Глобалните инвеститори са решили какво искат за Коледа - всичко в Азия.
Парите продължават да се вливат в акции, облигации и други класове активи в Азиатско-Тихоокеанския регион, като се залага, че това ще бъде най-бързо развиващият се регион, когато светът се възстанови от пандемията на коронавируса, пише Bloomberg.
Индексът MSCI Asia Pacific достигна рекорд миналата седмица, а индексът на агрегатните облигации на Bloomberg Barclays е близо до най-високото си ниво от четири години.
Положителните последици от изборите в САЩ, насърчаващият напредък по отношение на ваксините, изобилната ликвидност и „подобряващият се импулс на растеж“ в Азия са стимулирали търсенето на активи в региона, коментират от New Zealand Banking Group.
„Очакваме контролираната вирусна ситуация, подобреният глобален растеж и достатъчната ликвидност да подкрепят по-нататъшните притоци на капитал в региона“, заявиха анализаторите, според които продължителните силни парични потоци през 2021 г. ще бъдат в подкрепа на пазарите на активи в Азия.
азиатски
Инвеститорите насочиха вниманието си към борсово търгуваните фондове на развиващите се пазари от януари миналата седмица, като Азия води по приток на капитали, сочат данните, събрани от Bloomberg. Китайските и хонконгските фондове се радват на най-голямото търсене, като южнокорейските ETF-и също отчетоха рекорден приток, като в никоя държава от региона няма отлив на инвеститори, показват данните.
От страна на фиксирания доход апетитът за Азия също нараства. Чуждестранни инвеститори притежават рекордните 1,79 трилиона юана (274 млрд. долара) китайски дълг, а световните фондове закупиха над 2,5 млрд. долара високодоходни индонезийски държавни облигации през това тримесечие, най-много от септември 2019 г.
И все пак някои стратези предупреждават, че притокът на пари може да се забави.„Търсенето на чуждестранни инвеститори вероятно ще се забави през декември и в началото на 2021 г. заради включването на Китай в два от основните облигационни индекса“, смятат анализатори от Barclays. Според тях инвестициите на чуждестранни инвеститори показват признаци на забавяне и на други пазари.
Но засега ентусиазмът успя да проникне дори на пазара на деривати, като стратегът на Credit Suisse Group Манди Сю подчерта силен бичи поток за азиатски кол опции.
Възстановяването на икономиката на Китай - втората по големина в света - е голяма част от азиатската атракция. Китайският износ се увеличи през ноември с най-бързият темп от началото на 2018 г., изтласквайки търговския излишък до месечен рекорд.
Вносът също се е увеличил, като китайските фабрики засилват производството си, а това помогна фючърсите на желязна руда в Сингапур да достигнат до рекордни стойности.
„Една от причините, поради които смятаме, че Азия изглежда толкова добре, особено Северна Азия, е, че не се наложи да харчи много пари, за да поддържа икономиките“, заяви Шон Тейлър, главен инвестиционен директор за Азиатско-Тихоокеанския регион в DWS Group. Други страни поеха много дългове, които „ще повлияят на темповете на растеж и затова средносрочното рали е сравнително добро за Азия“, заяви Тейлър.