IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Държавните петролни компании правят рискови залози с публични средства

Компаниите в сектора могат да загубят 20% от инвестициите си в следващите 10 години, ако светът продължава да следва климатичните цели

22:34 | 09.02.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Държавните петролни компании правят "рискови залози с парите на данъкоплатците" - една пета от инвестициите на държавните петролни компании ще се окажат нецелесъобразни, ако правителствата по света продължават да работят в посока да задържат глобалното затопляне под 2°С. Това предупреждават от Института по управление на природните ресурси (NRGI).

През следващото десетилетие държавните петролни компании ще похарчат около 1,9 трилиона долара за развитие на нови петролни и газови проекти. Проекти за около 400 млрд. долара обаче няма да донесат никакви приходи, дори и климатичните цели, заложени в Парижкото споразумение, да не бъдат постигнати.

Ако не бъдат намерени подходящи технологии за улавяне на въглерод, тези загуби могат да се окажат още по-съществени, предупреждават анализаторите.

"Възвръщаемостта на държавните инвестиции в петролни проекти ще е има, само ако глобалното потребление на петрол е толкова високо, сякаш не съществуват цели за намаляване на въглеродните емисии", казва Патрик Хeлър, един от авторите на доклада.

Петролните компании, в които държавата е основен акционер, добиват около 50% от петрола и природния газ в света. Инвестициите, които правят тези компании, са около 40% от общите в сектора. За много развиващи се държави в Африка, Южна Америка и Евразия тези компании са основна част от икономиката.

В доклада се отчитат множество рискове за тези компании, съответно и за държавните бюджети, от енергийната трансформация, която предстои. Затова и препоръката на експертите е инвестициите в петролни и газови проекти да бъдат намалени.

Държавните петролни компании от Алжир, Мексико и Нигерия заедно през следващите години ще инвестират 365 млрд. долара в проекти със съмнителна перспектива, които в крайна сметка могат да се окажат губещи. А тези средства могат да бъдат вложени в проекти за намаляване на бедността в тези страни и да се потърси диверсифиацията на икономиката от петрола.

Правителствата трябва да имат предвид намаляването на цените на петрола и природния газ в следващите години преди да направят "рискови залози с парите на данъкоплатците".

Според анализаторите държавните компании могат да се изкушат от оттеглянето на петролни гиганти от разработването на нови находища. Това планират компании от ранга на ExxonMobil, BP, Shell и други гиганти. Запълването на тази празнина обаче може да се окаже със сериозни последици за държавите, зависещи от добива и износа на петрол и природен газ.

Рискът не е еднакъв за всички - разработването на някои от находищата е по-евтино и някои от компаниите могат да удържат по-дълго на спадащите цени и ускоряването на енергийната трансформация. Ясно е обаче, че държавните петролни компании трябва да адаптират своята стратегия, да бъдат по-ефективни и да прилагат практики, които да водят до икономическа устойчивост на фона на безвъглеродното бъдеще.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:34 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още