IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Англосаксонският пенсионен модел се нуждае от радикално преосмисляне

Фрагментираните схеми с ограничен инвестиционен хоризонт са вредни за спестителите и икономиката

20:58 | 07.01.21 г. 8
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Дори да имаше инфраструктурен фонд или фонд за рисков капитал, тази структура би създала проблем. Фонд мениджърите нямат представа кои са техните инвеститори или кога е вероятно да се пенсионират. Те знаят, че това са пари от пенсии и следователно вероятно са дългосрочни, но все пак трябва да осигурят редовни цени за дяловете във фонда и да поддържат кеш, в случай че някои инвеститори внезапно поискат да изтеглят вложенията си. Структурата просто не е подходяща за неликвидни, дългосрочни инвестиции, в ущърб на спестителите и икономиката.

Струва си да попитаме също така дали пенсиите, осигурявани от работодатели, все още имат смисъл. Когато работодателите поемаха инвестиционния риск, това развитие беше логично, но сега създава само фрагментация. Всеки път, когато хората сменят работата си, те получават нови пенсии; малките пенсионни планове имат високи фиксирани разходи. Има икономии от мащаба: колкото по-малки и по-многобройни са схемите, толкова повече се губи и по-трудно е да се правят сложни инвестиции. Даването на лични пенсии на всеки е грешка по същата причина.

Помислете вместо това за следната структура. Правителството лицензира умерен брой пенсионни планове с нестопанска цел, може би въз основа на съществуващи фондации, тръстове или фондове от публичния сектор. Работодателите ще определят своите пенсионни вноски, както го правят днес, но след това ще ги насочат към плана, избран от конкретния служител. Пенсионният планът ще реши как да се инвестират парите, в съответствие с разпоредбите, а служителите няма да могат да теглят средствата до пенсиониране.

Това ще продължи да бъде система с фиксирани вноски, но ще работи съвсем различно. Пенсионните планове бързо ще станат големи, което ще им осигури икономии от мащаба, по-ниски разходи и ресурси за осъществяване на сложни инвестиции. Те ще знаят кога точно трябва да изплащат пенсиите и биха могли да планират ликвидността по съответния начин. Тежестта върху компаниите и физическите лица ще изчезне. Това е структура за евтини, дългосрочни инвестиции.

Може да изглежда като вмешателство, но лицата, които искат да управляват сами инвестициите се, разбира се, ще получат позволение. Помислете обаче накъде се насочва текущата пенсионна парадигма. Наскоро ОИСР предупреди правителствата да не използват частните пенсиионни фондове като източник за финансиране на предпочитани проекти, като например в областта на възобновяемата енергия. Нараства търсенето на публични инвестиции за изграждане на инфраструктура и осигуряване на държавни пенсии, тъй като частното предлагане е недостатъчно.

Старите пенсионни планове с фиксирани доходи бяха страхотни икономически институции: сложни фондове от частен капитал с дълъг инвестиционен хоризонт. За съжаление сигурността, която те предлагаха на пенсионерите, вече не е постижима. Трябва вместо това да се стремим да предлагаме пенсии с фиксирани вноски с подобно качество.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:31 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 1 rate down comment 0
Solar Power
преди 3 години
ДЦК бих включил 50% да са от рискови държави например Аржентина и Турция.... последната имаше доходност над 15% ако не се лъжа !Не знам защо сребърния фонд не се управлява така ? Хайде нека е по консервативно , но чак пък нищо да не правиш си е просто обидно ! Парите трябва да работят за бъдещите пенсионери.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 0
Solar Power
преди 3 години
За солидарната ще ме извиняваш :) Който се труди повече е напълно нормално да получава повече. Който няма възможност (физическа) ще получи държавна помощ. Не съм длъжен да внасям осигуровки за никой римлянин който цял живот го е мързяло и е обирал стари баби ! А на училище е спрял да ходи още от 3-ти клас !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 0
Solar Power
преди 3 години
Идеята е много добра ! Аз имам 5 деца - работят така ,че съм шест плюс :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
Solar Power
преди 3 години
Бих добавил и 5% крипто и ще махна 5% от ДЦК. Ще преместя и още 10% от ДЦК към Growth Stocks ако имам хоризонт 30 години. Ако е под 10 години може и да останат така другите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 3
kane
преди 3 години
Най добрата пенсионна система е солидарната - без никакви инвестиции да се правят и без натрупване, партиди и т.н. имаше си име но го забравих. Затворена
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 0
khao
преди 3 години
аз имам по добре идея за пенсии... махаме сегашния модел и всеки взима 10% от дохода на децата си след като се пенсионира!Който е правил качествени граждани за обществото си, ще взима повече ...който си е барал меча, ще го бара пак !Така спестяваме от администрация и пак е един вид лична партида... за стерилните държавна пенсия (както е с инвалидите сега)Това ми е грубата идея :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 4
studioaa
преди 3 години
Големият проблем на пенсионните фондове е липсата на инстинска диферсификация на тяхното портфолио. Те са инвестирали 70% от парите в ДЦК на фалирали правителства. ДЦК са най-токсичния актив в този момент, тяхната стойност най-вероятно ще се срине с 80-95% в следващите 1-2 дестилетия като остави бъдещите пенсионерите без нищо... Фиатните пари живеят обикновено между 15-25 години преди да се обезценят до 0, но за някоя могъща империя може и доста по-дълго, например фиатния $ е вече на 50%, но е обезценен с 95%... Оказва се че почти всеки пенсионер ще стане свидетел на хиперинфлация през трудовия си живот от 40-50 години която ще го "занули". Именно заради това портфолиото на никой фонд не трябва да включва ДЦК с матуритет повече от 5 години и ДЦК не трябва да съставляват повече от 20-25%, а не 70% както е сега... Освен това трябва да се включат корпоративни бондове, акции на не-високо рискови компании и разбира се задължително ценни метали...Според мен успешна конфигурация е:20% ДЦК с къс матуритет до 3-5 години30% Корпоративни бондове30% Value stocks15% Growth stocks5% Злато
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 5
дядя Вова
преди 3 години
Англосаксонският пенсионен модел се нуждае от радикално преосмисляне И територията тоже.Свободна Шотландия, Обединена Ирландия... да се замисля и Уелс!Фолкленските острови да отварят туристически агенции с аржентински капитали :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още