IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ако потоците към пасивните инвеститори секнат, ще стане страшно

Може да настъпи пазарна катастрофа с мащаба от 1929-1932 г., но със съвременна скорост, пише за Financial Times Карсън Блок

16:36 | 15.02.21 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Пасивните фондове имат много по-голямо въздействие върху цените, защото активните инвеститори могат да бъдат търпеливи при насочването на своя капитал и са чувствителни към цените, които плащат. Пасивните фондове имат малък контрол върху това дали и на каква цена да купят - те трябва да купуват, ако получат приток на средства. Порочно, но търсенето от пасивните фондове на дадена акция обикновено нараства с увеличаване на цената ú, тъй като теглото на ценната книга в индексите, които те репликират, се повишава. Докато тези фондове имат притоци, те не продават.

Ливъриджът, свързан с ниските лихвени проценти, засилва неимоверно тази нездравословна динамика. Балансираните фондове са принудени да купуват акции, тъй като облигациите им са поскъпнали. Пенсионните фондове и фондациите са тласкани към акциите, за да компенсират загубената доходност. Повишените стойности на макциите се използват за обезпечение на заеми за закупуване на повече такива книжа. Евтините пари, водещи до прекомерни спекулации, допринесоха за дотком балона от 90-те години, жилищния от 2000-те и сега за балона при макциите.

Реалният риск за пазарите е, ако пасивните потоци станат отрицателни (ако масовите съкращения накарат работниците и работодателите да намалят пенсионните си вноски от вида 401К). Ако това се случи, разпродажбите от пасивните фондове бързо ще наклонят пазара. Това може да наподоби по мащаб катастрофата от периода 1929-1932 г., но със съвременна скорост.

Не бива да пренебрегваме социалното въздействие на балоните. Техният най-опасен резултат е прехвърлянето на богатство от мнозинството към малцинството. Обществата са изправени пред мрачни години, докато се опитват да се преодолеят обезправяването, предизвикано от неравенството.

Начинът да се коригира приносът на пазарите за нестабилността е да се преодолеят изкривяванията, произтичащи от възхода на пасивното инвестиране, включително разглеждането на фондовете през призмата на антитръстовото законодателство като системно важни финансови институции.

Трябва да намерим начин да намалим ливъриджа в икономиките и пазарите. Живеем във време, в което на правителствата изглежда липсва волята и компетентността да действат твърдо; но забавянето обикновено е неприятно. Нека избираме разумно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 0
melon
преди 3 години
Още нещо се сещам - при лихва нула и голяма инфлация, как точно ще секнат потоците?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 3
melon
преди 3 години
SPY: YTD Daily Total Return4.93%Къде е балонът?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 0
julian12
преди 3 години
Централните банки перфектно знаят, че ниските лихви и поддържането на зомби компании ще доведе до огромен балон. Това ще създаде огромна финансова пропаст и .... всяка една криза се използва за промяна на дадена система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 2
kane
преди 3 години
Лековата, ,но все пак с интересни неща гледна точка.Всеки тълкува всичко по различен начин. Тук няма да дам безплатни съвети...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 2
Solar Power
преди 3 години
Зависи кой в какво инвестира. Трябва да имаш от всичко ! Акцийки, злато, крипто, имоти и други. Същевременно е още по хубаво ако можеш да живееш самостоятелно off-grid :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 5
дядя Вова
преди 3 години
Може да настъпи пазарна катастрофа с мащаба от 1929-1932 г., но със съвременна скорост, пише за Financial Times Карсън БлокНе може, а ЩЕ !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още