През 1987 г. Нобеловият лауреат за икономика Робърт Солоу отбеляза остроумно: „Можете да видите компютърната ера навсякъде, освен в статистиката за производителността“. В крайна сметка Walmart внедри IT системи за инвентаризация, а платформата на Charles Schwab спомогна за катализирането на онлайн търговията с ценни книжа. Отне почти десетилетие преди общата производителност да скочи.
Ентусиазмът относно новите технологии често настъпва доста преди успешното им въвеждане от бизнеса. Академичните изследвания показват как внедряването изисква допълнителни управленски и процесни инвестиции, които дори могат временно да потиснат производителността.
Също така е необходимо време, за да се приспособят социалните норми към промените в местоположението на работните места. Преди двеста години индустриалната революция измести производството от домовете към фабриките. Скорошни изследвания подчертават, че това е отнело десетилетия. Фабричната система става доминираща едва след съществени нововъведения в организацията и управлението.
Масовото преминаване от фабрики и офиси обратно към домовете ще изисква работници, мениджъри и компании, които да съпоставят ползите и рисковете, за да реализират трансформационния потенциал на дистанционната работа. Например, как може да се спечелят предимствата от екип в различни часови зони, без да се жертват координацията и другарството? Как може да се следи производителността на служителите и боравенето с поверителна информация без да се нарушава дигиталната им неприкосновеност?
Регулаторите също имат важна роля. Подобряването на цифровата инфраструктура и разпространението на най-добрите практики може да помогне за справянето с огромните различия между градовете и страните, които установихме.
Съществуващите политики може да не са подходящи за промяната в характера и географията на работата. Щатът Ню Хемпшър е внесъл петиция до Върховния съд на САЩ, за да попречи жителите, които са работили у дома по време на пандемията, но обикновено са заети в съседния Масачузетс, да бъдат облагани с данъци там. Спорът вероятно ще бъде първият от много подобни.
Ще прекарват ли хората толкова много време в работа от вкъщи през 2030 г., колкото през 2020 г.? Дистанционната работа се наложи заради пандемията и има потенциал да доведе до големи дългосрочни ползи както за работодателите, така и за работниците: по-малко пътуване до работното място, по-евтини имоти и по-голям набор от таланти и работни места.
Но принудителният ни опит с дистанционна работа през последната година не е достатъчен, за да се осигурят тези предимства. Бизнес лидерите, предприемачите и регулаторите, чрез креативно мислене през следващите години, ще определят дали и колко бързо дистанционната работа ще се превърне в трайно наследство на пандемията.
преди 3 години Никога не съм бил националист, виж пишман съм ставал много пъти. И не съм на Шипка, но не съм и вкъщи. "Злобарка за добро утро" не ми е нужна, имам си съпруга. Това че Инвестор не сложиха едно банерче с българското знаме, поне като гугъл, за мен говори много. За теб щом е нормално, въпрос на гледна точка. Инак Киряк Стефчовци, има на всякъде! ЧЕСИТ ПРАЗНИК! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Така е, за по-младичките звучи привлекателно. Но хоум офисът носи страшни негативи, ако е за постоянно. Само за хората с психични отклонения, комплекси и друг вид проблеми е ОК! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ЧЕСТИТ НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК! ИНВЕСТОРЕ, 11 часа е, по нищо не се разбира, че е 3-ти март във вашия сайт!? Или националните празници противоречат на глобалиския либерастки ред, на който вие така преданно служите! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години И като допълнение - хората са социални същества, имаме нужда да се събираме със себеподобните си, да общуваме, лишаването ни от тази физиологична нужда води до депресии и заболявания на психиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Не знам защо толкова често Инвестор пуска статии, как дистанционната работа била новото нещо, за съжаление същите нямат никскъв практически опит в това за значим период от време.Дистанционната работа има огромни негативи, като:1. Демотивация - отначало е веселичко и хаху-хиху, но после минават година, две и хората се отпускат и омързеляват. И който и да е, работил хоум офис повече от 2 години, го знае.2. Спадащи резултати за компанията, следствие от първото. И това е безспорно, особено след 2 години.3. Липса на едно от най-важните неща за всяка компания - общото мислене на хора, събрани заедно, с цел развитие. Най-добрите идеи идват в група от заедно мислещи и действащи индивиди. Конф коловете не стават за това.3. Социален проблем - липсата на социален контакт не само превръща хората в медузи, но е и огромен социален проблем от гледна точка на семействата. Къде хората ще срещат половинките си, в сайтовете ли??!4. Липсата на истински социален контакт деградира хората, те се превръщат в интернет зомбита, неспособни и уплашени от почти всичко, което се случва в реалния живот.Вече имам приятели, които твърдо заввяват, че напускат сегашния си работодател, ако продължи хоум офиса.Инвестор, това с постоянната дистанционна работа е УТОПИЯ и вместо да цитирате всякакви "гурута", питайте хората, които живеят с този проблем.Новото утре е, че ще има опции за някои професии отвреме-навреме да си отворят лаптопа от вкъщи, 1-2 дни в седмицата, или през част от деня, но да се твърди, че хоп - офисите изчезват, е абсолютно неразбиране на казуса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар