Ниските цени на петрола, пандемията от COVID-19 и нарастващата геополитическа несигурност не успяват да помрачат впечатляващия бум на офшорния петролен добив на Бразилия. Към септември страната вече е третият по големина доставчик на суров петрол за Китай, втората по големина икономика в света.
За това спомага растящото търсене на сладки сортове петрол, които се добиват именно в Бразилия, най-вече в полетата „Тупи“ и „Бузиос“.
Бразилската държавна петролна компания Petrobras отчете рекорд при износа на суров петрол през септември, от които количества около 87% бяха насочени към Китай, пише Oilprice.
Съществуват признаци, че офшорният петролен бум в Бразилия ще продължи безпрепятствено дори и вносът на петрол в Китай да се забави, смятат анализатори.
Главният изпълнителен директор на Petrobras Роберто Кастело Бранко вярва, че Китай има капацитета да абсорбира целия суров петрол, произведен за износ в Бразилия, дори и при непрекъснато нарастване на производството в страната.
Растящата популярност на сладките местни сортове Lula и Buzios, се търгуват в Китай с премия спрямо международния бенчмарк Брент. Сред трейдърите дори се появяват спекулации, че бразилските сортове могат да се превърнат в най-скъпия петрол в света.
Petrobras активно търси нови пазари за износ в Азия, където търсенето на сладък петрол нараства поради фокуса върху по-висококачествени бензинови, дизелови и морски горива с ниско съдържание на сяра.
Индия се превърна в ключов целеви пазар за Бразилия. Една от най-големите икономики в света се разширява със солиден темп от 8% през последните години преди пандемията, което я прави най-бързо развиващата се голяма икономика в световен мащаб.
Макар Международният валутен фонд (МВФ) да прогнозира, че индийската икономика ще се свие с над 10% през 2020 г., се очаква тя да се върне към растеж през 2021 г. МВФ прогнозира впечатляващо възстановяване с 8,8% през следващата година.
Солидният икономически растеж на Индия, съчетан с голямото, нарастващо и все по-богато население ще доведе до значително увеличение на търсенето на енергия и горива. Американските санкции, които пречат на индийските рафинерии да купуват венецуелски суров петрол, ги принуждават да търсят енергия другаде, докато въвеждането на новите регулации за горивата при морския транспорт тази година значително увеличава търсенето на сладък петрол в Азия.
Нарастващото търсене на бразилски петрол ще бъде задоволено от нарастващото предлагане. Въпреки пандемията от COVID-19 и по-ниските цени на петрола офшорното производство в Бразилия нараства. Данните на бразилската Национална агенция за петрола, природния газ и биогоривата показват, че през септември са добивани около 2,6 млн. барела петрол дневно, което е с 13% повече спрямо данните преди година. В същото време делът на офшорното производство от общото за страната нараства до 89% спрямо 78% през 2019 г.
Petrobras, която е отговорна за над 60% от офшорното производството на бразилски петрол, продължава да инвестира в тази посока, по-специално в петролното поле „Бузиос“. Националната петролна компания наскоро обяви покупка в размер на 353 млн. долара на дяловете на Shell и Petrogal Brasil, дъщерно дружество на португалската Galp Energia, в плавателния съд за съхранение и пренос на петрол P-71.
По данни на Galp залежите на „Тупи“ достигат 20 млрд. барела петрол, като в същото време сондажната дейност в „Бузиос“ продължава да нараства с бързи темпове до средно 604 хил. барела на ден през третото тримесечие на годината.
Само за септември от „Бузиос“ се добиват средно 749 810 барела петрол на ден, като по този начин производството в полето нараства с впечатляващите 84% спрямо същия период на 2019 г.
Petrobras планира да инсталира 12 съоръжения за пренос и съхранение на петрол в полето „Бузиос“ до 2030 г., като се очаква там добивът да нарасне до над 2 млн. барела петрол всеки ден, което ще го превърне най-голямото петролно поле в Бразилия.
И докато очакванията за достигане на пика при търсенето на петрол до 2030 г. и ниските цени на суровината притискат инвестициите в тази сфера, силното търсене на сорт Buzios, както и ниските разходи за добив, оценявани на около 35 долара за барел, засилват интереса на Petrobras в района.
Бразилия се оформя като най-горещата точка за офшорната петролна индустрия в света. Комбинацията от потенциално огромни залежи, наличието на предпочитан от пазара петролен сорт и по-ниските разходи за добив превръщат страната в привлекателно място за инвестиции.