IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Енергийната бедност и замръзналият рай на Португалия

Строителният бум във втората половина на 20 век доведе до некачествени сгради без инсталации за отопление

11:15 | 21.02.21 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Всяка година милиони португалци се изправят пред трудността да осигурят адекватна топлина в своите домове през зимата. Португалия е известна с мекия си климат и слънчевите плажове, но всяка година стотици хора замръзват до смърт, пише в анализ европейското издание Politico.

Голяма част от сградите в страната не са оборудвани да осигурят топлина при падане на температурите. По данни на Евростат 19% от португалците не могат да осигурят адекватно отопление на домовете си. (Данните на Евростат показват, че България е страната с най-голям брой граждани, които не могат да осигурят адекватно отопление - малко над 30% през 2019 година - б.р.).

Средно в ЕС 6,9% от гражданите имат проблем с ниските температури и отоплението на дома, показват още данните на статистиката.

Много хора в Португалия ходят с връхни дрехи и носят ръкавици вкъщи и като цяло живеят при такива условия, каквито повечето европейци не биха приели, коментира Жоао Педро Гувея, анализатор в Университета Нова в Лисабон.

През втората половина на 20 век в Португалия започва масова урбанизация и в резултат - строителен бум в градовете. Но заради бързината много от жилищата тогава са построени без инсталация за отопление. В резултат 75% от сградите със сертификат за енергийна ефективност, които са общо 1,5 милиона, не изпълняват изискванията за отопление.

Португалия е една от страните в ЕС най-високи цени на електроенергията и природния газ в ЕС. Така отоплението за неефективните жилища става направо лукс в страната, в която средната работна заплата е малко под 1000 евро. При студени вълни, каквито се случиха през миналите седмици, месечните сметки лесно скачат до 240 евро на месец само за няколко радиатора, изчисляват от неправителствената екологична организация Zero.

Бумът на строителството е осигурил не само сгради с лошо качество, но и може да се окаже пречка пред екологичните цели на Португалия. Голяма част от емисиите въглероден диоксид в Европа идва от сградите с лоша енергийна ефективност. В тях енергията се похабява, но и трябват доста усилия, за да се регулира този проблем, смятат още в организацията.

Правителството на Антонио Коста предприе стъпки за регулиране на ситуацията. Плановете са да бъдат влагани по 300 млн. евро годишно в обновяване на 69% от сградния фонд на страната до 2050 година.

Експертите обаче не мислят, че това ще помогне на близо 2 млн. португалци, които са изложени на екстремни ниски температури в своите домове всяка година. В страната се притесняват, че нужните суми за смяна на дограмата, покривите и изолацията на стените са трудни за набавяне от едно домакинство, а за цяла жилищна сграда - може да се окаже направо невъзможно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:23 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 5 rate down comment 2
doba
преди 3 години
То глобалното затопляне остави, ами къде останаха перките и вотоволтаиците?Къде щяха да дават ток на отрицателна цена!А то каква излезе - да си заредиш Теслата в Тексас тези дни струвало $900(еднократно)... Направо без пари!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 3
ing5rov
преди 3 години
а къде остана глобалното затопляне ...?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още