Белград, Подгорица, Прищина, Сараево, Скопие, Тирана. Шест столици на Западните Балкани, в сърцето на Европа, но пътуването и търговията между тях и до други столици на Европа отнемат два пъти повече време, отколкото между градове, много по-отдалечени един от друг. Свързаността е от ключово значение: за живота на хората, за предприятията и за икономиките в региона, още повече сега, когато трябва да стимулираме възстановяването след пандемията от COVID-19. Освен това разликата в икономическото развитие между региона и ЕС трябва да бъде преодоляна по-бързо, което също ще ускори процеса на интеграция на страните в ЕС.
Това са основните причини, поради които миналата седмица Европейската комисия представи широкомащабен икономически и инвестиционен план за Западните Балкани. В този план се предвижда да се мобилизират до 9 млрд. евро за водещи инвестиционни инициативи в областта на транспорта, енергетиката, екологичния и цифровия преход, за да се създадат дългосрочен растеж и работни места. Освен това той има за цел да увеличи инвестиционния капацитет на региона благодарение на нов гаранционен механизъм за Западните Балкани с амбицията да се привлекат инвестиции в размер до 20 млрд. евро.
Западните Балкани трябва да са по-добре свързани, било то с автомобилен или железопътен транспорт между столиците или с Европейския съюз или чрез свръхвисокоскоростен широколентов интернет. Твърдо вярвам, че това ще спомогне за създаването на стабилни пазарни икономики чрез силно и пряко стимулиране на търговията и инвестициите. Предлагаме сътрудничеството си и за създаването на икономика, основана на знанието, чрез подпомагане на МСП, стартиращите предприятия и научноизследователската и развойната дейност. Тези икономики трябва също така да работят за хората: необходимо е да се обърне внимание на несъответствието между предлагането на умения и потребностите на пазара на труда, а изтичането на мозъци трябва да се превърне в движение на мозъци, особено сред младите хора.
С плана също така се поставя началото на Зелена програма за Западните Балкани. Екологичният и цифровият преход са приоритети на ЕС за собственото му възстановяване и ние искаме да подкрепим региона, в съответствие с реалностите по места, така че той да се справи с проблема със замърсяването и същевременно да създаде устойчиви възможности за стопанска дейност в различните икономики. Ще бъде поставен силен акцент върху декарбонизацията, чистата енергия, по-чистата околна среда и цифровата трансформация, включително разгръщането на свръхвисокоскоростен широколентов достъп.
За да се преустанови бързо използването на въглища, ролята на природния газ при прехода е от първостепенно значение, наред с възобновяемите енергийни източници. Постепенното премахване на въглищата би могло до голяма степен и бързо да намали съществуващите опасности за общественото здраве. Желанието ни е Западните Балкани да използват газ, за да се разнообразят източниците и да се намали зависимостта, като на тази основа могат да се вземат дългосрочни неутрални по отношение на климата решения, като например водородът.
Международните финансови институции са готови да подкрепят нашия амбициозен план. Тази подкрепа ще бъде от решаващо значение, за да се използва максимално огромният потенциал на региона, така че да се осигурят най-големи ползи за гражданите и икономиките.
Чрез икономическия и инвестиционен план EK има за цел също така да засили регионалното измерение на нашето сътрудничество. Регионалната икономическа интеграция между шестте партньори не е отклонение по пътя към Европа, а реална икономическа възможност за създаване на растеж, за преодоляване на свързаната с COVID икономическа криза, за модернизиране на икономиките в съответствие с приоритетите на ЕС и за доближаването им до вътрешния пазар на ЕС.
Икономическият и инвестиционен план вървят ръка за ръка с осъществяването на реформи. Реформите, по-специално в областта на върховенството на закона, остават в центъра на процеса на разширяване и са необходими и като основа на този план, тъй като те повишават доверието на бизнеса и създават по-благоприятен инвестиционен климат.
Заедно с плана EK прие и пакета относно разширяването за 2020 г., в който се прави оценка на провеждащите се основни реформи в Западните Балкани и се представят препоръки и насоки за следващите стъпки за нашите партньори. Динамичното им осъществяване не само ще доведе до трайни резултати, но и ще ускори напредъка по пътя към членство в ЕС.
Бъдещето на Западните Балкани е в Европейския съюз
От първия ден на мандата на настоящата EK по един въпрос има пределна яснота: регионът е ключов приоритет за нас. Работим неуморно за по-бързото и по-тясно сближаване на региона с ЕС, като преследваме три цели: обновяване на процеса на разширяване, започване на преговори за присъединяване с Албания и Северна Македония и ускоряване на икономическото сближаване с ЕС.
По първите две цели бе постигнат значителен напредък, като беше преразгледана методиката за разширяване и държавите членки взеха решение за започване на преговори за присъединяване с Албания и Северна Македония, пътят за което беше проправен благодарение на предложението за преразгледана методика. Това показа, че ЕС подкрепя своите партньори и изпълнява обещанията си.
Оказахме съдействие на региона и по време на епидемията от COVID-19, като предоставихме съществена и безпрецедентна подкрепа, включително спешна медицинска помощ и финансов пакет от 3,3 млрд. евро за справяне с преките последици от пандемията.
Оливер Вархеи и сръбският президент Александър Вучич в Белград.
Новият план е третият стълб на моя подход. Той не само ще подкрепи дългосрочното социално-икономическо възстановяване на региона и сближаването с ЕС, но и ще увеличи вътрешнорегионалното сътрудничество и търговия и ще разгърне неоползотворения икономически потенциал на региона. Освен това той ще консолидира региона като инвестиционен център за европейските дружества и ще го постави в полезрението на инвеститорите, които се стремят да намалят разстоянието до пазарите на ЕС и да диверсифицират доставките.
Миналата седмица пътувах до Западните Балкани, за да представя лично новия икономически и инвестиционен план и годишните оценки пряко на нашите партньори. Отидох в региона, за да получа подкрепа за изпълнението на плана, както и ясен ангажимент за реформи и сътрудничество. И съм доволен от положителния отговор. Ще направим това заедно, като се стремим да постигнем нова икономическа и социална среда още през следващите пет години.
Заглавието е на редакцията. Коментарът на комисар Вархеи се публикува днес, 15 октомври, в по една водеща медия във всяка страна членка на ЕС. За България това е Investor.bg.