Пазарите в момента наподобяват тенджери с варящи се жаби. Инвеститорите стават все по-умели в игнорирането на предупредителните знаци, точно както пословичното земноводно в бавно загряваща се вода, което се сварява постепенно без да разпознае навреме опасността, пише Кейти Мартин за Financial Times.
Но почти всеки ден нещо изниква необичайно, което ни напомня, че шеметното втурване към рисковите залози може би излиза извън контрол.
По-предпазливите инвеститори кършат ръце вече близо 10 месеца, като през това време бяха упорито опровергавани. Акциите по света отчетоха ръст от 74% от миналия март.
Залагането, че оценките на активите ще паднат обратно, за да отразят мрачната глобална икономическа картина, се оказа наивно предположение на фона на огромната подкрепа от централните банки. Фонд мениджърите до голяма степен напуснаха ментално коронавирусната криза, която все още претоварва болниците и блокира икономическата активност по целия свят. Вярата във ваксините взе превес.
Оптимистите съвсем разумно посочват, че след като веднъж ни боцнат с ваксина, тези, които са имали късмета да натрупат спестявания през последната година, ще ги бодат парите да излязат навън за похапване, да наваксат изгубените моменти с приятели в бара, да се поизръсят за ваканция, или да попълнят гардероба си с дрехи, които отговарят по-точно на поналетите им от затварянето фигури. Компаниите ще трябва своевременно да отговорят на търсенето, а централните банки не бързат да развалят купона, както ни напомни председателят на Федералния резерв на САЩ Джей Пауъл неотдавна.
И все пак онова, което един предишен шеф на Фед, Алън Грийнспан, би могъл да нарече ниши от „пяна“ (надценяване – бел. прев.), заслужава сериозно внимание.
Една от тези ниши е нарастването на спекулациите на фондовия пазар от дребните инвеститори, особено в САЩ. Експлозията в тази област привлече най-голямо внимание миналото лято, когато тълпата, следвайки девиза „акциите могат само да поскъпват”, демонстрира повече смелост (или предвидливост) при покупките на коронавирусните дъна от много по-трезви професионални фонд мениджъри.
Но дребните инвеститори не са се оттеглили. Изобщо. Данните на Vanda Research показват, че покупките на американски акции на дребно започват новата година в пращящо здраве. Първите две седмици на 2021 г. могат да се сравняват дори с най-бурните седмици на миналата година, и това е преди последните фискални стимули да са се озовали в банковите сметки на американците.
преди 3 години Луди, луди жаби .... (по Джанго Зе), https://youtu.be/ssO8JARyViA отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ей го туита от новия туитър т.е. вече gab https://gab.com/rudywguliani/posts/105594211641213256 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години първия рабптен ден на Некролога и веднага 52хил. безработни с прекъсването на нефтопровода Кейстоун и стената на границата с Мексико .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години и кой предупредителен сигнал са игнорирали?... печатаме ли от 10 години, печатаме... субсидираме ли всички големи фирми... сунсидираме ги.. ето ти знаци колкото щеш.я утре да кажат само че след три месеца спират да печатат... за колко ли милисекунди ще се срине всичко ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Варящи се жаби ли са инвеститорите в САЩ в момента? Пеше, бравъс, направо днес нямаш равен :)Само така!In hoc signo vinces отговор Сигнализирай за неуместен коментар