IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

По-важното от миналата седмица

Икономиката на България се възстановява, но с бавни темпове, има компромис за средносрочния бюджет на ЕС

20:06 | 15.11.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em><span style="caret-color: rgb(0, 0, 0); color: rgb(0, 0, 0); font-family: -webkit-standard; font-size: medium;">Снимка: EPA/VASSIL DONEV</span></em></p>

Снимка: EPA/VASSIL DONEV

По традиция Investor.bg представя по-значимите политически и икономически събития от изминалата седмица, които имаха потенциала да задвижат пазарите в една или друга посока.   

България  

След двуцифрен спад на икономиката през второто тримесечие сега тя се възстановява с 4,3% ръст през юли-септември, показват експресните данни на Националния статистически институт (НСИ). Повечето институции подобриха прогнозите си за спада през тази година, но пък и заложиха по-бавно възстановяване от шока догодина. На годишна база местният брутен вътрешен продукт (БВП) остава под нивото си през същия период на 2019 г. - спадът е с 5,2% при отчетени -8,6% през второто тримесечие. Положителен принос идва единствено от крайното потребление.

По този начин се оказва, че възстановяването в България е скромно спрямо другите страни членки в ЕС. През второто тримесечие например икономиката на ЕС намалява с 11.4% спрямо предходното (при -10.1% в България), а през третото се възстановява с 11,6% - почти три пъти над българския темп. На годишна база пък ЕС отчита спад от 4,3%, а еврозоната - от 4,4%, показват експресните оценки на Евростат.  

В рамките на спорно заседание правната комисия единодушно подкрепи на второ четене въвеждането на десетгодишната абсолютна давност за задължения на физически лица, което означава, че законът ще влезе в пленарна зала. Предвижда се той да влезе в сила три месеца след обнародването му и да важи и за заварените случаи. Абсолютната давност няма да тече, докато трае съдебният процес. За заварените случаи тя ще започва да тече от деня, в който вземането е станало изискуемо, а при висящо изпълнително производство - от деня на образуването му. 

Правителството възнамерява да ограничи разходите на министерствата до края на годината. В оставащите два месеца до края на 2020 г. министерствата и останалите първостепенни разпоредители с бюджетни средства ще имат лимити на разходите. Таванът е средномесечните им плащания за деветмесечието, увеличени с не повече от 30%. Всяко ведомство ще трябва да изготви и анализ на възможни икономии, които може да направи до края на годината. Икономисаните средства следва да се насочат към COVID-19 мерки, става ясно от решение на Министерския съвет.

Социалното министерство предлага да има три вида пенсии от частните фондове. Това е последно вариантът, до който стигат управляващите в предложените за обществено обсъждане промени в Кодекса за социално осигуряване. Между трите варианта за изплащане реално няма избор, като те ще зависят единствено от натрупаните осигурителни спестявания. Темата с уреждането на т.нар. фаза на изплащането от частните фондове вече е критична, тъй като следващата година ще се пенсионират първите жени, родени след 1959 г. и съответно осигурявали се в тях.

ЕС, Европа и еврозоната

Преговарящите от Европейския парламент и страните членки се договориха за компромис в спора относно средносрочния бюджет на ЕС. Освен всичко друго, той предвижда избрани програми на ЕС по теми като изследвания, здравеопазване, младеж и образование, да получават допълнителни пари. Бюджетът трябва да има общ обем от 1,1 трилиона евро. Парламентът получава 16 млрд. евро повече, отколкото първоначално бяха искали да предоставят националните правителства. 

Споразумението е предпоставка за продължаване на подготовката за планираната коронапомощ на ЕС в размер на 750 млрд. евро. Остава да видим обаче дали страни като Унгария и Полша също ще дадат съгласието си, тъй като за първи  път е планирано да има и механизъм, който да позволи значително намаляване на средствата от ЕС поради нарушения на върховенството на закона. 

От името на страните членки Европейската комисия сключи договор за доставка на ваксина срещу коронавируса с фармацевтичните компании BioNTech и Pfizer. ЕС планира да получи над 200 милиона дози от ваксината, с възможност за още 100 милиона. Всичките 27 държави имат едновременен достъп до първите доставки, които трябва да бъдат разпределени пропорционално на броя на населението. BioNTech и Pfizer обявиха по-рано през тази седмица, че тяхната ваксина предлага над 90% защита срещу Covid-19.

Експертният съвет на Германия публикува новия си годишен доклад. В него той прогнозира увеличение на брутния вътрешен продукт от 3,7% за 2021 година. В допълнение спадът през текущата година от -5,1% ще бъде по-малко голям от очакваното по-рано (по-рано: -6,5%). Като цяло, така наречените икономически  оцениха положително икономическата политика на германското правителство. 

