Ще успее ли Джо Байдън като президент? Както много други, във Великобритания и чужбина, аз отчаяно се надявам. Но първо трябва да уточним какво означава „успех“. Това е преди всичко възстановяване на реда в американската политика. Това изисква да се направи настоящата посока на Републиканската партия политически несъстоятелна. Без това надеждата за възстановяване на демократичната стабилност в САЩ и за водеща роля на Америка в света може да е напразна, пише Мартин Уулф за Financial Times.
В своята вдъхновяваща встъпителна реч на 20 януари, толкова различнa от гръмките фрази на неговия предшественик, Байдън заяви: „Отново научихме, че демокрацията е скъпоценна. Тя е и крехка. Но в този час, приятели, демокрацията надделя.” Той беше прав за всичко.
Но „този час“ не е завинаги. Силите, довели Доналд Тръмп на власт, не са изчезнали. Както посочва експертът по популизма Ян-Вернер Мюлер от Принстънския университет, „по-умните популисти от Тръмп задушават демокрацията бавно чрез законови и конституционни машинации.“ Тръмп може и да го няма вече, но Тръмпизмът е още тук. Както отбелязва индийският писател Капил Комиреди, сливането на големия бизнес с фанатизма е силно. Заможните американци определено просперираха при Тръмп.
В Римската империя се казваше, че всички пътища водят към Рим. Този път те трябва да водят вън от него. Ако САЩ не се възстановят политически, те не биха могли да направят много. Триумфът на измамата, некомпетентността, непредсказуемостта, безразличието и ксенофобията по времето на Тръмп наруши доверието в Америка на съюзниците и уважението към нея сред опонентите.
Те няма да бъдат възстановени с хубавите думи на Байдън или дори с такива добре дошли действия като връщането в Световната здравна организация и Парижкото споразумение за климата. Те ще бъдат възстановени чрез осезаем успех у дома. Барак Обама беше последван от Тръмп. Следващият преход може да е към някой по-лош.
Както новият министърът на финансите Джанет Йелън заяви наскоро пред Конгреса, „При исторически ниските лихви, най-умното нещо, което можем да направим, е да действаме мащабно“. „Американският спасителен план“ на администрацията, който предлага изразходване на 1,9 трлн. долара (около 9% от брутния вътрешен продукт), е разумно начало. Ако бъде одобрен от Конгреса, той би трябвало да укрепи доверието и да подпомогне икономическото възстановяване. Но дали нещо подобно ще бъде прието? Преоткривайки фискалната нравственост, която изоставиха при прокарването на данъчните съкращения на Тръмп от 2017 г., републиканците със сигурност ще се борят усилено за предотвратяването му.
Но както отбелязва Езра Клайн от New York Times, за да успее, администрацията се нуждае от видим успех, достатъчен да избегне поражението на изборите за Конгрес през 2022 г. от и без това крехката си сегашна позиция. Демократите трябва да покажат, че правителството може да работи срещу опозицията на партия, решена да докаже обратното. Стратегията на републиканците е правителството да се провали. Тя няма да се промени.
преди 3 години Най-добрата стратегия на Бидон-я е да си пие хапчетата. Редовно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години "Ще успее ли Джо Байдън като президент? Както много други, във Великобритания и чужбина, аз отчаяно се надявам."хаха ... отчаяно ! заложихте на дърт ,куц и сляп кон ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар