Бъбрейки с дипломат в Берлин наскоро, предположих, че Brexit вероятно е някъде на четвърто място в списъка на германските външнополитически въпроси. Той се замисли и след това отговори: „Мисля, че е още по-назад.“ Така тръгнахме по списъка, пише Гидиън Ракмън за Financial Times.
На бюрото на германския канцлер Ангела Меркел се трупат папки с тревожни въпроси. Най-спешните са Русия, Covid-19, Източното Средиземноморие, изборите в САЩ и Китай. След това чак идва Brexit. Като ротационен председател на ЕС, Германия вижда своята роля във формирането на единен европейски отговор на всички тези въпроси.
Неотложността на руския проблем се подчертава от факта, че Алексей Навални, пострадалият руски опозиционен активист, лежи в болница на по-малко от миля от канцлерския кабинет. Превозването на Навални до Германия беше хуманитарен жест, но предизвика криза в отношенията с Москва. Германски дипломати смятат, че руснаците не са очаквали Навални да издържи полета от Сибир до Берлин. Кремъл е бесен от потвърждението на Германия, че Навални е бил отровен - и бълва конспиративни теории.
Меркел винаги се е опитвала да държи вратата отворена пред руският президент Владимир Путин, но този път не бяга от конфронтацията. Тя лично обяви токсикологичните резултати, които показаха, че Навални е бил отровен. Сега обратът в германската позиция по спорния газопровод „Северен поток 2“, дълго защитаван от Меркел, изглежда по-вероятен. Германците също така следят отблизо демократичните протести в Беларус - ситуация, която има особен звучене за канцлер, израснал на изток от желязната завеса.
Отвъд границите на Европа, Германия вижда свят на агресивни суперсили с враждебно отношение към европейския проект. Както каза един висш служител: „Общото между Москва, Пекин и Вашингтон е, че всички те биха искали да разделят Европа“.
Включването на Китай в списъка свидетелства за сериозно влошаване на отношенията с Пекин. Това има огромно значение за Берлин, тъй като Китай е най-големият търговски партньор на Германия.
Германците също знаят, че всяка надежда за глобални действия по изменението на климата изисква сътрудничеството на Пекин - и те са сериозно разтревожени от броя на новите въглищни електроцентрали, които Китай отваря.
Междувременно проблемите с правата на човека в провинция Синдзян и Хонконг се отразяват нашироко в германските медии, като общественото отношение към Китай стана негативно. Меркел свика виртуална среща на високо равнище ЕС-Китай, която ще се състои тази седмица.
преди 4 години Германия е във васално положение. Това отговор Сигнализирай за неуместен коментар