Още по-големият страх е, че тази зомбификация в крайна сметка ще зарази дори здрави фирми и ще премахне натиска за тяхното преструктуриране. Много икономисти прогнозираха края на последното германско „икономическо чудо“ още преди Covid-19, освен ако страната не предприеме радикални индустриални, технологични и културни промени.
Една от причините за безпокойство е демографията: Това е десетилетието, в което немските бейби бумъри започват масово да се пенсионират. Друга е пълзящата загуба на конкурентоспособност в сектори, които са от основно значение за германската промишлена икономика, от автомобили до машини. Трета причина е културната съпротива срещу промяната, която оставя най-голямата европейска икономика учудващо аналогова във все по-дигиталния свят - тя продължава да произвежда „неща“ във вселена от данни.
Германия е място, където хората все още подават финансови отчети на хартия. Това е страната, която се нарежда на последното място от общо седем в ново проучване относно онлайн обучението по време на карантината, като половината от немските родители казват, че училищата на децата им изобщо не са предложили такова. И това е икономика, която току-що се срина с 52 места в класация на цифрово напредващи и изоставащи.
Има надежда, че Covid-19 може да ускори някои от необходимите промени. След втурването тази пролет към домашните офиси, например, малко над половината от германските компании в едно проучване заявиха, че ще станат дигитално по-грамотни. Но анкетирани бяха мениджъри по човешките ресурси. Все още няма признаци, че производителите и доставчиците на германските енергоемки автомобили ще се доближат до конкуренцията от САЩ или Китай в областта на изкуствения интелект, което ще трябва да направят, за да създават самоуправляващите се автомобили на бъдещето.
Правителството на Меркел заслужава похвала за това, че положи всички усилия за спасяването на германската икономика през тази година. Но удължавайки краткосрочните мерки, нейната дясно-лява коалиция изглежда е по-загрижена да поддържа темпото до изборите през следващата есен, отколкото да подготови Германия за по-големите предизвикателства, които предстоят.
Те ще изискват болезнени реформи в социалната система и данъчното облагане, както и много закъсняло разтърсване в индустрията, услугите и финансите. Както е забелязал Уорън Бъфет, доайенът на по-твърдия американски капитализъм, едва когато приливът се оттегли, откривате кой е плувал гол. Германия може да продължи да излива пари още известно време, но не може да предотврати отлива.
преди 4 години Германия беше убита от САЩ.Това е истината. Десетки милиарди глоби за банките и автомобилопроизводителите.Трябва да сте напълно откачен, за да смятате че Германия има бъдеще. Няма. Имигрирах тук и направих огромна грешка - *** и проста нация. Америка им стъпа на вратовете и печалбите щи отиват още 100 години в САЩ. Германия умря. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Германия е болна заради години наред престъпно управление. Държавата напълни Германия с диви мигри - УЖ да работят - а сега ги храни на корем и се чуди как да убеди гарманците да им търпят безчинствата - а с тия милиарди и милиарди, можеше да плаща на германските жени заплати ако трябва, за да раждат ТЕ деца - а не талибанките, маскирани като черни нинджи. Само национални предатели могат да ограбват своя народ, за да развъждат нашественици. За икономиката какво да кажем? - Държавата от години рекетира автомобилните си компании, които и плащат милиарди, вместо да ги инвестират в иновации. Държавата ограбва цялата индустрия с безумно скъпа електроенергия - за да прави кефа на някакви долни и нагли екотерористи. Сега са се вкопчили в СП 2 - така, както удавникът се вкопчва в сламката, опитвайки да се спаси. И - за производството на "неща" - някои явно забравят, че все още не живеем във виртуалното пространство, а в реалният свят, че сме материални същества - и затова имаме нужда от НЕЩА много повече, отколкото от виртуални шитни. Ако някой не е съгласен - мога да му подаря една виртуална фермичка - да се храни от нея. Има ниви, всякакви жувотни, машини, автомобили, къщи - всичко - ама е нарисувано. отговор Сигнализирай за неуместен коментар