По традиция Investor.bg представя по-значимите политически и икономически събития от изминалата седмица, които имаха потенциала да задвижат пазарите в една или друга посока.
България
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) няма консенсус за присъединяването на България, стана ясно при представянето на икономическия преглед на страната, изготвен от организацията. Изводите от него са, че напредък има, но има и какво да се подобрява. Страната ни все още има дълбоки структурни проблеми - в регионален, социален и пазарен план и трябва да продължи с реформите, поясняват от ОИСР. От организацията поясняват, че възстановяването от икономическия шок от COVID-19 ще отнеме време.
Години делят България от пълноправното членство в ОИСР, стана ясно от разговора на Делян Петришки с Алваро Перейра, директор „Проучвания на страните“ в отдел „Икономика“ на ОИСР, в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria. По думите на Перейра България трябва да се пребори с бюрокрацията и по-голямата регулация, а по отношение на прилагането на законите ще бъдат отправени препоръки през следващите месеци.
България е успяла да събере повече осигуровки и данъци през 2020 г. Основният двигател е от административното вдигане на минималната работна заплата и от увеличените заплати на учители, медици, държавни служители. При ДДС - основния данък, който пълни бюджета, има ръст с 10% на събраното от сделки в страната и спад при тези от внос (18%).
Туроператорите ще кандидатстват от 8 февруари за грантовете от 4% от оборота. По мярката са отделени 51 млн. лв. "приоритетно" за възстановяване на пари на клиенти за нереализирани пътувания и за компенсиране на загуби от това. Това ще е втората схема за подпомагане на бранша.
Президентът Румен Радев обяви официално, че заедно с вицепрезидентката Илиана Йотова ще се кандидатират за втори мандат. Заявката той направи в понеделник на пресконференция, на която представи отчета си за четвъртата годишнина от началото на мандата си.
ЕС и Еврозоната
Европейската комисия обяви създаването на работна група за координиране и ускоряване на производството на ваксини. Ще я председателства комисарят по вътрешния пазар на ЕС Тиери Бретон. Освен всичко друго тя трябва да гарантира, че 70% от населението ще бъдат ваксинирани до края на лятото. Освен това ЕС иска да стане независим в производството на ваксини срещу коронавируса в рамките на две години.
Президентът на Италия Серджо Матарела даде на Марио Драги мандат да формира ново правителство. Бившият шеф на Европейската централна банка сега трябва да се опита да сформира кабинет, който да постигне мнозинство в парламента. Матарела заяви, че Италия се нуждае от компетентно управление, което да се справи с пандемията от коронавирус и с най-тежката икономическа криза от десетилетия. Дотук се стигна след оставката на премиера Джузепе Конте миналата седмица и провала за съживяване на коалицията.
Коронавирусът е изтрил почти 7% от икономиката на еврозоната през 2020 г., показват експресните данни на Евростат. Според първата оценка на годишния БВП, базирана на сезонно и календарно коригирани тримесечни данни, икономиката в еврозоната през миналата година е намаляла с 6,8%, а в ЕС - с 6,4%. Европейската икономика се е представила най-зле в сравнение с тези на САЩ и Китай през миналата година, като последните прогнози на Международния валутен фонд сочат, че и възстановяването ѝ ще е по-бавно през тази година.
Равнището на безработица в еврозоната през декември остава непроменено от предходния месец на ниво от 8,3% - с 0,9 процентни пункта повече от същия период на предходната година.
През януари инфлацията в еврозоната се върна на положителна територия за първи път от половин година (+ 0,9%).
Великобритания възнамерява да кандидатства за включване в търговското споразумение CPTPP. Сред членовете са Япония, Канада, Австралия, Нова Зеландия, Мексико, Сингапур и Виетнам. Споразумението предвижда преди всичко освобождаване от мита за множество търговски стоки и разглеждане на общи продуктови стандарти.
Английската централна банка остави основния си лихвен процент на ниво от 0,1%, а обемът на програмите за закупуване на ценни книжа също не се промени. В същото време централната банка сигнализира, че засега няма да въведе отрицателни лихвени проценти.
Голямата коалиция в Германия се договори за допълнителен пакет от мерки, предназначени да подкрепят хора и компании, особено засегнати от пандемията. Наред с други неща се предвижда еднократен детски бонус за родители в размер на 150 евро за всяко дете. За да се подпомогнат компаниите, така нареченият пренос на загуби беше увеличен отново. Това означава, че загубите могат да се компенсират спрямо печалбите от предходни години по-мащабно от преди. Освен това намалението на ДДС за заведенията за обществено хранене е удължено до края на 2022 г. и е инициирана допълнителна помощ за служителите в сектор „Култура“. Като цяло обемът на мерките се изчислява на около 10 млрд. евро.
Германският министър на икономиката Петер Алтмайер (CDU) обмисля продажбата на държавни акции в компании - за облекчаване на държавния бюджет. В момента федералното правителство има дялове в Deutsche Post, Telekom и Commerzbank. По време на кризата бяха добавени няколко ангажимента, например в Lufthansa и TUI. SPD отхвърли предложението, тъй като понастоящем приватизациите не били подходящи с оглед на огромната държавна подкрепа.
Lufthansa отново набра средства на частния капиталов пазар. С облигацията с обем от 1,6 милиарда евро авиокомпанията смята, че ще може да изкупи предсрочно държавен заем от KfW и да гарантира, че всички задължения ще бъдат рефинансирани през текущата година. Все пак има вероятност средствата от пакета за стабилизация да бъдат използвани отново, признава Lufthansa.