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен предложи на екипа на новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън да рестартира взаимните отношения. По-конкретно тя спомена борбата срещу пандемията, защитата на климата, регулациите за цифровата икономика и укрепването и реформата на международните организации.

В същото време обаче ЕС обяви, че ще наложи нови наказателни мита върху вноса от САЩ. Засегнати са самолети и други стоки, като трактори и храни. Еврокомисарят по търговията Валдис Домбровскис заяви, че ЕС е готов да вдигне митата, ако САЩ направят същото. В основата на всичко това са различни решения на СТО, които позволяват на ЕС и САЩ да налагат наказателни мита заради незаконни субсидии за местните производители на самолети.

Според ЕК бизнес практиките на американския търговец на дребно Amazon нарушават европейските антитръстови разпоредби. Amazon систематично е използвал непублични бизнес данни от независими търговци на дребно за собствения си бизнес на дребно. Според Комисията Amazon вече има възможност да коментира възраженията. Ако компаниите нарушат правилата на ЕС за конкуренцията, те могат да бъдат глобени с до 10% от годишния им световен оборот.

Британският брутен вътрешен продукт е нараснал с 15,5% през третото тримесечие в сравнение с предходното тримесечие. В сравнение със същия период на предходната година това съответства на спад от 9,6%. Броят на съкращенията във Великобритания се е покачил до нов връх през лятното тримесечие: между юли и септември съкратени са били 314 000 позиции, което е със 181 000 повече в сравнение с предходното тримесечие. Равнището на безработица е 4,8%.

Централните банки на скандинавските страни извън еврозоната Швеция, Дания и  се договориха за различни валутни суап сделки. В случай на нова ескалация на кризата се предвижда поддържането на достъп до ликвидност в други скандинавски валути.

Северна Америка 

Президентът на САЩ Доналд Тръмп забрани с указ на американските граждани да инвестират в 31 китайски компании. Твърди се, че те се контролират от китайската армия. Сред засегнатите компании са няколко строителни компании, авиокомпании и технологични и телекомуникационни групи.

Седмица и половина след президентските избори в САЩ големите американски телевизионни оператори NBC News, ABC, CNN и CBS провъзгласиха демократа Джо Байдън за победител в щата Джорджия. В същото време телевизионните оператори CNN и ABC обявиха действащия Доналд Тръмп за победител в също толкова оспорваната надпревара за Северна Каролина в петък. Това бяха последните два щата, които все още не бяха обявили победител. Така новоизбраният президент Байдън е спечелил 306 електора на изборите в САЩ, твърдят телевизионните оператори - значително повече от необходимите 270, които си бе подсигурил още в събота. 

Републиканците в Сената на САЩ обмислят да гласуват за заемането на две свободни позиции във Федералния резерв още през следващата седмица. Става въпрос за директора по изследването на Фед в Сейнт Луис Кристофър Уолър и бившата съветничка на Тръмп Джуди Шелтън. Преди всичко назначението на Шелтън е противоречиво, тъй като тя се обяви за връщане към златния стандарт. Първоначално републиканците искаха да проведат гласуването, едва когато получат ясно мнозинство за кандидатите в собствените си редици, но сега ускоряват процеса заради заплахата от загуба на мнозинството в Сената.

Азия

След осем години на преговори 15 страни от Азиатско-Тихоокеанския район подписаха на виртуална среща в Ханой мащабно споразумение за световна търговия - най-голямото в света като брутен вътрешен продукт на страните, участващи в него. Регионалното всеобхватно икономическо споразумение (РВИП/RCEP) предвижда създаването на гигантска зона за свободна търговия между десетте страни от АСЕАН, Китай, Япония, Южна Корея, Австралия и Нова Зеландия. Страните от споразумението произвеждат 30% от световния БВП, а населението им възлиза на 2,2 млрд. души. 

Китай обяви нови мерки с цел ограничаване на силата на най-големите му интернет компании. Това показва нарастващото безпокойство в Пекин заради все по-голямото влияние на цифровите платформи. Новите правила могат да засегнат местните технологични гиганти като Alibaba, Ant Group и Tencent.

Глобалната икономика

Световната търговска организация отложи решението за новия си генерален директор. Все още не е определена нова дата. Отлагането беше официално оправдано с пандемията и "текущите събития". Нигерийката Нгози Оконджо-Ивеала се счита за най-обещаващия кандидат. Тя обаче е отхвърляна от САЩ. Администрацията на Тръмп се обяви в полза на южнокорейския Ю Мун Хи. 

Според прогноза на Световната енергийна агенция (IEA) възобновяемите енергийни източници ще заменят въглищата като най-важния енергиен източник в света до 2025 г. За целта обаче е необходимо възобновяемите източници да продължават да бъдат субсидирани. Според IEA по-специално офшорните вятърни турбини вероятно ще отчетат силен ръст поради спадащите разходи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:37 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още