Паралелите в двете страни са големи: Въпреки частичните блокирания броят на заразените с коронавируса във Франция и Италия продължава да се увеличава. Френското правителство ще съобщи в четвъртък как ще продължи втората блокада, която продължава от две седмици.
Говорителят на правителството Габриел Атал вече подготвя французите за факта, че най-малкото няма да има облекчение: "Все още е малко рано за това", каза той, оправдавайки решението с постоянно високия брой нови заразени и високата тежест за болниците, пише в свой анализ Handelsblatt.
Правителството в Рим възнамерява в неделя да реши дали „червените“ зони ще бъдат разширени, или ще има пълно блокиране на страната, както през пролетта.
Проблемът и тук е здравната система. "Ако броят на новите случаи продължи да нараства, ще достигнем своите граници", предупреди Филипо Анели, президент на италианската медицинска асоциация в Рим в сряда. „Пандемията е по-бърза от медицинските програми“. През последните десет дни в отделенията за интензивно лечение са приемани 100 до 120 пациенти на ден.
Гражданска защита съобщи за 35 098 нови случая на Covid-19 в сряда и броят им нараства. И 580 смъртни случая, "най-големият брой във втората вълна, който ни плаши", каза Анели. Италианската здравна система е на ръба на колапса. „След няколко дни в реанимационните отделения няма да има повече легла за пациенти с вируса“, казва Давиде Манка, професор в Миланската политехника.
Ситуацията е особено лоша, както и през пролетта, на Север, където много лекари и медицински сестри са заразени.
Но премиерът Джузепе Конте се колебае да предприеме по-строги мерки. Този път той иска да избегне пълно блокиране - щетите за икономиката биха били твърде големи. В момента Италия е разделена на три зони. Ломбардия, Пиемонт, долината Аоста и Калабрия са червени, където има подобни на пролетта ограничения. Останалите региони имат повече свобода. Полицейският час се прилага за цяла Италия - от 22:00.
Франция отдавна затвори повечето магазини
Във Франция всички магазини са затворени от началото на ноември - освен ако не продават „стоки от първа необходимост“, което повечето от тях не правят. Хората може да напускат жилищата си само в изключителни случаи и за ограничен период от време. Работата от разстояние е задължителна, доколкото е възможно.
Особено тревожно е, че има 4750 пациента, които се нуждаят от изкуствена вентилация, като те заемат по-голямата част от леглата за интензивно лечение. Техният брой е малко под 6000, което не е никакво увеличение в сравнение с пролетта. Оскъдният фактор не е “хардуерът”, а лекарите и медицинските сестри, които са на границите на възможностите си в много региони.
И отново пациенти от особено силно засегнатите райони се пренасят в Германия. Става дума за регионите Ил дьо Франс, Париж, Северът и Югоизтокът. Въпреки че генералният директор на националната здравна служба Жером Саломон заяви, че скоро ще видим „началото на изравняването на кривата“, капацитетът там е почти напълно запълнен.
Неправителствената организация „Лекари без граници“ говори за „спешен случай“, особено в домовете за възрастни хора в по-голямата част на Париж. Организацията призова всички лекари, медицински сестри и психолози да „се регистрират за работа във френските заведения за грижи“.
На 10 ноември френското министерство на здравеопазването регистрира 466 души, починали от Covid-19 в болници, както и 754 в домове за стари хора и социални центрове. Така на изчислено на 100 000 жители, страната е една от най-засегнатите от пандемията в световен мащаб.
преди 4 години ше съжаляят за Льо Пеница дет толко я плюха, май на слеащите избори ше се възнесе нагори в класацията само в лозунга да и стои "Няма да ви затваряме в панделата кат при Макароново време" ..... :)) Така е щом избират глобалисти и бездетни *** на власт ше седат у панделата, Боце нема кво да затваря щот Австрия и Холандия му казаха със заеми и той им каза да го изжабуркат по веднъж щот нема вече от де ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Французите могат да напускат домовете си само при специални поводи и за ограничено време. ----------------------------------------------------ибaaаси змията, ибааааисии маматaaaa, То в Северна Корея и Венецуела също из тъмните дебри на Иран не е такв е .... :)) При Брежнев беше по-лабежно от тая диктатура дет имат тия колхозници горките ... Аммм моа ги посъветвам да избегат в България или в Мордор там ограничения вече нема щот нема кой да плаща ..... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години хаха ... 1+ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години И JPMorgan май са на това мнение:JPMorgan Finds No Benefits From COVID Lockdowns | Zero HedgeOur research finds no meaningful curve development differences between countries with and without strong curve intervention. This makes us question if existing public health intervention (i.e., lockdown/ stricter social distancing) should remain in place next year. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Затварянето на магазините не им е помогнало. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Явно гледат от нас и нашият челен опит. Ние вече полочин година сме си в Извънредна Епидемиологична Обстановка, добре е че другите се учат от нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар