Южнокитайско море
През 2016 г., при посещение в Австралия, Байдън се зарече, че САЩ ще "гарантират, че морските пътища са сигурни, а небето остава отворено".
"И аз ви уверявам, че САЩ не отиват никъде", каза той, добавяйки: „САЩ са тук в Тихия океан, за да останат“.
По време на кампанията си Байдън подчерта важността на укрепването на съюзите на Вашингтон за възстановяване на американското лидерство. А в случая с Южнокитайско море това означава по-голяма ангажираност със страните от Югоизточна Азия.
Подходът на Байдън ще се съсредоточи не само върху конфронтационната страна на китайската политика, но също така и върху това как да се отговори на местните опасения и да се вземе страна в рамките на съперничеството между САЩ и Китай, изтъква Патрик Кронин от Института „Хъдсън“ във Вашингтон.
Даниел Ръсел, помощник държавен секретар за Източна Азия и Тихия океан в кабинета Обама, споделя, че Байдън ще предприеме мерки за избягване на военна ескалация в резултат на неправилно общуване.
"Ще имаме стратегия за национална сигурност ..., която включва не само изпращане на военни кораби", каза той. "Това ще включва дипломация, ангажираност и участие в Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) и регионалните форуми", изтъква Ръсел.
Тайван
През последните години Байдън предприе по-твърда позиция към Китай, критикувайки Си Дзинпин заради протестите в Хонконг. Той е първият кандидат за президент на Демократическата партия, който поздрави президента на Тайван Цай Ингвен за нейната победа на изборите, докато настояваше за по-силни връзки между САЩ и Тайван.
Ако Байдън спечели президентския пост, политиката на администрацията на Тръмп за продажба на оръжие на Тайван може да го постави в затруднение.
Според Рафик Досани от Центъра за азиатско-тихоокеанска политика в Ранд, двигателят на отношенията между САЩ и Тайван "не е САЩ, а Тайван".
Ако отношенията между политическите партии, управляващи Тайван и континента, продължат да се разпадат, "очаквам, че Байдън ще подкрепя Тайван и да действа твърдо срещу Китай", посочва Досани.
Северна Корея и американските войски в Азия
Байдън казва, че иска да работи със съюзници - най-вече с Япония, Южна Корея и Австралия - и други, включително с Китай, за оказване на натиск върху Северна Корея да премахне всякакво ядрено оръжие. Той също така иска да засили контрола върху оръжията в региона със сътрудничеството на Русия.
Това създава контраст с Тръмп, който според множество публикации, както и спред бившият му съветник по националната сигурност Джон Болтън, е заплашвал да изтегли войски от Япония и Южна Корея - дългогодишни съюзници на Вашингтон в Североизточна Азия - ако не започнат да плащат допълнително за американската подкрепа.
Според Дженифър Линд, професор по политология, Байдън ще възприеме по-старите методи срещу Пхенян.
"Очаквам, че Байдън ще следва дългогодишния подход на САЩ към Северна Корея, който е комбинация от възпиране и случайни опити за дипломация", посочва Линд.
преди 4 години ми да не доживее до Коледа може би .... май тва треа да очаква ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Огромен подем. Спящия Джо вземА куфарите с парите от Китай отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Какво да очаква Азия при победа на Джо Байдън в президентските избори в САЩ? Да умрат!От смях.... Докато не се появи вицето с Wi-Fi дистанционно управление. отговор Сигнализирай за неуместен коментар