IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

COVID тества ангажимента на Турция за затягане и по-високи лихви

Анализатори се опасяват от повторение на сценария от 2018 г.

11:00 | 15.12.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Нарастването на новите случаи на COVID-19 и очакванията за нов икономически спад може да тестват сериозно ангажимента на турския президент Реджеп Таийп Ердоган да приеме много по-високи лихвени проценти и да наложи по-строги икономии.

Новите смъртни случаи от COVID-19 доведоха до комендантски час и по-кратко работно време, удряйки големия сектор на хотелиерството в Турция и много други сектори на икономиката, борещи се с двуцифрена инфлация, като породиха страхове от зимна рецесия.

Ердоган също така е изправен пред сериозни геополитически ветрове, като Европейският съюз и Съединените щати обсъждат налагане на икономически санкции на страната. САЩ вече наложиха в понеделник санкции заради покупката на руски ракети.

„Предстои да разберем дали правителството наистина ще се придържа към неотдавнашното затягане на икономическата политика, ако растежът се забави значително“, казва пред Ройтерс Йесен Ел-Радхи, старши държавен анализатор в Capital Intelligence Ratings.

През миналия месец новият управител на централната банка на Турция вдигна лихвения процент с 475 пункта до 15%, приветствайки чуждестранните инвеститори. Турската валута поскъпна, но се очаква по-силно затягане, като се има предвид, че валутата все още е поевтиняла с 24% спрямо долара тази година.

Новият финансов министър Лютфи Елван обеща фискална политика, която подкрепя макроикономическата и ценовата стабилност.

От своя страна правителството агресивно задържа ръста на кредитите до под 10% от 50% през лятото. Изобилието от евтини кредити предизвика рязък отскок през третото тримесечие, но това сега може да доведе до техническа рецесия през първото тримесечие на 2021 г.

Някои анализатори смятат, че Ердоган и неговият икономически екип ще продължат курса, докато се надяват, подобно на правителствата по целия свят, за бързо пускане на ваксина срещу COVID през следващите седмици, което може да доведе до икономически скок до април.

Deutsche Bank прогнозира покачване на лихвите този месец и началото на следващата година до 17,5%.

Други обаче се опасяват от повторение на сценария от 2018 г., когато Ердоган, който дълго се съпротивляваше на по-строга парична политика, аргументирайки се че икономическата ортодоксалност ще предизвиква инфлация, подкрепи повишение на лихвения процент до 24%, само за да го критикува, след като валутната криза започна да избледнява.

Миналото му представяне, каза Волфанго Пиколи от консултантската компания Teneo, „значително подкопа доверието в способността на правителството да управлява обществената здравна и икономическа криза“.

Годишната инфлация беше на ниво от 14% миналия месец, като лирата остава сред най-слабо представящите се валути на развиващите се пазари, след като изтри половината от стойността си от средата на 2018 г.

Призивите за промяна на курса вероятно ще станат по-силни.

Въпреки че правителството успява да поддържа заплатите и забрани съкращаването на служители, търговците казват, че се нуждаят от повече данъци и облекчения за наемите, за да оцелеят.

За някои турци разходите по заеми са се удвоили почти до 20% от лятото, като банките отпускат далеч по-малко кредити.

„Ситуацията е ужасна“, каза Нуртен Карагоз, 43-годишна турска гражданка, чийто ресторант в Истанбул може единствено да доставя храна за дома заради пандемията. „Имаме дългове, които не можем да платим и те се трупат. Дори да затворя, пак трябва да плащам наем “, каза тя.

Блокадите по време на първата вълна на коронавирус костваха близо 10% от икономиката на Турция.

Правителствени източници заявиха пред Ройтерс, че очакват само леко забавяне този път, тъй като по-голямата част от икономиката, включително производството и търговията, ще остане отворена.

Според представители на бизнеса негативни ефекти от новите ограничения „ще се наблюдават предимно в търговски центрове и в сектора на услугите“.

В понеделник Турция съобщи за рекордните 203 нови смъртни случая от коронавирус, което увеличи общия брой на загиналите до над 15 хил. души.

Турция е подписала договор за закупуване на 50 милиона дози от ваксината срещу COVID-19 от китайската Sinovac Biotech Ltd и планира да започне ваксинации този месец.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:21 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още