Сценарият на ЕК 1.5Tech е разработен и публикуван през 2018 г. въз основа на модела на енергийната система PRIMES. Този сценарий е част ой инициативата на ЕК „Чиста планета за всички. Европейска стратегическа дългосрочна визия за просперираща, модерна, конкурентна и неутрална по отношение на климата икономика“.
005
1.5Tech е по-амбициозен сценарий от тези на отделните страни членки с хоризонт до 2050 г. Той комбинира опции от предишните планове и е насочен към нулеви емисии към 2050 г.
Сценарият се фокусира върху водорода и технологиите power-to-X (P2X), предвиждайки производството на електроенергия да се увеличи до 7 948 тераватчаса (TWh), за да се захранва процесът на електрификация, както и производството на водород.
006
Пандемията от COVID-19 предизвика големи смущения и разтърси европейската икономика. В резултат на глобалните блокади и социални ограничение енергийният, транспортният и индустриалният сектор бяха силно засегнати, докато безработицата се увеличава. Данните на Международната агенция по енергетика (МАЕ) показват, че ограничаването на глобалната икономическа активност и мобилността през първото тримесечие на 2020 г. намалява глобалното търсене на енергия с 3,8% в сравнение с първото тримесечие на 2019 г., което води до временно намаляване на глобалните емисии на въглероден диоксид (CO₂).
Търсенето на енергия е спаднало с цели 5% през същия период. Блокадите на правителствата също предизвикаха промени в поведението на потребителите. Много от хората преминаха на дистанционна работа, което сви бизнес пътуванията, като голям процент от пазаруванията също преминаха онлайн.
В същото време енергетиката е отговорна за 72% от емисиите на парникови газове в Европа, тъй като изкопаемите горива осигуряват 73% от енергията, консумирана в Европа, докато възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) представляват само 14% въпреки бързия си растеж.
Въпросните 55 проекта имат потенциала да въздействат върху създаването на пазар на стойност 152 млрд. евро (оборот плюс инвестиции) годишни през 2030 г., както и да осигурят 2,3 млн. нови устойчиви работни места след десетилетие, докато ограничават в това време емисиите от енергетиката и останалите сектори.
преди 4 години То ако можеше от иди0тство да се произвежда електроенергия - и 107 000 000 тераватчаса щяхте да произведете. И друго - щом тия технологии от всяко евро щели да произведат нови девет - що никой не иска да инвестира в тях без тлъсти държавни субсидии?Ама най-искам да знам - ако това със зелените пр0стотии се провали, КОЙ ще отговаря? Тия, които поеха отговорност за напълването на Европа с озверели нигъро-талибани ли? Най-страшното нещо в съвременният либерастки свят е, че политиците могат да вършат всякакви безобразия (за които в по-цивилизовани времена тимбериците им щяха да паднат в кофата на гилотината) и нищо да не им се случи !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар