IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Англосаксонският пенсионен модел се нуждае от радикално преосмисляне

Фрагментираните схеми с ограничен инвестиционен хоризонт са вредни за спестителите и икономиката

20:58 | 07.01.21 г. 8
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Добрите пенсии финансират добра инфраструктура. Добрата инфраструктура плаща за добри пенсии. Тази решаваща връзка се забелязва само когато и двата и елемента изчезнат - както установяват САЩ, Великобритания и няколко други държави. След като до голяма степен отмениха корпоративните пенсии с фиксиран доход от миналото, сега те се борят да превърнат фрагментираните индивидуални пенсии в дългосрочните инвестиции, от които техните спестители и икономиките се нуждаят. Това е жизненоважно, но няма да е лесно, пише Робин Хардинг за Financial Times.

Като се има предвид продължителността човешкият живот, пенсионните спестявания са естественият източник на капитал, който може да бъде обвързан за 30, 40 или 50 години. В замяна те печелят премията, която идва от волатилните или неликвидни активи, което е още по-ценно, когато лихвените проценти са ниски. Но както управителят на Английската централна банка Андрю Бейли отбеляза в своя реч, нещо се обърка. „Живеем във време, в което изглежда няма недостиг на съвкупни спестявания, но инвестициите са слаби“, каза той. Пенсионните фондове в Обединеното кралство влагат само 3% от ресурсите си в непублично търгувани акции.

Обединеното кралство се надява да се справи с този проблем чрез облекчаване на регулациите, позволявайки на пенсионните фондове с фиксирани вноски - при, които физическите лица носят инвестиционния риск - да държат по-неликвидни активи, както и чрез разхлабване на тавана върху таксите, за да се стимулират сложни инвестиции като тези в инфраструктура. Но дори такива промени да нямат непредвидени последици, те няма да отговорят на основното предизвикателство на фрагментираната пенсионна система, при която решенията се падат на хората и е трудно да се обвърже продължителността на живота им с активите, които притежават.

Време е да помислим за по-радикална трансформация, отвъд пенсии, осигурявани от работодателите, към големи, постоянни схеми, които могат да влеят пари в инфраструктурата и частния капитал, ако това има смисъл. Традиционни пенсионни фондове за държавни служители и държавни инвестиционни фондове (като Temasek в Сингапур) вече правят това. Не става въпрос за това кой поема инвестиционния риск - за добро или лошо, фиксираните вноски ще останат - а как се управляват парите.

Погледът към възможностите, които имам като служител на FT чрез неговия пенсионен план с фиксирани вноски, изяснява трудностите. Съществуват около 200 различни дялови, облигационни и имуществени фондове от редица доставчици, управлявани активно или пасивно, обхващащи различни региони на света. Всички те показват вчерашната пазарна цена. Изборът е оставен на обикновения човек.

Това създава поредица от проблеми. Най-добрите инвестиционни мозъци в света прекарват деня си, опитвайки се да разберат кой актив или регион ще се представи по-доббре. Човекът няма шанс - въпреки че те може да изберат да избегне всеки вариант, който изглежда рисков.

Последна актуализация: 14:31 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 1 rate down comment 0
Solar Power
преди 3 години
ДЦК бих включил 50% да са от рискови държави например Аржентина и Турция.... последната имаше доходност над 15% ако не се лъжа !Не знам защо сребърния фонд не се управлява така ? Хайде нека е по консервативно , но чак пък нищо да не правиш си е просто обидно ! Парите трябва да работят за бъдещите пенсионери.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 0
Solar Power
преди 3 години
За солидарната ще ме извиняваш :) Който се труди повече е напълно нормално да получава повече. Който няма възможност (физическа) ще получи държавна помощ. Не съм длъжен да внасям осигуровки за никой римлянин който цял живот го е мързяло и е обирал стари баби ! А на училище е спрял да ходи още от 3-ти клас !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 0
Solar Power
преди 3 години
Идеята е много добра ! Аз имам 5 деца - работят така ,че съм шест плюс :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
Solar Power
преди 3 години
Бих добавил и 5% крипто и ще махна 5% от ДЦК. Ще преместя и още 10% от ДЦК към Growth Stocks ако имам хоризонт 30 години. Ако е под 10 години може и да останат така другите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 3
kane
преди 3 години
Най добрата пенсионна система е солидарната - без никакви инвестиции да се правят и без натрупване, партиди и т.н. имаше си име но го забравих. Затворена
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 0
khao
преди 3 години
аз имам по добре идея за пенсии... махаме сегашния модел и всеки взима 10% от дохода на децата си след като се пенсионира!Който е правил качествени граждани за обществото си, ще взима повече ...който си е барал меча, ще го бара пак !Така спестяваме от администрация и пак е един вид лична партида... за стерилните държавна пенсия (както е с инвалидите сега)Това ми е грубата идея :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 4
studioaa
преди 3 години
Големият проблем на пенсионните фондове е липсата на инстинска диферсификация на тяхното портфолио. Те са инвестирали 70% от парите в ДЦК на фалирали правителства. ДЦК са най-токсичния актив в този момент, тяхната стойност най-вероятно ще се срине с 80-95% в следващите 1-2 дестилетия като остави бъдещите пенсионерите без нищо... Фиатните пари живеят обикновено между 15-25 години преди да се обезценят до 0, но за някоя могъща империя може и доста по-дълго, например фиатния $ е вече на 50%, но е обезценен с 95%... Оказва се че почти всеки пенсионер ще стане свидетел на хиперинфлация през трудовия си живот от 40-50 години която ще го "занули". Именно заради това портфолиото на никой фонд не трябва да включва ДЦК с матуритет повече от 5 години и ДЦК не трябва да съставляват повече от 20-25%, а не 70% както е сега... Освен това трябва да се включат корпоративни бондове, акции на не-високо рискови компании и разбира се задължително ценни метали...Според мен успешна конфигурация е:20% ДЦК с къс матуритет до 3-5 години30% Корпоративни бондове30% Value stocks15% Growth stocks5% Злато
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 5
дядя Вова
преди 3 години
Англосаксонският пенсионен модел се нуждае от радикално преосмисляне И територията тоже.Свободна Шотландия, Обединена Ирландия... да се замисля и Уелс!Фолкленските острови да отварят туристически агенции с аржентински капитали :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още