IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Десет години война в Сирия: Една страна в руини

Над 380 хил. души са загинали в конфликта, изчезналите са над 205 хил., а разселените - над 12 млн., или повече от половината от населението на страната

12:18 | 14.03.21 г. 10
<p>
	Жилищен квартал в Алепо след въздушен удар. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Жилищен квартал в Алепо след въздушен удар. Снимка: архив Ройтерс

Голяма част от богатото културно наследство на Сирия също е унищожена. И шестте обекта на световното наследство на ЮНЕСКО в страната са значително повредени, а бойци на „Ислямска държава“ умишлено взривиха части от древния град Палмира.

Разследващи от ООН за военни престъпления обвиняват всички страни, участващи в конфликта, в "най-отвратителните нарушения". "Сирийците," се казва в последния им доклад, "са претърпели огромни въздушни бомбардировки на гъсто населени райони; те са претърпели атаки с химическо оръжие и съвременни обсади, при които извършителите умишлено са оставяли населението да гладува и са осъществявали средновековни сценарии и неоправдани и срамни ограничения върху хуманитарната помощ“.

Кой управлява потъващия кораб?

Правителството възвърна контрола над най-големите градове в Сирия, но големи части от страната все още се държат от бунтовници, джихадисти и ръководената от кюрдите SDF. Последната останала опозиционна крепост е в северозападната провинция Идлиб и прилежащите части на северната провинция Хама и западен Алепо. Регионът е доминиран от джихадистки съюз, свързан с Ал-Кайда, наречен Хаят Тахрир ал-Шам, но е дом и на още бунтовнически фракции.

Приблизително 2,7 млн. разселени хора, включително милион деца, живеят там, много от тях в лоши условия в лагери.

През март 2020 г. Русия и Турция постигнаха прекратяване на огъня, за да спрат настъплението на правителството да си възвърне контрола над Идлиб. Оттогава настъпи относително спокойствие, но то всеки момент може да бъде нарушено.

В североизточната част на страната турските сили и съюзническите сирийски бунтовници започнаха офанзива срещу SDF през октомври 2019 г., за да създадат "безопасна зона", чиста от кюрдските милиции, по протежение на сирийската страна на границата. Участъкът, зает от турските сили, е с дължина от около 120 км.

За да спре нападението, SDF сключи сделка със сирийското правителство и правителствените сили се върнаха в района, управляван от кюрдите, за първи път от седем години. Правителството обеща в крайна сметка да си върне пълния контрол над него.

Ще свърши ли някога тази война?

Не изглежда вероятно това да се случи, макар че всички са съгласни, че е необходимо политическо решение. Съветът за сигурност на ООН призовава за прилагането на комюникето от Женева през 2012 г., което предвижда преходен ръководен орган, "сформиран на основата на взаимно съгласие".

Девет кръга от мирни преговори с посредничеството на ООН - известен като процесът в Женева II, не успяха да постигнат напредък, а президентът Асад очевидно не иска да преговаря с политически опозиционни групи, които искат той да се оттегли от всяко споразумение.

Русия, Иран и Турция започнаха паралелни политически преговори, известни като Астанския процес, през 2017 г.

През 2018 г. беше постигнато споразумение за създаване на комитет от 150 членове, който да напише нова конституция, водеща до свободни и честни избори, контролирани от ООН. През януари 2021 г. специалният пратеник на ООН Геир Педерсен се оплака, че реформите изобщо не са започнали.

Педерсен отбелязва, че с пет чужди армии, действащи в Сирия, международната общност не може да се преструва, че решението на конфликта е само в ръцете на сирийците.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:34 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 4 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 3 години
***, Сирия е поредното потвърждение, че където *** стъпят, следва мизерията и разрухата.То какво да се очаква, след като в самата рашка извън центровете на масква и питера, всичко е кал и смрад.Хайде, вместо да плющите с уши и да се чудите каква глупост да измислите, дайте пример - в коя страна са дошли петолъчките и тя не е станала мизерна дупка? Само една.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 7
дядя Вова
преди 3 години
Мигленче, я кажи за финансиранете на белите каски от хората хъ Магжести.Света разбра, въпроса е, вие като правоверни евроатлантици разбрахте ли..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 3 години
Не може на повече, защото и кюрдите ще се отделят и присъединят към Иракски Кюрдистан. Следващата стъпка(или поне усилия за нея) ще е отделянето на кюрдите в турция и създване на независим обединен Кюрдистан. Става прекалено сложно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 5
ing5rov
преди 3 години
оспорвана борба за титлата на Караянчева ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 4
Hahoto2
преди 3 години
Мигленче бре, каква е разликата между терорист и "масов бунтовник"!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 9
Oбичам България
преди 3 години
https://drmjournal.org/maps-atlas/syria/ Фашистите от Вагнер или иначе казано, личният SS Waffen на Путин не може да им се опре никой в Сирия. Видяхме и как в Либия след като бяха поканени, сега не могат да ги накарат да си ходят ;-) ... за добро или за лошо, Вагнер ще са там още дълги години ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 7
zelka007
преди 3 години
даже на три части ... аз не виждам как ще работят заедно , докато не мине поне едно поколение от войната ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 3 години
Между другото, минималната работна заплата в разрушена сирия е с десетина долара по-висока от тази във "велика" русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 3 години
Преди пет години писах, че не може русия и иран да наложат властта на 4.5 милиона алавити(шиитска секта) над 13-14 милиона сунити, само защото са едноверци с иран или пък така му е кеф на московския хан. Писах също че САЩ не искат да свалят Асад, защото не знаят какво да какво ще правят с двата милиона християни, който сунитите ще пожелаят да унищожат. И тогава и сега твърдя, че най-малото зло е разделянето на Сирия на две , алавитско-християнска и сунитска държави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 2
serafima
преди 3 години
Ще прочетем ли някога обективен анализ за случващото се в Сирия? Не съобразено с интересите на които и да са управляващи и политкоректно според техните изисквания. И сега - думи, думи и като се разровиш, виждаш избирателното отношение на тях.Ние си имаме аналог на такова отношение. виждаме единоначалието в управлението на премиера Борисов от години - налагане на неговото мнение при законодателната и съдебната власт и защото президенството му се "опъна", пък и спечели с голям процент, невъзможнен за Борисов, затова го мразим и очерняме с простовати думи и подли действия. Иначе мутрата-комунист знае как да заиграва с хората, които по негово признание са прости като него, и на пръв поглед печели доверие сред твърде бедните и семпли хора.Духовността, образованието и интелекта в България имат своя палач. Това е квинтесенцията на народния избор. Избираме хора, които не могат да си тръгнат от властта. Превръща се като виц: Пожарникар води коремен хирург да му покаже как върви строежа на магистралата.Затова и България оцелява, но не се развива. И бъдещето е ОЩЕ по-мрачно, ако не се освободим от мутро-комунизма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още