Напоследък беше изхабено много мастило по въпроса с решението на Федералния резерв на САЩ, че вече ще таргертира средната инфлацията за целия икономически цикъл. Посланието от останалите централни банки в развития свят е подобно: по-голямата част казват, че ако е необходимо, ще направят повече, за да върнат инфлацията обратно към целта, пише Ричард Куксън за Blooomberg.
Наскоро Кристин Лагард, управителят на Европейската централна банка, положи основите за селдване политиката на Фед. ЕЦБ вече също ще позволява на инфлацията да надвишава целта в краткосрочен план. Предполага се, че подобни коментари имат за цел да успокоят малцината, които все още се притесняват, че централните банки може малко да прибързат (с вдигането на лихвите - бел. прев.), след като ефектите от пандемията се разсеят и растежът и инфлацията започнат да се засилват.
Икономисти, стратези и инвеститори анализираха коментарите на централните банкери, променяйки по съответния начин своите прогнози и залози. Въпреки това липсваше каквато и да било дискусия дали насочването на инфлацията е нещо добро, още преди големи части от икономиката да бъдат затворени от правителствата. Това е странно, защото за всички освен централните банкери става все по-ясно, че тази политика е голяма глупост.
Когато централните банки въведоха инфлационното таргетиране, започвайки с Резервната банка на Нова Зеландия през 1990 г., те несъмнено се опасяваха от прекомерна инфлация, предвид опита си от предишните няколко десетилетия. От началото на 21 век обаче те главно се опитват да противодействат на дезинфлационните сили. Не много успешно, трябва да се каже.
Опитвайки се да увеличат със сравнително произволна сума индекса на цените, които те до голяма степен не могат или не трябва да контролират, централните банки нямаше как да нанесат повече вреда. Те смазаха спестяванията и финансовата индустрия, като орязаха лихвените проценти до исторически ниски нива и доведоха цените на всички финансови активи до точка, в която епитетът „безпрецедентни“ едва ли е точен.
Лихви, ДЦК, корпоративни облигации, акции, валути: Не остана пазар, който да не е манипулиран от централните банки. Подхранвайки космическите цени на активите и огромния ливъридж, те правят много по-вероятно светът да навлезе във вида дългова дефлация, която допринесе депресията от 30-те години да е толкова ужасна. Или пък, ако това не се случи, може би ни подготвят за инфлационен взрив, който би треснал цената на почти всеки финансов актив.
Проблемите започват с това, което централните банкери се опитват да постигнат. Предполага се, че ако изобщо трябва да следят инфлацията, те би трябвало да се фокусират само върху цените, над които имат известен контрол, като например частта вътрешно генерирана инфлация (най-общо тази с невъншнотърговски произход). Общите мерки срещу инфлацията обаче включват и търговската такава, която се отнася основно до вноса.
преди 4 години Съществената причина за сегашните щети е неправилното емитиране на пари.Заради грешката на централната банка, колкото правителството по-добре работи за икономически растеж - толкова повече възникват щети. Всички сме жертви на грешката на централната банка.Сега централната банка не признава за допусканата грешка. В същото време реализира количествено облекчаване за да може временно да подпомогне участници в стопанския живот да плащат възникнали щети от неправилно емитиране на пари. При запазване на вредната за всеки грешка на централната банка ще понасяме нови щети.Спасението от нови щети е възможно с въвеждане на подобрено емитиране на пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Като се замислим още малко над статията в крайна сметка излиза, че Централните банки работят всъщност най-вече в полза на Китай. Което е един малко неочакван за някои "страничен ефект" от стимулите, но резултатът е налице - китайската икономика се справя по-добре от всички останали отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години covid19 съсипва само бизнеси с хронични други проблеми. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Първото поне що-годе разумно нещо, което чета в този сайт по отношение на мерките на централните банки. Човечеството е преживяло стотици кризи в историята си и НИКОГА до сега никой не е излязъл от криза с печатане на пари. Защото ако имаше поне един такъв случай, то щяхме да имаме поне някакъв опит в това отношение и щяхме да знаем колко пари трябва да се напечатат отговор Сигнализирай за неуместен коментар