Затворени хотели и коледна украса, проблясваща над празни улици, неработещи съоръжения. Това е картината в алпийските курорти в последните седмици. Опасенията са, че положението ще продължи и след празниците и ски курортите ще останат без туристи през този зимен сезон, пише в анализ европейското издание Politico.
Притесненията будят анонсите на политиците от миналата седмица за затваряне на ски курортите. В Германия правителството предложи тази мярка в опит да овладее разпространението на коронавируса на фона на предстоящите празници.
На 2 декември германският канцлер Ангела Меркел и представители на 16-те провинции решиха да удължат извънредното положение в страната до 10 януари 2021 година. Така затворени остават културните центрове, кината и театрите, ресторантите работят само с доставки и покупка на храна за вкъщи, отворени остават училища и детски градини, както и магазини.
На този етап практически затворени за празниците ще останат и повечето курорти в Италия и Франция.
Туристическата индустрия обаче не смята да се предаде толкова лесно. В повечето случаи засегнати са малки градчета, например като Оберсдорф, чиято икономика разчита основно на туристите през зимата.
Кметът на Оберсдорф Клаус Кинг, заедно със свои колеги от региона, вече подготвят писмо до федералните власти и до правителството на Бавария с коментар колко тежко ще се отрази на бизнеса забраната за ски около Коледа.
Годишно приходите на Оберсдорф са в размер на около 360 млн. евро. Ако курортът остане затворен за празниците, загубени ще бъдат около 40 млн. евро, изчисляват местните власти. Градът вече получи един удар с отказа на Турнира "Четирите шанци" да проведе традиционното си състезание в града, насрочено за дните между Коледа и Нова година, с публика.
В Оберсдорф има капацитет за 27 хил. зрители на това състезание. През тази година градчето се подготви за намаляване на броя им, заради мерките за физическа дистанция. В крайна сметка обаче се оказва, че посетители напрактика няма да има.
И все пак картината не може да се нарече толкова мрачна - германското правителство вече заяви, че ще покрие 75% от загубените заради блокадата приходи.Местните хотелиери и ресторантьори обаче не искат да бъдат сочени като източник на зараза - в техните помещения има системи за почистване на въздуха и т.н. Много компании направиха инвестиции през лятото, за да могат да останат отворени през зимния сезон.
В други алпийски курорти атмосферата е същата - призрачни градове с красива коледна украса. Но настроенията са различни. В един от най-известните френски ски курорти Авориаз не смятат да отворят "на всяка цена". Френското правителство реши да остави затворени лифтовете по празниците, което означава и празни ски курорти, но местните власти не смятат да се борят срещу ограниченията, макар и да са готови да отворят.
"Ние също искаме да видим края на този вирус", коментира кметът на Авориаз Фабиен Тромбер.
Politico отбелязва, че за разлика от Оберсдорф тук има и летен туризъм. Мястото е привлекателно за британски туристи, а през тази година имаше рекорд на посещенията на французи, които донякъде притъпиха кризата от липсата на чуждестранни гости.
Местните власти обаче се притесняват от липсата на яснота кога или дали въобще ще отворят. Ресторантьорите се оплакват, че нямат идея кога да направят своите поръчки, кога да наемат допълнителни служители, с които да покрият увеличените нужди през сезона.
Има опасения и за сигурността на туристите, които все пак ще пристигнат в курортите. Някои от тях ще пренебрегнат забраните и ще отидат на пистите, дори и при неработещи съоръжения, което ще ги постави под риск, коментират във френския курорт.
На този фон Австрия, която в момента е наложила строги ограничения, се противопостави остро на идеята за общоевропейско затваряне на ски курортите. Правителството има намерение да отвори съоръженията на 24 декември. В същото време обаче хотелите и ресторантите ще останат затворени, а за идващите от рискови региони е предвидена и 10-дневна карантина. Така Австрия всъщност ще остане встрани в плановете на чуждите туристи.
Извън ЕС, в Швейцария, съоръженията вече са отворени, а повечето идващи от туристи от общността не се слагат под карантина. Именно това е голямото опасение на Германия, Франция и Италия -затворените курорти при тях ще отведе туристите зад граница.
В опит да ограничат този процес френските власти върнаха граничния контрол с Швейцария за празниците, а правителството на Бавария налага 10-дневна карантина на връщащите се от ски в Австрия.