Преди изборите в Норвегия евроскептиците са в подем, пише в анализ европейското издание Politico. Според проучванията за изборите през септември 2021 година ще води Партията на центъра, която залага на повече политическа дистанция между Осло и Брюксел.
Норвегия не е член на ЕС, но е в много близки отношения с общността от всяка друга трета страна. През 1994 година гражданите ѝ отхвърлиха членството в ЕС, но Осло следва европейските правила и харчи милиарди за да има достъп до единния европейски пазар.
За периода 2014-2021 година страната плати 2,7 млрд. евро грантове за Брюксел.
За представителите на Партията на центъра обаче това е лоша сделка. "Нуждаем се от обсъждане на алтернативи", коментира Сигбьор Йелсвик, отговарящ за връзките с ЕС в партията. За него по-подходящо за отношенията между двете страни би било "традиционно търговско споразумение, каквото има с Канада".
Но искайки подобна сделка, Норвегия ще се изправи пред същата съпротива на ЕС, на каквато в момента е подложен британският премиер Борис Джонсън. В момента страните от общността са по-склонни да рискуват с липсата на сделка с Великобритания, отколкото да се откажат от принципите си по отношение на достъпа до единния пазар, посочва изданието.
За Брюксел това е поредният фронт на нестабилност, който се отваря на север. В момента общността преговаря за излизането на Великобритания, но в същото време Шотландия настоява да напусне Обединеното кралство и да се върне в ЕС. Дания и Швеция са членове на ЕС, но пък отказват да се присъединят към монетарния съюз. Преди десетина години Исландия подаде молба за членство в общността, но след това размисли и се отказа.
В допълнение ЕС ще трябва да се откаже и от грантове в размер на милиарди от Норвегия.
Politico отбелязва, че сегашното споразумение между ЕС и Норвегия дава контрол на властите в Осло върху основните сектори на икономиката, особено рибарството, но и кара страната да следва някои политики на ЕС, които може и да не подкрепя.
Последните проучвания показват, че Партията на центъра в момента води и при избори би спечелила 22,1% от гласовете. На следващо място се нарежда Работническата партия, която е сред съюзниците на центристите. Консервативната партия, която управлява в момента, получава подкрепата на 20,2% от норвежците.
Партията на центъра критикува управлението на премиера Ерна Солберг и в други области - например за реформа, която направи административните области по-големи. По този начин местното управление се отдалечава от проблемите на хората.
Центристите имат много общо с това Норвегия да не бъде част от ЕС - партията водеше кампанията срещу членството по дреме на референдумите през 1972 година и през 1994 година. Партията е създадена преди почти век, като основната задача тогава е била защитата на интересите на фермерите.