на пазарите се притесняват, че комбинацията от такива свръх разхлабени фискална и монетарна политики ще отвърже инфлационните очаквания. Те твърдят, че това може да доведе до излизане от пазарни позиции, за които Фед няма добър отговор чрез политики.

За щастие, на пазарите като цяло подобни тревоги засега са смекчавани чрез стабилизиращ приток към пазара на облигации от чужбина, тъй като американската доходност е по-привлекателна от тази по дълга на много основни пазари и защото инвеститорите се стремят да обвържат бъдещите задължения с предвидими лихвени приходи.

Все пак е трудно да се правят уверени прогнози за текущите фактори отгоре надолу, движещи пазарите, тъй като те не се определят от фундамента, историята или пазарната математика. Трябва да се предвиди начинът на мислене на ръководителите на Фед, които понастоящем изглеждат заседнали в режим на „активна инерция“ - тоест, признавайки, че условията се променят, но продължават по същия път. Освен това психологията на пазарите се променя поради технологиите и по-голямото участие на дребните инвеститори.

Въпреки това, вярвам, че все още е възможно инвеститорите да постигнат по-голямо доверие в своите портфейли, като използват внимателен подбор отдолу-нагоре на отделни ценни книжа. Тези ценни книжа трябва да бъдат проверени за стабилност в четири области: сила на балансите, позициониране в по-бързо растящите части на глобалната среда, присъствие в сектори, които не са уязвими на трайни смущения от Covid-19 и солидни управленски екипи.

Макар че подобно портфолио не би било имунизирано от волатилността, свързана с ликвидността, то ще осигури на инвеститорите по-голяма защита, ако неудобните моменти тази година се окажат предвестник на нещо по-неприятно занапред.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:05 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още