IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Страх и омраза (към Доналд Тръмп) в Европа

Ако сегашният президент на САЩ победи на изборите през ноември, европейски дипломати очакват трансатлантическите отношения да се влошат още повече

14:01 | 09.10.20 г. 3
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Ишингер казва, че европейските лидери не трябва да харесват Тръмп, но трябва да признаят, че отношенията със САЩ са от съществено значение. Той допълва, че привържениците на „европейската автономия“ се заблуждават. "Това е глупава идея и това не е възможно“, посочва той.

Предвид взаимозависимостта по въпросите на сигурността, търговията и други, според Ишингер по-добрият подход е да се работи с държави, индустрия или гражданско общество. „САЩ са нещо повече от Белия дом, така че нека да се ангажираме“, посочва той.

Повечето европейски официални лица и дипломати могат да посочат момент от първия мандат на Тръмп, когато се появи усещане за обреченост - усещане, че отношенията между Европа и Запада се разпадат и потенциално претърпяват непоправима вреда. За Ишингер това е декларацията на германския канцлер Ангела Меркел през 2017 г., на предизборен митинг в Мюнхен, в която тя каза, че Европа вече не може да разчита на своя исторически съюзник.

Меркел току-що се беше завърнала от срещата на Г-7 в Таормина, Италия, и след първата си близка среща с Тръмп на международната сцена. „Епохата, в която можем напълно да разчитаме на другите, до известна степен е приключила“, каза тогава тя. „Ние, европейците, наистина трябва да вземем съдбата си в свои ръце“, допълни тогава германският канцлер.

За Сикорски този момент е бил по време на пресконференцията на Тръмп и руския лидер Владимир Путин в Хелзинки, Финландия. "Той каза тогава, че се доверява повече на Владимир Путин, отколкото на ФБР", казва дипломатът.

„От този момент нататък си помислих: Е, можем ли в Централна Европа, на източния фланг на НАТО, където Владимир Путин си взима територии под предлог, че защитава сънародниците си, можем ли да се доверим на нашите американски съюзници да се изправят срещу този човек следващия път“, казва още той.

Друг такъв момент, според Сикорски, е срещата на Г7 в Канада, когато Тръмп е хвалел връзките си с Ким Чен-ун и Путин и е обидил някои от лидерите. Той е изложил аргумента, че Русия трябва да се върне на масата на Г7, но по груб и подигравателен начин, което „просто беше гадно“, коментира полският политик.

През 2019 г. в Биариц френският президент Еманюел Макрон се срещна с Тръмп на летището и буквално го приклещи в мечешка прегръдка, а после го заведе незабавно на обяд и го държа под око, за да избегне смущения. Макрон също реши да пропусне всякакви писмени декларации, за да попречи на Тръмп да ги саботира – стратегия, която тогава подейства.

Тази година САЩ председателстваха G7. Първоначално Тръмп искаше да бъде домакин на срещата на върха в един от собствените си голф курорти, Trump National Doral Miami, в края на юни. След това той внезапно обяви, че вместо това събитието ще се проведе в Кемп Дейвид. Това изненадващо съобщение по време на събирането на лидерите на НАТО в Лондон се превърна в горещ картоф, а канадският лидер Джъстин Трюдо и други политици се присмяха на хаотичния стил на Тръмп. В крайна сметка срещата не се състоя, след като Меркел и други лидери се възползваха от коронавируса, за да откажат присъствие.

Естонският дипломат Лепик коментира, че нежеланието на други лидери да присъстват на срещата на върха на Г-7 говори само за себе си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:09 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 6 rate down comment 3
serafima
преди 4 години
Съгласна съм с казаното. То може да се допълни с много неща. Тук ще каза за странното обобщаващо заглавие по-горе какво изпитвала ЕВРОПА - страх и омраза. Видимо съобразено в полза на Байдън. ЕвропаТА, поне мислещата част в нея, не може да не е забелязала, че Тръмп не отвори нито една война по света по време на мандата си. Помните ли "великото" изказване на Килъри (Хилъри Клинтън), при нейно посещение, когато убиха Кадафи в Либия "Дойдох, видях и той умря" - същинска цезарка. И какво се случи с Либия? Как тя "процъфтява" днес след абсолютната намеса на САЩ? А демократите показаха, че не могат да излъчат по-читав кандидат от Байдън - излъскаха го, сложиха му думи в устата и давай! Не съм в защита на Тръмп, но нека, поне отстрани, криво да седим, право да съдим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 4
Императорът
преди 4 години
Много е забавно как някакъв полски пияницa лае по великия човек, а в същото време полша е най-позорната пoдлога на САЩ. Ами спрете да им изпълнявате заповедите, пудели !!! Интересно защо не подскачаха и не се зъбеха така, когато обонгото бе в Белия дом, въпреки че умишлено срина Сирия и Либия, за да напълни Европа с озверели дивaци. Тръмп поне никого не е убил, камо ли цели държави да разсипе.А Русия така или иначе ще влезе в Г7, защото тя върви напред и нагоре, докато европейските държави затъват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 4
julian12
преди 4 години
Ако Байдън спечели даже ще стане по-лошо. Такова гадно, арогантно същество рядко се среща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още