Освен това са налице много области на външната политика, в които Великобритания продължава да се отклонява от настоящата американска линия, за все по-открито раздразнение на администрацията на Тръмп. Когато Великобритания застана на страната на Германия и Франция в съпротивата им относно нови санкции срещу Иран, държавният секретар на САЩ Майк Помпео я обвини, че подкрепя „най-големия държавен покровител на тероризма“.
Докато администрацията на Тръмп прегърна едностранността на политиката „Америка на първо място”, Великобритания остана отдадена на интернационализма. Обединеното кралство значително увеличи финансирането за СЗО в отговор на оттеглянето на американските пари, а и ще председателства следващия етап от преговорите на ООН за климата, от които САЩ се изтеглиха. И докато САЩ наложиха санкции на главния прокурор на МНС, Великобритания остава член на съда.
Втора администрация на Тръмп, окуражена от запазването на Белия дом, ще бъде много по-неърпима към тези политически различия. Тя ще изисква лоялност от Обединеното кралство, като натискът да се заеме линията на Америка може да бъде засилен бързо, ако той не беше предстоящ и без това.
Някои от правителството на Джонсън може би разглеждат тези унижения като приемлива цена за трудната търговска сделка. Но остават огромни пречки пред постигането на каквато и да е сделка - не на последно място често заявяваното нежелание на британците да приемат американските стандарти за храните. Дори ако бъде постигнато споразумение, то ще мине трудно през все по-протекционистичния конгрес. И дори сделката да бъде ратифицирана, икономическите ползи от нея, според оценките на самата Великобритания, не са впечатляващи. САЩ биха могли да включат в сделката почетна степен за Борис Джонсън от бившия университет на Тръмп, за да я подсладят.
Освен това страхът на консервативната партия от Байдън е изключително пресилен. Ирландско-американската общност е твърда в своята подкрепа за Белфасткото споразумение, което така или иначе е категорично в интерес на Великобритания. Но тя не е англофобската сила, която си представят чугунените тори, а и американците от ирландски произход са добре представени както в републиканската, така и в демократическата партия.
Байдън е мултилатералист, силно отдаден на американските съюзи. Неговите съветници по външната политика идват от елитите по източното крайбрежие, които имат силни културни и образователни връзки с Обединеното кралство.
В контраст, втора администрация на Тръмп би била лишена от системните хора, които в началото изгладиха ръбовете на външната му политика. Радикализирани от победата, американският президент и неговите сподвижници ще предприемат нова атака срещу либералния световен ред. Онези тори, които се оплакваха, че Брюксел превръща Великобритания във „васална държава“, ще открият по-голяма заплаха - от Вашингтон.
преди 4 години ХахаВече зеха предварително да им казват от кого да се страхуват.Цирк! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години От никой.Те нас не ни знаят къде сме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години а ние от кого да се страхуваме ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Щото Тръмп ше им развали корона партито. отговор Сигнализирай за неуместен коментар