IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Уикенд дипломацията на Джонсън не даде резултат

Преговорите между ЕС и Великобритания не показват сериозен напредък броени дни преди поставения от Лондон краен срок

08:43 | 12.10.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка:&nbsp;Bloomberg L.P.</p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Финални метри в преговорния маратон: Британският премиер Борис Джонсън говори в неделя вечерта по телефона с канцлера на Германия Ангела Меркел за предвидения търговски пакт за Brexit.

Джонсън подчерта по време на телефонното обаждане в неделя, че сделката ще бъде положителна за двете страни - Великобритания и Европейския съюз, заяви правителствен говорител в Лондон. Но Даунинг Стрийт също е готов да прекрати фазата на преход без споразумение, е пояснил британецът.

Джонсън вече беше направил подобно изявление в събота по телефона с френския президент Еманюел Макрон. Премиерът подчерта, че все още има нужда от разяснения по въпросите на рибарството и условията за защита на конкуренцията.

Британският премиер бе определил краен срок до 15 октомври (когато започва Срещата на върха на ЕС) за постигане на сделката, или тя да бъде достижима, като сега засилва собственото си участие в процеса в опит да деблокира преговорите.  




В опит да излезе от задънената улица преди критичната седмица на преговорите британският премиер каза на Меркел и Макрон, че ЕС ще трябва да отстъпи от твърдата си позиция по политически взривоопасния въпрос на рибарството, ако иска да постигне споразумение. 

Дотогава в белгийската столица са планирани неформални разговори между Лондон и Брюксел. От гледна точка на ЕС споразумение трябва да има до 31 октомври.


Ако двете страни не успеят да постигнат съгласие, милиони потребители и предприятия ще се сблъскат с допълнителни разходи и затруднения, тъй като за първи път от поколения ще бъдат наложени квоти и мита. Подобен резултат би могъл също така да наруши отношенията между ЕС и най-близкия му съюзник във външната политика и политиката на сигурност и да има сериозни ефекти в области, вариращи от авиацията до финансите и научните изследвания. 

Въпреки че разговорите са продължили само по около 30 минути всеки, през последните дни между Лондон, Париж и Берлин има засилен неофициален контакт, твърдят служители от ЕС пред Bloomberg, посочвайки, че всички страни настояват за сключване на сделка.

Британската страна, която изпрати около 60 служители в Брюксел през миналата седмица, смята въпроса за това как да се разпределят правата за риболова като най-голямата пречка за сделката. Великобритания иска квотите да се изчисляват по различен начин и да се договарят ежегодно, което дава на британските траулери далеч по-голям дял от улова. Франция, от своя страна, настоява да запази същия достъп до британските води, който ползва днес.

Разговорът с Меркел може да подхрани спекулациите във Великобритания, че Германия ще се намеси, за да отпуши задънените преговори. 

Предишните опити на Великобритания да привлече Меркел като съюзник за постигане на компромис се провалиха. Още през 2016 г. депутатът Дейвид Дейвис заяви, че първата точка за преговори във Великобритания след Brexit ще бъде Берлин, а не Брюксел. Въпреки това германското правителство последователно отхвърля тези увертюри и застава зад Мишел Барние, който ръководи преговорния екип на ЕС.

Барние и британският му колега Дейвид Фрост ще възобновят преговорите в Брюксел в понеделник, преди лидерите на ЕС да се срещнат по-късно през седмицата. Въпреки крайния срок от четвъртък служители в Брюксел очакват британците да останат на масата за преговори и преговорите да продължат поне до края на месеца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:48 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още