Доналд Тръмп постоянно натъртва, че никое правителство на САЩ не е успяло да свърши толкова неща през първия си мандат, колкото неговото.
Ако обаче оставим настрана мерките му срещу пандемията от коронавируса - криза в необичайно големи мащаби, на която, според обвиненията, Белият дом не е реагирал подобаващо, каква е равносметката от управлението на президента републиканец, пита AFP и представя равносметката.
Стената
Мантрата "Да построим стената" съществено допринесе за изненадващата изборна победа на Доналд Тръмп, като избирателите му даваха ясен израз на раздразнението си от незаконните прониквания на испаноезични мигранти през южната граница на страната, чиято дължина е над 3000 км.
Построи ли я президентът?
Отговорът: отчасти.
Според федералната гранична полиция около 600 км от стената са завършени, в различни участъци. Голяма част от тези изпълнения обаче са всъщност ремонтни дейности или допълнения към вече съществуващи ограждения.
Освен това задържанията на незаконни мигранти са се увеличили, а приемът на бежанци е спаднал. И накрая, Мексико никога не е плащал за стената, противно на обещанието на Тръмп.
"Америка на първо място"
Този националистически лозунг на Доналд Тръмп намери израз в политика на дипломатическо торпилиране на мултилатерализма и налагането на протекционистични мерки.
Получи ли се?
Отговорът: остава да се направи още много.
Когато Доналд Тръмп се захвана с въпроса за търговския дисбаланс между САЩ и Китай, дори някои от критиците на президента приветстваха решителността му.
Но въпреки усилията на президента републиканец да изгради привилегировани отношения с китайския си колега Си Дзинпин, резултатите - търговско споразумение на "първа фаза" - остават недостатъчни и непълни.
Вярно е, че Пекин увеличи закупуването на американски селскостопански продукти, но значителното повишаване на митата върху вносни китайски продукти се оказа болезнено за фирмите в САЩ.
А въведените като ответна мярка китайски мита върху земеделски продукти като бърбъна принудиха правителството на САЩ да отпусне милиони долари помощ на своите земеделски производители.
Търговският дефицит на САЩ достигна 577 милиарда долара миналата година, над 100 милиарда повече от последната година от мандата на Барак Обама.
В дипломатическо отношение политиката на "Америка на първо място" не даде очакваните резултати. Денонсирането от Вашингтон на иранското ядрено споразумение предизвика гнева на европейските съюзници на САЩ, без да доведе до смяна на режима в Техеран, която според много анализатори е била скритата цел на Тръмп.
Приключване на "глупавите" войни
Доналд Тръмп беше обещал да изтегли американските войски от местата на далечни и кръвопролитни конфликти - войни, които определи като "глупави".
Успя ли да го направи?
Отговорът: и да, и не.
САЩ не влязоха в нови войни, противно на опасенията на мнозина.
След първоначална словесна ескалация, опитаното от Тръмп сближаване със севернокорейския лидер Ким Чен-ун се изрази в напрегнати срещи и известно разведряване.
Не е постигнато обаче основното - отказ на Пхенян от ядрените оръжия.
Изтеглянето на американските войници от Афганистан изглежда възможно след протичащите мирни преговори между талибанските бунтовници и властите от Кабул. Американските военни обаче продължават да са в Ирак.
В актива на Доналд Тръмп трябва да се запишат арабските страни, които от август обявиха нормализиране на отношенията си с Израел: Обединените арабски емирства, Бахрейн и Судан.
"Най-голямата икономика в историята"
Това е аргументът номер едно, който Доналд Тръмп размахва, за да настоява за още четири години в Белия дом.
Действителността на този аргумент обаче зависи от това какво измерваме.
Борсата достигна нови върхове и сега се движи нагоре нагоре, след като отбеляза спад в началото на пандемията от коронавируса.
Най-високият икономически растеж в годините на Тръмп, около 3 процента, обаче е от порядъка на постигнатите при управлението на Барак Обама резултати, без исторически високи нива.
През декември 2019 г. равнището на безработицата достигна най-ниските си стойности от половин век, на 3,5 процента. Впоследствие обаче милиони американци останаха без работа заради пандемията.
Съдии
Според Тръмп най-важната роля, която може да изпълни един президент, е да назначава пожизнени федерални съдии.
В това отношение бившият бизнес магнат може да се похвали с резултати, за които да му завиждат съперниците му демократи.
Благодарение на експедитивността на републиканците в Сената, Тръмп е номинирал 24 процента от сега действащите съдии по данни на института Пю.
Президентът е номинирал трима съдии във Върховния съд, като последната, Ейми Кони Барет, беше утвърдена тази седмица, което твърдо поставя тази институция в консервативния лагер вероятно за десетилетия.
БТА
преди 4 години можеше и по зле... добре че е мързелив по природа. :) най слабия президент в историята им.абе като цяло тоя век не им се отдава да изберът силен президент.. няма и читави кандидати. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години има ли сексуална девиация , която да не е представена у ваш'то ткзс-е ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ти да не носиш чантите на Мелания бе , евнух ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Това оправдава ли да сме на челно място по брой на идиотии и простации въпреки че сме на 1300+ години?Не оправдава нито скодоумието, нито русофилството, нито липсата на желание за просвещение и образование широко разпространяващи се сред безмозъчните българи. Ако ще и на 6000 години да сме идиотитее и простаците няма да се свършат докато има човешка цивилизация. По-важното е какви сме сега, не какви са били предците ни. Те са държали просветно и културно ниво за времето си. Днес е трагедия. Празноглавци пъчещи се с над 1300 години история и неможещи да отгледат дори 1 дете, което да е способно да мине матурите без подкуп или заплахи срещу учителите.... Йебем ти на 1300-та години ако сме отснали без културен елит, който да диктува правилата у нас. И какво произвежда нашият 1300 годишен народ - мутри, престъпници, бездарници и какви ли не ***. Докато успяващите истински българи бягат в чужбина с идеите си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години България е на 1300 + години, а когато сме основани през 681 лето САЩ дори не са съществували кат потенциално намерение изобщо ...... Мразя краварите и всичко що е хамериканско и една от причините и то най- маловажната е че от избора на техния президент зависи накъде ще тръгне света. Но Тръмп мога да го похваля че удържа всички свирепи атаки и изродски гадни номера на еврейската върхушка и си изкара мандата докрай и не започна нито една война некъде по света..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ей така за спора, подкрепи понякога твърденията си с факти, било то линкове, снимки и тн., защото това е все едно да извикам комшията отдолу, да се наливаме с ракия и да си разказваме, как някой бил направил много. При положение, че е на тази позиция с цел да върши работа, която е по-скоро само представителна. Всеки президент е направил "много неща", но всички ли са полезни за държавата?А между тия двамата тръмпа вероятно е по-добрият избор, той поне се видя, че само много говори и толкова, докато другият за пари би продал и майка си на някоя държавата от Азия, ако му платят достатъчно. А и явно го гони деменцията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години не се пъни баце , мелания обикаля магазините да си приготви дрешките за прощаното парти в бялата къща ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Великият човек направи страшно много, въпреки яростната съпротива и подривната дейност на т.нар. "демократическа" партия. Приоритет на втория му мандат трябва да бъде безмилостната борба с вътрешните врагове на Америка и унищожаването им. Апропо - покажете поне една снимка на Церебралното зомби байдън - обкръжен от толкова поддръжници !!! Няма, нали? отговор Сигнализирай за неуместен коментар